bugün

virgülü ve noktayı kabul etmiş ancak de'yi neden ayrı yazdığımızı idrak edememiş yazarın haklı isyanıdır. herşeyden önce hız ve zaman kaybıdır, cnm optm kib scs sie aq yazan tayfa tarafından eleştirilmek de ayrıca koyar adama. ben sürekli de da'yı kontrol etmek zorunda degilim ister ayri ister bitisik yazarım. mülakata girmiyorum bu oyun tamamen ssg tarafından ortaya atılmış, yancıları da çanak tutmuştur.
(bkz: ayrı yazılan de yi bitişik yazalım kampanyası)
(bkz: dahi anlamındaki deyi deyi nicesine sarıldım)
bağlaç olan "de" ye "dahi anlamındaki de" diyenleri bir odada toplayıp, "de" leri ayrı yaza yaza sikmek gibi bişiydir.
--spoiler--
evde kaldı.
ev de kaldı.
--spoiler--

Şu iki cümle arasındaki farkı anlatmak içindir; anlayamayanların saçmalık demesi normaldir. Keyfen konmamıştır, insanlar daha kolay anlaşılabilsin diye uygulanmaktadır, bir sözlük fenomeni değil yani.
hız ve zaman kaybıymış. peh peh. en kısa sürede entry girene çeyrek altın mı veriyorlar len kerata? bak soru işareti de koyuyorum. bu da saçma mı?

not: son cümlede 'de'yi ayrı yazdım. kusura bakma.
bunu eleştiren kişilerin ingilizce bilmeyen, basit bir dil bilgisi kuralını bile kafasına yerleştirmekten aciz ergenler olduğuna bahse girerim. ingilizce'de öyle grammar kuralları vardır ki bir kelimeden önce gelen birden fazla sıfat olduğunda o sıfatları bile türlerine göre belli bir sırada yazmak zorundasınızdır özellikle essay falan yazarken buna dikkat etmezseniz puanınız kırılır adamlar nelere dikkat ediyorlar konuşurken; bizimki gelmiş burda o "de" yi niye ayrı yazıyoruz o "de" yi diyor (bkz: çünkü eşşeğin zikinden dolayı) ayrı yazıyorsun oldu mu?
http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/ adresinden ayrıntılı bilgi alınabilecek bir dil bilgisi kuralı olup saçma da değildir.
çoğu kelimeyi zaten yanlış yazıyoruz kavramları hatalı kullanıyoruz. dahideki de'nin ayrı yazılmasına mı kafayı taktık diye tepki verilesi durumdur.
(bkz: yav he he) *
ayrıca deyi değildir o, olsa olsa diyedir.
söz konusu "de" bağlacını ayrı yazmak için bilgisayar ortamında yapılması gereken tek şey space tuşuna basmaktadır. bunu da eğer yeterince klavye kullanma pratiği kazanmışsanız (illa 10 parmak kullanın da demiyorum.), yazım esnasında bir elinizin baş parmağı ile 1 saniye bile olmayan bir süre zarfı içinde yapabilirsiniz. bu süre de ihmal edilecek kadar kısadır.

bu bağlacı ayrı yazmak da herkeste bir entelektüellik ya da bir olağanüstü dil bilgisi özeni değildir. üniversitede okuyan birisi olarak anadilimin gramer kurallarını yeterince öğrendim ve "de" bağlancının ayrı yazılması da bir alışkanlık oldu.
oldu olacak nasılsa işimize yaramıyor diye türkçe'deki 70 bin küsür kelimenin 60 binini atalım. hız ve zaman kaybı ya. elimiz değmişken dünyayı tekrar düz sayalım, yuvarlak olunca git gel zor oluyor. bir de ciddi ciddi açıklama yapmış beyinsiz.

beyinsiz diyorum çünkü bu tür adamlarda beyin tembelliği olur. de ve ki ekinin arasına boşluk koymaya üşenen adam sözlüğe yazar olmuş, vallahi çıldırıciğim. bu kadarcık lütuf bile yapmayan kişinin oturup kitap falan okuyacağını zannetmiyorum.

eğitimde fırsat eşitliği var ya hani, işte ben onun ta amına koyim. neden herkese okuma yazma öğretirler ki? bırak hakkını veren, gerçekten isteyen okusun. yoksa böyle haybeye okuyup da arif zannettiğimiz nice cahiller çıkıyor akşam akşam.
Birleşik "de" yi ve ayrı "de" yi yazmayı bilmeyen kişi düşüncesi. Oldu olacak boşluk da bırakmayalım iki kelime arasında. Olamazmıyani?Bencedeolamaz.