1. 1.
  kandaki kolesterolün fazla olması halinde ortaya çıkan damarların sertleşmesi durumu.
  ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  Vücuttaki kan damarlarının bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu, esnekliklerini keybetmesine; halk arasında damar kireçlenmesi tıp dilinde ise Arterio Skleroz veya Atheremo denir. Nedeni, kan damarlarının iç kısımlardaki hücrelerin esnekliğini kaybedip, zayıflaması veya kandaki yağlı maddelerin birikinti yaparak, damarı darlaştırmasıdır. Belirtileri baş dönmesi, baş ağrısı, titreme, yürürken sendeleme, düşünme ve öğrenme gücünde zayıflama, sinirlilik veya damarın sertleştiği bölgelerde ağrılar görülür. ilk belirtiler görüldüğünde önlem alınacak olursa, korkulacak bir şey yoktur. Hastanın neşe ve cesaretini kaybetmemesi ve doktorun tavsiyelerini yerine getirmesi iyileşmede atılacak ilk önemli adımdır. Damar sertliği teşhisi konan kimse, perhiz yapmalı, alkol ve sigara gibi keyif verici maddeleri bırakmalı, yumurta, tereyağı ve benzeri yiyecekleri terk etmeli, tuzu da azaltmalıdır. Ayak damarlarında meydana gelebilecek herhangi bir hastalığı önlemek için de dar ayakkabı giymekten kaçınmalıdır
  ... kurremkarmerruk
 3. 3.
  delikanli adamin delikanli hastaligidir.
  (bkz: sert adam)
  ... revolter00
 4. 4.
  anevrizma olsa gerek.
  ... kukurttetraoksit
 5. 5.
  kanda normalden fazla biriken kolesterolün damarların iç yüzeyine sıvanması, kalsiyumun tortu şeklinde üstüne yapışması sonucu damarların yumuşaklığını kaybetmesi.

  vücuttaki kan damarlarının bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu, esnekliklerini kaybetmesine; halk arasında "damar kireçlenmesi" tıp dilinde ise "arterio skleroz" veya "atheremo" denir.

  belirtileri;

  baş dönmesi, baş ağrısı, titreme, yürürken sendeleme, düşünme ve öğrenme gücünde zayıflama, sinirlilik veya damarın sertleştiği bölgelerdeki ağrılardır.

  damar sertliği teşhisi konan kimse, perhiz yapmalı, alkol ve sigara gibi keyif verici maddeleri bırakmalı, yumurta, tereyağı ve benzeri yiyecekleri terk etmeli, tuzu da azaltmalıdır.

  pratik fomüller;
  ökse yaprağı, alıç yaprağı ve çiçekleri, zeytin yaprağı, enginar yaprağı, servi tohumu gibi bitkilerin çaylarından günde 2-4 bardak içilmesi önerilir.
  bir bardak kaynar suya, 10 gram şahtere konulup, 10 dk bekletilir. bu çaydan günde 2 fincan içilmesi tavsiye edilir.
  1 baş sarımsak ezilip, 300 gram yoğurtla karıştırılarak 1 gece bekletilir. ertesi gün 2-3 defada tüketilmesi önerilir.
  10 gram sarımsak iyice ezilip, üzerine 10 gram ılık su konulur. 24 saat bekletilen karışım, tülbentle süzüldükten sonra günde 20 ile 40 arasında içilmesi tavsiye edilir.
  1 ... kep telefonu