bugün

söz ve beste yusuf hayaloğlu... pek ağır, pek etkileyici bir türküdür. yavaşlatır, sabitler bedeni, ruhu, ağlatır hem...
(bkz: tatar ramazan sürgünde) filminde kadir inanır'ın söylermiş gibi yaptığı parça.
ilk kez ahmet kaya tarafından seslendirilmiş yusuf hayaloğlu şiiridir.
dinlerken çok duygulandığımız, insani duygularımızı ön plana çıkaran harika bir türküdür.
şu dağlarda kar olsaydım olsaydım
bir asi rüzgar olsaydım olsaydım
arar bulurmuydun beni beni
sahipsiz mezar olsaydım olsaydım

şu yangında har olsaydım olsaydım
ağlayıp bizar olsaydım olsaydım
belki yaslanırdın bana bana
mahpusda duvar olsaydım olsaydım.

şu bozkırda han olsaydım olsaydım
yıkık perişan olsaydım olsaydım
yine severmiydin beni beni
simsiyah duman olsaydım olsaydım

şu yarada kan olsaydım olsaydım
dökülüp ziyan olsaydım olsaydım
bu dünyada yerim yokmuş yokmuş
keşke bir yalan olsaydım olsaydım.
sözleri ve bestesi yusuf hayaloğlu'na ait olan, ilk kez ahmet kaya tarafından bir konserde okunmuş daha sonra resitaller 2 adlı albümüne alınmış türküdür. daha sonra bir çok sanatçı tarafından yorumlanmıştır fakat en güzeli ahmet kaya'ya aittir bu yorumların. tatar ramazan adlı filmde kadir inanır tarafından hapishanede söylenmiştir, yorumu ahmet kaya'ya aittir.
resitaller 2 adlı albümde türkünün başında şöyle bir giriş bulunur:
"ilk kez söyleyeceğim bu türkünün sözü ve müziği, güzel insan, sevgili arkadaşım yusuf hayaloğluna ait. dağlarda kar olsaydım..."
şu bozkırda han olsaydım olsaydım
yıkık perişan olsaydım olsaydım
yine severmiydin beni beni
simsiyah duman olsaydım olsaydım

kıtasını tüm lostielere armagan etmek istediğim güzide yusuf hayaloglu şiiri ve ahmet kaya bestesi. yürek yakan cinstendir.
insanın içini bir garip yapan harika türkü,her dinlediğimde ayrı bir severim sözünü müziğini.
"bu dünyada yerim yokmuş yokmuş,
keşke bir yalan olsaydım olsaydım.."
ibrahim tatlıses de güzel söylemiştir bunu. ha bir de müslüm gürses yorumu da değişik bir tat bırakır. hepsi dinlenmelidir. alkol alınırken dinlenmesi durumunda sonu kötü olabilir.