bugün

fatih herifin kardeşini sikerken ayıp etmemişte o köpeklere parçalatırken mi ayıp etmiş.

empati biraz ne olur öğrenin bunu.
malın hakaret olarak anlayacağı hede.

dizi de voyvoda'nın nasıl bir götveren olduğu iyice gösterilmiştir. böyle birisinin ettiği hakaret kimin sikinde olur ki. ama ilk cümlede yazmıştım doğruya.
(bkz: parayı veren düdüğü çalar) dizinin yapımcısı türk düşmanı olması sonucudur.
sayın hürriyet:

dizide adamların kendi din adamları ibnelikte çığır açıyor. çoluk çocukla sevişiyor. geri kafalılıklarını göz önünde tutup da vinci hariç bütün insanları gerizekalı olarak gösteriyor. hala cadı yakma peşinde koşuluyor. sen kalkıp kendilerine bu kadar götveren yaftası yapıştıran adamdan türklere hakaret diye iki üç cümle çıkarıyosun bravo. yaşasın roma ülkü ocakları...

polemik yaratmak için götünü satacak basının ben ta içine tüküreyim. yazık

ha reyhanlı'da ölen insanlarımız vardı ama koskoca da vinci dizisi bize hakaret etmiş. bir ara reyhanlı'da ölen vatandaşlarımıza edilen hakarete bakarız...
hakaret değildir. avrupa gözüyle bakan bi insan için iltifat dahi sayılabilecek konuşmalar geçmiştir.
sadece bi kaç yerde barbar olduğumuzdan söz ediliyor, sözü eden kişi ise malumunuz kazıklı voyvoda.
dizide zaten voyvodanın ne kadar acımasız ve tiksinç bir insan olduğunun üstü vurgulanmış, o adamın yaptığı hakaret hafif bi ironi içeriyor.
sonuç olarak adamlar, türkleri iyi veya kötü yansıtmış olabilirler ama bunun da ötesinde dönemin en güçlü uygarlığı olduğunun da bi çok yerde altını çizmişlerdir. önemli olan da budur.
kendi din adamlarının oğlancılık yaptığı, herkesin birbirini arkasından bıçakladığı bir dizide ben bunu hakaret olarak algılamıyorum. Kaldı ki bahsettikleri adam kazıklı voyvoda, yani tarihten bir karakter. Adam gerçekten de Türk düşmanıymış. Yani eğer da vinci deseydi ki "evet haklısın kazıklı voyvoda kardeş, Türkler gerçekten de çok pis bir millet" bu hakaret olurdu. Ama zaten bölüm boyunca adama lanet ediyorlar.
bizim alınganlığımızdan kaynaklanan olay. biz yabancılardan hep ' Osmanlı harika , mükemmel, barışçı, hoş görülü' vs vs duymak isteriz. bence bu bizim komik bi yanlışımız. ya kardeş sen adamlarla savaşmışın onlar neden senin şanını yüceltsin söylesin. düşmanın lan o senin bırakta kan kussun. -dizideki karakterleri kast ediyorum- Osmanlı başımızın tacı eyvallah ama bak dikkat et 'mızın' diyorum yani bizim . biz övücez başkasını övmesine ihtiyacımız yok ki.
dizi çok kaliteli ve harika bir şekilde olaylara objektif yaklaşmış .
diziyi büyük bir hayranlıkla takip ediyorum. adamların türklere sataşmak gibi bir niyeti olduğu sonucunu hiçbir zaman çıkaramadım. papaya oğlancı, sübyancı, şerefsiz yakıştırmalarını yaptı adamlar hristiyanlar çıkıp "papa oğlancı değil, papama dokunma!" diyor mu abi? dizide türklere osmanlılar üzerinden bir saygı olduğunu söyleyebilirim. lakin bir sevgi olduğunu söyleyemem.
30.000 insanı kazıklara oturtan kişinin bir elçimizi köpeklere parçalatmasının neresinin hakaret olduğunu anlamadım. bizim çektiğimiz filmlerde askerlerimiz şehit olduğu için onlardada kendimize hakaret etmiş mi oluyoruz. kazıklı voyvadayı en orijinal haliyle anlatılmış halidir.
Diziyi ben de takip ediyorum ama bana hiç öyle bir izlenim vermedi.Adamlar kendi papalarına demediklerini bırakmıyor ayrıca.Kazıklıya gelirsekte sadece iddialarda bulunuyor.
Kazıklı voyvoda zaten türk düşmanı birisi. Nasıl konuşturulabilir ki?

Ayrıca son sezon finalinde beyyfendi *bayezid'in otranto çıkarması çok gurur vericiydi.
adamlar tarihe türk düşmanlığı ve caniliğiyle geçen vlad tepeş'i nasıl göstereceklerdi peki? sıkı bir da vinci's demons izleyicisi olarak söylüyorum ki dizi türklere hakaretin aksine türk tarihinden övgüyle bahsediyor. ayrıca kesinlikle ülkemizdeki muhteşem yüzyıl saçmalığından daha başarılı anlatıyor bizim tarihimizi. birazcık akıl ve mantık kullanıldığında herkesin anlayabileceği bir şey bu.
Sahtekar papanın dizinin 2.sezon 8.bölümünde sultan 2.beyazid'ı küçük düşürmesi sinirlerimizi hoplatmıştır.
Sultanın elbiselerini çıkartıp çıplak bir şekilde Osmanlı'ya gönderilmesini emretmiştir.
Arkadaş diziye türkçe konuşan osmanlı askerlerini nerden bulup koymuşlar anlamadım,
Valla google Translate bunlardan düzgün türkçe konuşuyor, o kadar güzel şahane büyük bir prodüksiyon yapıyorsun ama doğru düzgün türkçe konuşacak oyuncu bulamıyorsun yazık valla, sultan beyazıta gelince türkçesi vasat üstü fakat türkmüş bu oyuncu adıda akın gazi, hatta içlerinde en iyi Türkçeyi o konuşuyor lakin ingilizceyi türkçeden daha iyi konuşuyor.
Kötü türkçe konuşan Osmanlı askerlerini saymazsak Türkler için kötü konuştuklarına şahit olmadım.

Osmanlı'dan bildiğin tirstiklarini gizlemiyor adamlar.
(bkz: da vinci demons dizisinde türklere hakaret/#24039303)
düşmanın ettiği hakaret övgüdür.
adamlar kendi papasını encinsel ilişki yapan biri olarak gösteriyor dizide, sen kalkmış diyorsun ki hakaret, türkleri heybetli olarak anlatmaktadır. özellikle sezon finali korkudan altına işedi hepsi gemileri görünce.
Hakaret sayılmaz aslında onlara göre kafiriz tıpkı onların da bize gore kafir olduğu gibi. inanışları doğru ya da yanlış farketmez kendilerince öyle. Hakaret sayilabilecek seyler var ama onlardan biri bu değil.
Hem zaten barbar olarak da nam salmışlığımız var. Bu bir kisinin degil o donemin toplumlarinin genel yargısı; dogru ya da yanlış. .