1. 1.
  Masum bebecikleri uyutmak için insan dışı varlıklar tarafından türetilmiş, "nasıl olsa bu bebekler hiç bir şeyi anlamıyor, birşeyler söyleyelimde uyutalım" şeklinde gerçekleşen düşünceler sonucu ağızdan bir anda çıkmış olan kelimeler topluluğudur. Açık bir anlam taşımamaktadır. Kapalı ekonomilerde de çok sık tekrar edilebilme özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.
  5 ... martyns
 2. 2.
  oguz atayın tutnamayanlarda bahsettiği üç italyan kardeş bunlardan bir tanesi üveydir ki zaten italyan bile değildir* diğerleri öz kardeştirler* ve yaptıkları rezillikleri dasdana'a yıkarlar hep..
  4 ... lost
 3. 3.
  bütüncül türk budunbilimine doğru adlı kitapta* bu ninninin aslında hiç de anlamsız olmadığı açıkça ve çok ikna edici biçimde anlatılmaktadır. hatırladığım kadarını aktaracağım.

  öncelikle bu ninninin kız bebeklere söylendiği ile başlayalım. bir çok imgeyle süslü, anadolu insanının söylediği dört mısralık, az kelimeli formlarda sözcük ziyan etmediklerini, aksine her sözcüğün bir imge olduğu biliniyor.

  danalar girmiş bostana: dana, henüz üreme yetisi kazanmamış genç erkek. bostan, tarla, toprak gibi sözcükler üzerinde hayat büyüttükleri için dişiyi temsil ediyor. burada bostan ninni söylenen kız bebek.

  kov bostancı danayı: bostancı kız bebeğin asıl sahibi, baba

  yemesin lahanayı: siz anadolu insanının aslında ne kadar edepsiz olabileceğini, hiç belli etmeden seksin her halinden bahsedebileceklerini hiç düşünmüş müydünüz? (işte lahana da şey oluyor bu durumda)

  söyleyenler farkında değil belki, ama işte bu türküleri ve ninnileri yapanlar böyle yapmışlar.

  benzer bir çözümleme için (#328545)
  7 ... caty blake
 4. 4.
  sözleri şöyledir:

  dandini dandini dastana,
  danalar girmiş bostana.
  kov bostancı danayı,
  yemesin lahanayı.
  eeee eeee eeeeee e!

  ayrıca bununla ilgili pek çok iğrenç espri yapılabilir:

  kov bostancı danayı
  yemesin la tribu de dana yı.

  (bkz: dana sensin bostan da sana girsin)
  1 -1 ... frozen hopes
 5. 5.
  bir yerlerden duymuştum ama hatırlayamıyorum, şöyleydi galiba;

  "dandini dandini das kapital
  komolar olmuş has kapital"
  1 -2 ... kutt
 6. 6.
  oguz atay in tutunamayanlarinda da bahsi gecen iki kardeştir bunlar.kutlug dandini ve farsus dasdana.nerdeyse yabani olan bu ikili seri cinayetlerine de babalari hartug u öldürerek başlarlar.o zamanlar , bu ikilinin hikayesi çocuklari korkutur ve uyumadan evvel anlatılırki yaramazlik yapmasinlar.böyle böyle ninni oluverir bu hikaye.ninninin aslida şöyledir;

  ninni yavrum bebegime
  kirler dolar göbegime
  dandin vurma erkegime
  dandini dandini dasdana

  çıplak uzanmış dasdana
  kız gelmiş anadan dogma
  yatacaklari sirada
  danalar girmiş bostana

  dasdana ' da bu hırs varken
  bostanda kızla yatarken
  Bagirmiş babasi birden
  'kov bostanci danayi'

  dasdana kızmış köpürmüş
  gitmiş hartug'u öldürmüş
  danayi kovarken gülmüş:
  'yemesin lahanayi' ***
  1 ... pjulemma
 7. 7.
  bir melodi bu kadar mı uyutur, hipnoz eder insanı; hatta bebeği diye düşündüren, özellikle büyük annelerde ve anneannelerimizde şartlı rekleks haline gelmiş olan ninni. en bilineni de çocuk biraz daha büyüdüğünde yapılanı sanırım. hemen küçük bir yastık alınır ve bacaklar yere paralel olacak şekilde kadın yerde oturur, çocuğun kafası yastığın üzerinde ve ayakları anneden tarafa olacak şekilde yatırılır, sonra "eeee eeee eeee e" diye ninniye başlanır. ayaklar ve bacaklar çocuğu hafiften hırpalayacak biçimde sağa sola sallayarak söylenir ninni, sonra pışşş, pışşş, pışşş, pış... çocuğun gözleri giderek kapanır ve sallama hızı giderek düşürülür, düşürülür... nihayetinde pışpışlanan çocuk başarıyla uyutulmuştur, hatta etraftakileri de uyutmuştur. ne diyelim, uyusun da büyüsün diyelim...
  1 ... deli bozgun dolu dizgin
 8. 8.
  el kadar bebeklerin zaten küçüçük olan beyinlerini iyice karıştırmak için, koca koca insanların kafalarından uydurdukları uyutmak için deyil, bebekleri kısa bir süre içinde olsa beyin şoku geçirten ve kısmi felc eden tantana.
  ... tiftik kecisi
 9. 9.
  manisa - turgutlu çıkışlı yılların zirveden indiremediği, küçüklüğümüzün hitlerinden bir ninni.
  ... micro cuts
 10. 10.
  zamaninda az uyutulmadigimiz mis gibi ninninin içine sican grubun cikis parcasi..

  (bkz: 4 yüz)
  ... dhmn