1. 1.
    düzgün dairesel hareket yada çembersel hareket : bir cismin bir kuvvet etkisinde r yarıçaplı bir yörüngede gerçekleştirmiş olduğu zorunlu bir harekettir. cisim r yarıçaplı yörüngüde kuvvetin etkisi sürdüğü sürece ddh yapmaya devam eder.
    net kuvvet ortadan kalkınca gerçekleştirmiş olduğu dairesel hareket son bulur. bu hareket boyunca cisme etki eden kuvvet cismin çizgisel hızına daima diktir.

    bu konu içersinde çok sıkça merkezkaç kuvveti terimi kullanılır hali hazırda bu isimde bir kuvvet bulunmamaktadır. yani bu kuvvet hayali sanki kuvvetidir. aslında bu kuvvetin tanımlaması soruların çözüm anlayışını kolaylaştırılmasından kaynaklanır. gerçekte var olan ve dairesel harekete zorlayan kuvvetin adı merkezcil kuvvettir ve değeri mv^2/r bağıntısı ile bulunur.

    buradaki düzgün kelimesinin anlamı cismin hızının sabit oluşundan kaynalıdır. peki sabit hızın var olduğu bir yerde ivmeden nasıl söz ederiz ? ddh yapan cisim yörünge boyunca sabit hızla hareket etmesinden dolayı ivmesinin var olmadığı düşünülebilir. aksine bu harekette bir ivmeden söz edebiliriz, bu ivme ise cismin hızının değişiminden değil cismin hızının doğrultusunun değişiminden kaynaklı bir ivmedir ve bu ivmenin adı merkezcil ivmedir. adındanda anlaşılacağı gibi merkezcil ivmenin doğrultusu daima merkeze doğrudur.
    -1 ... sinekadam