1. .
  tanım gereği, anneanne ve babaannelerimizin vakitlerinin çoğunu üzerlerinde harcadıkları dantellerin yapımında kullanılan ipin üzerinde yürüyen adamdır.

  halat denilen orta kalınlıktaki ipin üzerinde yürüyen insan sayısı az değildir. aşağı yukarı her sirkte mevcuttur bunlardan.

  ancak söz konusu cambaz normal bir ipin üzerinde değil, dantel ipinin üzerinde yürüyeceğini iddia etmektedir.

  ilk duyduğumda tabii ki inanmadım. "hadi ordan, kim dantel ipinde yürüyecek kadar deli olabilir ki?" dedim. daha sonraları da intihar etmek istiyordur belki diye geçirdim içimden.

  gösteri günü geldi çattı. izleyenler arasında ben de vardım. gösterinin ilk başlarında orta derecede dikkat çekecek akrobatik hareketler sergilendi. seyircilerden sürekli alkışlar yükseliyor, ıslıklar bir türlü susmuyordu. birkaç evcil hayvanın şirin şovunun ardından beklenen vakit geldi.

  sahneye bir eleman girdi ve sahne boyunca yere ince, beyaz bir ip uzatıp gitti. ardından gösteriyi sunan sunucu "ve işte karşınızda... dantel ipinde yürüyen adam... " diyerek cambazı sahneye davet etti. davet edilen adam sahnenin bir ucundan girdi, yerde serili olan dantel ipi üzerinde yürüyerek sahnenin diğer ucundan çıktı. ardından seyircilerden alkış almak için bir de selam duruşunda bulundu.

  herkes dumurdu. adam dantel ipinde yürümüştü. kimse dantel ipi yerde iken yürüyeceğine dair birşey söylememişti. yani ortada yalan yoktu.

  her insan başına gelenlerden birşeyler çıkarabilir. bense bu hadiseden şunu çıkardım: "ne olursa olsun, iyi dinle, dinlediğini iyi kavra ve beklentilerini bu çerçevenin dahilinde tut. yoksa büyük hayal kırıklıklarıyla karşılaşabilirsin... "
  ... nikiznatimportint