1. 1.
  cemaatle namaz kılmanın yetmiş kat daha sevap olduğundan da ileri, bir de saf sıralamasına göre yapılan sevap kazanma durumudur.

  çarpımı neye göre yapılıyor tam bilmiyorum. herhalde beş saflık bir cemaat, en arka saf 100 puan ile başlıyorsa bir önceki saf iki katı ile çarpılarak yapılıyordur. böyle en ön safa gelene kadar puan otomatik olarak artıyor.

  çorumlu bir müslüman olduğum dönemlerden hatırlıyorum. en arkadan giriş yapan çorumlu ve sağlam bir müslüman olan esnaf lokantıcısı salih amca, safları yarararak hep en önlere kadar ilerlerdi. ve o en ön safa geldiğinde hedefine ulaşmış bir nasuh mahruki edasıyla gülümserdi arkaya bakarak.

  ve esnaf lokantıcısı salih amcanın safları yararken kullandığı cümleler bizleri çok etkilerdi: şöyle geçeyim ben inşallah gençler bi müsade edin gençler inşallah siz daha gençsiniz...evet işte tam bu noktada "siz daha gençsiniz" dediği zaman yüzünde dokunaklı bir mazlum ifadesi yayılırdı.

  çünkü bunu söylediği zaman bilinç altımıza "bizim ölüm yakın sevaba ihtiyacımız var siz daha gençsiniz kazanmak için zamanız var" mesajı otomatik olarak gönderilirdi. biz de haliyle çok etkilenirdik ve hemen saflarımızı ona verirdik. bu yüzden dolayı çok defasında en arka saflarda namaz kılıp düşük puanlarla namazı bitirdiğim günleri hiç unutmam.
  ... firavunarabasiylamusatasidim
 2. 2.
  Benim fazlasında gözüm yok diyip (örnek müslim davranışı) allahın takdirini alarak arka safta kılmayla son bulan huri avcılarına posta koyan bir eylemdir.
  ... melezlord