bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  tam başlık : şehir dışı* üniversite kazananların birinci sınıfa başlarkenki yatay geçiş hayali.

  olmazsa olmaz, ilginç bir hayaldir. istanbul'da oturuyorsanız ilk 10-15 tercihinizi istanbul yazarsınız, son birkaç tercihinizide açıkta kalmamak için genellikle yakın illeri yazarsınız*. hafiftende tembelseniz* haliyle istanbul'u kazanamaz istanbul dışındaki tercihlerden birini tutturursunuz... olay işte tam burda başlar... akla ilk gelen şey, ilk sene ortalamanızı yüksek tutup istanbul'a yatay geçiş yapmaktır. okul açılana kadar aileninde gazıyla kendinizi buna şartlandırırsınız. okulun ilk günü gittiğinizde herkesin sizin gibi gaza getirilmiş olduğunu görürsünüz. biri 'ben yatay geçiş yapıcam' der, öbürü 'seneye ben zaten burda olmam' der...içinizden 'a.k. bu okulda kim okuyacak seneye, devlet kime yaptı bu okulu' dersiniz...7-8 hafta geçer, vizeler başlar 05-15 arası notlar başlar, ilk dönem herkeste 3'er 5'er alttan kalan ders olur, sonrada ortama alışmanın rahatlığıyla kimsede iplemez zaten yatay geçişi. ertesi sene her yeni gelende bu olaylar tekrarlanır...
  5 -1 ... metin oktay
 2. 2.
  okulun ilk günleri, tabi çömlük falan da var, tanısmak falan gerekir sınfıtakilerle. bir tane tip çıkar yok bir değil birkaç tane. konusmaz, muhabbete katılmaz, utangac falan sanırsın, günler gecer, haftalar sonra bu hala yalnız. sorulur neden böylesin, katılsana aramıza falan. yok ben yatay yapcam abi, gerek yok buraya alısmaya der. haftalar gecmeye devam eder. vizeler baslar, düsük not alır bu tip, ama ümidi vardır finalde kuratarır ve yatay yapacak. finaller de olur, alttan dersler gelir, bir yatay macerası da burada sona erer. son görüldüğünde okul uzamasın diye kendini parcalar haldedir..
  ... tatlı su levregi
 3. 3.
  umutsuz bir vakıadır. olayı istisna olarak yapanlar vardır. en sonunda bölüm sevilmeye başlar. ve geciş hayalleri geyik muhabbeti biçimine dönüşür.
  ... bylait
 4. 4.
  aslında hayal değil rüya kadar kısa bir hissiyattır. geçiş yapılamayacağı anlaşılınca okulun aslında dandik olmadığı kanısına varılmasıyla sonuçlanır.*
  ... historiadeunamor
 5. 5.
  ne yiğitlerin bu hedefle gidip üniversiteyi bıraktığı durumdur.bu hayalle başlayan öğrenci notlarını yüksek tutarak yatay geçiş amacındadır ancak öğrenci sene sonunda büte kalmıştır. (bkz: göt olmak)
  ... at yapragi
kapat