bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1853 yılında istanbul'da doğdu. Paris, Berlin, Petersburg ve Londra elçiliklerinde çalıştı. Londra elçiliğine tayin edilmediği için Şûrayı Devlet üyeliğinden çekildi. 1908'den sonra Ayan Meclisi'ne, 1919 Mart'ında da Tevfik Paşa'nın yerine sadrazamlığa getirildi; aynı zamanda Hariciye vekiliydi. izmir'in işgal edilmesi, Paris Barış Konferansı'nda isteklerinin kabul edilmemesi üzerine iki kere istifa etti. Bu arada yurt dışına kaçan ittihatçıları idama mahkum ettirdi. 21 Temmuz 1919'da tekrar kabineyi kurduktan sonra, Kuva-yı Milliye'yi dağıtmak için Kuvay-i inzibatiye'yi kurdu. Buna karşılık Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelen tepkiler karşısında istifaya zorlandı. 5 Ekim 1920'de 4. defa sadrazamlığa getirildi. Kabineyi yenilemek üzere 11 Nisan 1920'de istifa etti. 31 Temmuzda tekrar sadrazamlığa geldi ve bu dönemde Sevr Antlaşması'nı imzaladı. Fakat istanbul Hükümeti ile TBMM'nin uzlaşmasına engel olduğu için ingilizlerin baskısı ile 17 Ekim 1920'de görevinden ayrıldı. 1922 yılında yurtdışına kaçtı ve 1923 yılında Fransa'nın Nice kentinde öldü.

  Kaynak : http://www.osmanli700.gen.tr
  3 ... faati
 2. 2.
  ataturk hakkında verilen idam fermanı altında da imzası bulunan sadrazam.
  1 ... r duh
 3. 3.
  Hababam Sınıfındaki Ferit'in* lakabının esin kaynağı olan paşa.
  1 ... havali necla
 4. 4.
  en büyük ihanetçi olarak türk tarihinde yerini almış olan, ingiliz aşığı sadrazam.

  kendisi ingiliz başkanına bir mektup yazmış ve mektupta şu ifadeye yer vermiştir:
  " ülkemizde ingiliz bayrağını görmek bizim için şereftir efendimiz."
  2 ... unique270
 5. 5.
  genelde itibar edilmeyen resmi tarihin kötülediği kadar vardır bu adam.
  dış unsurlara bağımlılık karakteridir.
  3 -1 ... damat hobbit pasa
 6. 6.
  ingiliz yakalalığının zirvesinde olduğu bir dönemde kuvay-i millliye aleyhine son şeyhülislamdan fetva alıp anadoluya aktaran ama babayı alan hain.
  ... thaliia
 7. 7.
  şu an ismi akla gelmeyen bir dizinin karakteri. hatta kız babası onu hain ferit diye çağırıyordu.
  1 ... borcu
 8. 8.
  bildiğin bahtsız bedevidir; mesela suç ortağı sultan altıncı mehmed bugün bazı çevrelerce kendi iyiydi de çevresi kötüydü şeklinde musumiyet kaftanına büründürülürken hep bu adama bok atılır; halbuki kendisi osmanlı nın içinde baştan beri varolan ve devletin otoritesini kaybetmesiyle doğru orantılı olarak artan taraf olma durumunun bir parçasıdır yalnızca. taraf olmuş, ingilizlere güvenmiş sonunda da tası tarağı toplayıp kendisini himaye edenlere kaçmıştır. sultan altıncı mehmed e yapılan temize çıkarma operasyonunun kendisine yapılmayışının sebebiyse bazı demokrasiyi sindirememişlerin hala içlerinde bolca bulunan biat kültüründen başka şey değil.

  ha ben ne düşünüyorum derseniz topunun köküne kibrit suyu; lakin bunu kara, aynısının farklı babadan olanına ak diyenlereydi sadece sitemim.
  1 -2 ... disco inferno
 9. 9.
  gelmiş geçmiş en büyük vatan hainidir. buna rağmen 'ingiliz bayrağı altında yaşamak istiyorum' ifadesini açıkça ve delikanlıca belirtmesi takdir edilmelidir.
  4 -2 ... metin oktay
 10. 10.
  günümüz mandacılarının piridir.
  1 -1 ... tralliani