bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  şüphesiz ki semavi dinlerin, sümer dininin çakması olduğuna dair basit bir örnektir.

  sümer mitolojisinde eridu, tanrı enki'den su ister.
  tanrı enki'de, eridu'ya eline bir sopa alıp mezopotamya'yı, basra körfezi'ne kadar baştan başa bu sopayla çizmesini ve çizdiği yerde bir su yolu oluşturacağını söyler.

  bunun üzerine eridu eline bir sopa alır ve çizmeye başlar.
  lakin geçtiği yerlerde yaşayanlar eridu'nun kendi topraklarına girmesini istemezler, onu kovarlar.
  eridu'da sürekli s ler çizerek su yolu çizgisini oluşturur.
  bundan sonra tanrı enki, su tanrısı ea'ya buyurur ve eridu'nun çizdiği yol dicle nehrinin suları ile dolar.

  sümerlerden birkaç bin yıl sonra eridu, bu kez danyal peygamber olarak ortaya çıkar.

  danyal peygamber dicle nehrinin ana kaynağını oluşturan mağaranın önüne gelir ve buradan bolca fışkıran su ile arazileri sulama imkanı olup olmadığını düşünür.
  tam o sırada tanrı, danyal ile konuşur ve "eline asasını alıp güneye doğru çizgi çizmesini, çizdiği çizginin peşinden suyun onu takip edeceğini" söyler.
  yalnız suyun danyal'ı takip etmesi için bir şart koşar.
  danyal asasıyla çizgi çizerken suyun akış güzergahının yoksulun, yetimin, dulların, vakıfların arazilerine zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat etmesini ister.
  bu şartlar altında danyal basra körfezine kadar bir çizgi çizer ve su da bu çizgi boyunca akar dicle nehrini oluşturur.

  belki de birkaç bin yıl sonra eridu ve danyal yerine "bahattin" diye biri için bu hikaye uydurulur.

  ama bu coğrafyada değişmeyen tek şeyin din istismarı olacağı kesin.
  5 -3 ... tengir budun
 2. 2.
  Danyal diye peygamber de mi varmış?
  3 ... papa jupiter
 3. 3.
  Daniel aslında o .benim kuzenimin kuzenine danyel ismini vereceklerdi kimlikte danile yazar.
  -1 ... ibne unicorn
 4. 4.
  danyal peygamber diye bir peygamber yoktur, kuran'da böyle biri geçmez. kuran'da olmayan bir şeyi kaynak gösterip islam'ın sümerlerden araklama olduğunu söylemek gülünçtür. ayrıyaten evet islam dininde sümerlerin dini ile bir sürü benzerliği vardır bunun sebebi islam'ın onlardan araklama olması değildir. kur'an, ilk insandan beri islam'ın vahyedildiğini dolayısıyla islam'a has kıssaların da pek çok kavme iletildiğini bildiriyor. islam'a ait bir olayın pek çok medeniyette anlatılıyor olması, inananlar için iman arttırıcı bir kanıttır.

  son dönemlerde sosyal bilimlerin bulguları da göstermektedir ki, genellikle toplumlarda tektanrıcılık inancı çoktanrıcılığa dönmüştür. bütün peygamberler islam'ı tebliğ etmiş ve namaz kılmıştır. bu yüzden tüm mevcut dejenereler islam kökenlidir. mesela namaz hz.muhammed ile gelmedi ta adem'den beri vardı, ama spiritual inançlar ile yogaya dejenere oldu.

  islam dininin mitolojiden evrilme olduğu söylenir. hatta isa'nın sıfırıncı yılda yaşamadığı, daha eski mısır yazıtlarında isa'ya benzer bir adamdan bahsedildiği anlatılır. ee tamam, kuran'da isa sıfırıncı yılda doğdu diyerek iman edin demiyor ki, tarihsel deliller bile gerçek isa'nın sıfırıncı yıldaki jesus olduğunu ispat edemiyor. belki isa peygamber çok daha eski yıllarda yaşadı ve onun hakkında anlatıların sıfırıncı yıldan çok önce mısır'da anlatılıyor olması onu yalanlamaz ki, böyle bir kıssanın daha eskiden beri var olduğunu gösterir. anlatıla anlatıla sıfırıncı yıla ve sonrasına ulaşmış demek ki. üstelik gerçek isa'dan sonra sahte isalar türemediğini nereden biliyoruz? bugün bile kocaman cemaatler inşa eden ve allah'dan vahiy aldığını iddia eden bir nevi peygamberliğe savunan gruplar var misal ismailağa cemaati. yahut son peygamberle yüz yüze görüşüp ondan emir aldığını iddia eden fetö gibi sapkın gruplar var. islam'da mehdi diye bir inanca asla yer olmamasına rağmen mehdi olarak insanlara dini yönlendirme yapanlar var. uzun lafın kısası aaa islam dininde olan şey sümerlerin dinindede varmış bu yüzden islam uydurmadır demek mantıksızlık ve saçmalıktır.
  1 ... ebu zer