bugün

sonu belli olan filmlere dizilere düşkün olan biridir.

tanımı yazdım da yanlış anlaşılmaktan korkuyorum sırf bu korkum yüzünden filmleri önce yazdım ki imada bulunduğum düşünülmesin diye.
daha önce ilk kez izlediği şeyi tam anlamıyla anlamadığı için ikinci kez izleyip daha iyi anlamaya çalışan tiptir.
izlemeye değer bir şey bulamamış olabilir, çokça film-dizi izlemiş bir tip olması kuvvetle muhtemeldir.
hoppa, bu benim.
örneğin;

the prestige - en az 10 kez izlemişimdir.

inception - en az 20 kez izlemişimdir.

the man from earth - en az 3 kez izlemişimdir.

hannibal(dizi) - 3 kere izledim bak diziyi 3 kere. 4. yolda.

mad men (dizi) - 3 kez izledim. 4. yolda.

psikolojik filmlerin çoğunu en az 2 kez izlerim.

böyle sıralayıp gider.

arşivimi görseniz "şizofren abim ver birkaç terabyte" dersiniz.

edit: imla.
pardon filmini 569885 kez, Friends dizisini de 5-6 kez izlemişimdir. her izlediğimde daha çok eğleniyorum.
Kült bellediğim filmleri tekrar tekrar izler, kitapları da tekrar tekrar okurum. Şaşılacak olan bence, çok beğendim! dediğin şeye tek seferlik bir heves taşımaktır. Keza her tekerrürde o film/kitap vsde bambaşka şeyler bulup heyecanlanıyorum.
asla yapamadığım şeydir.
Kaçırdığı ayrıntıları yakalamanın mutluluğunu yaşamak isteyen tiptir.
filmden örnek vereyim. ben ne kadar farkli bir film izlemek istersem isteyeyim en sonunda kendimi anlat istanbul izlerken buluyorum.. belki 90 belki 100 defa izledim enteresan bir film izliyorum saniyorum sonra filmin sarmadigini anliyorum ve hemen anlat istanbulu aciyorum. cogu kimse bu filmi sevmez ama ben takintilisi oldum galiba.. alisilmisin disinda bir sey sevmiyorum anlasilan.
normal tiptir. misal hepiniz bilir theoden'in ordusunu gaza getirdiği sahneyi, 100 kez izlemişimdir, her seferinde tüylerim diken diken oluyor. bu zihniyetle sen cinsel hayatına son vermişindir. vermediysen ver. evet. teşekkürler.
Bunu yapmayan sinemadan anlamıyordur.
okulda bir okuduğu konuyu bir daha okumayan bir dinlediği dersi bir daha çalışmaya gerek görmeyen, özellikle aynı filmi defalarca izleyip her seferinde gözden kaçırdığı incelikleri bir kerede izleyip görebilen ultra zeki tiplerin anlayamadığı insan tipi.
her izlemede yeni bir detay gözlemleniyor ve filme ya da diziye olan bakış açısı değişiyor. The Lord of the Rings hayranı bir yazar olarak bu durumu bu seride çok kez görebilirsiniz.
arkadaşım benim bu. sen aradan geçen zamanda her seferinde aynı yerlere takılıp aynı konuya dikkat kesiliyorsan seninle ilgili bir sorun. ya da vasat içerik izliyorsundur.

hangi birini örnek vereyim: * yı önceden 3 defa izlemişimdir. geçen canım çekti tekrar açtım, bu sefer altyazısız orjinal dilinde izledim. sonunu, ilk izlediğimde dönüp 3-4 kere izleyip anlayabildiğimi sandığım sonunu tam anlamamış olduğumu fark ettim. 10 yıl oldu izleyeli, o zaman izlediğimde çalıştığım şirket tekstil şirketiydi, işimle ilgili gaza gelmiştim. bugün baktım, çalıştığım global ortaklı şirketin yapısı, otoriter yönetici alışkanlıkları miranda nınkilerin aynısı.

inglorious basterds ı baştan sona 3-4 kez, giriş sahnesini 20 kez, son sekansı 10 kez izlemişimdir. 1 ay oldu baştan sona izledim, meğerse nazi yuvasına düşen basterds çetesinin sahnesi ve özellikle nazi subayını oynayan arkadaş apayrı bomba imiş.

böyle şeyler işte, hadi bakiim.
benimdir. açıkçası izlediğim beğendiğim şeyleri tekrar izlemek, yeni şeyleri izlemekten daha keyif veriyor. güzel yeni şeyler de var ama hafıza da kalıcı şey başka. çünkü her defasında beğendiğim gösterimi izlemek mutlu ediyor.
güncel Önemli Başlıklar