bugün

(bkz: dalyarak/#37800952)
Şu dünyada en sevmediğim modellerden. Yalak tayfa.
Kendi fikirleriniz olsun biraz özgün olun farklı olun.

Harika bir kelime. Kim bulup kazandırdıysa o da harika bir insanmış.
osmalıdaki öncülerinin bütün torunlarının yandaş medyada, sarayda varlıklarını sürdürdüğü bir sosyal form.

yalnızca tarifeleri bugün değişmiş olup kendini efendisinin istekleri doğrultusunda en gözüpek ve yüzsüzce aşağılayabilenleri, en omurgasızları bugünün tarifesiyle yalılarda oturabilmektedir.
"efendisinin "saat kaç?" sorusuna, “emrinize bağlı efendim” diye karşılık veren şahsiyetsiz şahsiyet.
Burnuna fiske vurma: 20 para

Tokat atma: 30 para

Merdivenden aşağı yuvarlama: 180 para.
yaygın bilinenin aksine, çıkış noktası; bir karakter özelliğinden çok, eski zamanlarda para karşılığı kendilerine türlü işkenceler yaptıran kişilerin edindiği mesleğin adıdır.
bir filozof ile bir dalkavuk konuşuyormuş. filozof ne derse dalkavuk onu tasdik ediyormuş.

nihayet sabrı tükenen filozof haykırmış:

-birader, hiç olmazsa bir kez olsun dediğime itiraz et de iki kişi olduğumuzu anlayalım!
kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen ve bu yüzden de abartılı bir saygı ve yağcılık gösterenlere denir.

Eski devirlerde padişahların, şahların, kralların bu işlevi üstlenmek üzere birer dalkavukları olurdu. Onlar nükteli sözlerle hem eğlendirirler hem de kime dalkavukluk yapıyorsa onu pohpohlardı.
Padişah bir gün yemekte patlıcandan yakınır.
Dalkavuk hemen atılır "Yerden göğe kadar haklısınız padişahım, patlıcan yenecek şey değildir. ben de hiç sevmem zaten!"
Padişah bir başka gün yine patlıcan yemeğinin olduğu bir sofrada dalkavuğu sınamak için "En leziz sebzedir patlıcan. Ben çok severim." der. Bunun üzerine dalkavuk "Patlıcan yemeklerin padişahıdır." diye övgüler düzmeye başlar.
Padişah "Hani patlıcanı sevmezdin? Sen hem patlıcanı yeriyor, hem de övüyorsun. Benimle dalga mı geçiyorsun?" diyince Dalkavuk hemen atılır "Ben padişah efendimizin dalkavuğuyum, patlıcanın değil!"
Yunan tariçisi Diodere de Sicile'in yazdığına göre Habeş imparatoru bir kaza geçirip de, örneğin gözlerinden birini, bir bacağını ya da bir kolunu kaybedecek olursa, dalkavuklar da aynı organı yok edip imparatorları gibi kör, topal, çolak ederlerdi kendilerini.
barış manço'nun gündelik kullanıma açtığı kelimedir. "dalkavuklar etrafında el pençe divan dursa, sapa kulba kapağa itibar etme dostum, içi boş tencerenin bu sofrada yeri yok." demiş ve eklemiştir:

-para pula ihtişama aldanıp kanma dostum. içi boş insanların bu dünyada yeri yok.
(bkz: nazlı ılıcak)
(bkz: mehmet metiner)
(bkz: nagehan alçı)
(bkz: ahmet altan) *
insan olmaya görsün.
(bkz: yalaka)
kavuk takan yalaka.
özellikle iş yerlerindeki görevleri geçiş aşamasında bulunan, bir takım hödüklerin çok sevdikleri bir sıfat; nam ı diğer yalaka.
(bkz: yağdanlık)
Müdürgiller familyasının habitatında bolca bulunan yalakgiller.
Kendine fayda sağlayacak durumda olanlara yaltaklanarak ve böylelerini eğlendirmek üzere soytarılık yapara geçimini sağlayan kimse. Dalkavuklar menfaatleri uğruna insanlık haysiyetlerini korumayan, doğruluğa önem vermeyen kimselerdir.Kendi çıkarları için doğru olmayan şeyleri, başkalarının zararına olsa bile, yapmaktan ve düşünmekten geri kalmazlar; böylece kendilerine faydası dokunacakların daima hoşuna gidecek yolu bulmaya çalışırlar.
çıkarları için insanları kandıran, olduğundan farklı görünmeye çalışan kişilere söylenen söz
"dalkavuğun iyisi, efendisi yellendiğinde nefesini derin derin çekendir" şeklinde özlü bir sözle tanımlanmıştır.
öğrencinin bölüm başkanına olan gerçek dışı olumlu yaklaşımın adı yalakalık iken diğer öğretim görevlilerinin bölüm başkanlarına yaptığı gereksiz yere söylenmiş pozitif yaklaşımın adı dalkavukluktur. kısaca dalkavukluk yapabilmek için önce bir mevkiye gelmek gerekir, yalakalığın kurumsal olanıdır.
yalaka, yağcı anlamına gelen sözdür.
kendisine çıkar saylıyacak olan kimselere
aşırı saygı gösteren,
bi nevi yaranmak isteyen,
şaklaban..
cirkin bi seydir dalkavuk olmak. devrinde onemli isler yapan insanlari bununla itham etmiyolardi ama genellikle. o ihanetti galiba. neyse..
güncel Önemli Başlıklar