1. 1.
  Şah Haydar Seyyit Mahmud-i Hayrani'nin oğludur. Zeve yakınlarında bulunan Zargovit tepesinde hayvanlari otlatmak için bir ev yapar. Burada hayvanlari ile mesgul olur. Kisin zemherinde keçilerinin gayet güzel beslendiklerini gören Seyyit Mahmud-i Hayrani "Acaba sah Haydar bu kisin ortasinda bu hayvanlara ne yediriyor ki hayvanlar bu kadar güzel besleniyorlar. "Diye merak eder ve sah Haydar ile hayvanlarin bulundugu yere gider. Bir de bakar ki sah Haydar elindeki çubugu hangi mese agacina degdiriyorsa agaç hemen yeseriyor.Taze süsleniyor,keçilerde bu filizlerden yiyerek besleniyor.

  Seyyit Mahmud-i Hayrani durumu görünce sesini çikarmadan geri dönmek ister. Ancak o sirada bir keçi,bir kaç kez üst üste hapsirir. sah Haydar da ne oldu Babam Dervis Mahmud'umu gördün ki bu kadar hapsirirsin, der ve arkasına baktığında babasının kendisine görünmeden gitmek istediğini görür.

  Babasına bizzat ismi ile hitap ettiği için utanır mahcup olur.Mahcubiyetinden kaçıp halen Düzgün baba dağı olarak söylenen bir tepeye çıkar ve burada mekan tutar.(Rivayet olunur ki şah Haydar babasına ismen hitap ettiği için Mahcubiyetinden ötürü kaçtığı zaman ayağında kışın karda giyilen hedik veya lekan varmış.Bu hediklerle Zargovit'den Düzgün Baba tepesine kadar (takriben 5km) üç adım atmış bastığý her yerde hedikler taşa iz bırakmış ve bu izler hala durmaktadır.)

  Bir iki gün eve gelmeyen şah Haydar'ın annesi endişelenir. Durumunu öğrenmesi için babasına rica eder. O da yanındaki müritlerine gidin bakın bakalım bizim şah Haydar ne alemde? der.

  Müritlerinden birkaç kişi bu 24500 m. yüksekliğindeki dağın tepesine çıkar şah Haydar ile görüşürler. Durumun iyi olduğunu her hangi bir sorununun olmadığını öğrenirler ve tekrar Zeve'ye dönerler. Seyyid Mahmud-i Hayrani'ye durumu düzgündü merak edilecek herhangi bir şey yoktur.Selam ve hürmet eder ellerinizden öper derler. (Bu iþi düzgündür sözü dilden dile dolaşır ve asıl adı ıah Haydar olan bu zata artık bir süre sonra Düzgün Baba olarak bir isim atfedilir. O günden bu güne Düzgün baba olarak söylenir.) Bugün de dahi halk şifa bulmak için Düzgün Baba'ya gider adaklar adar ve ziyaret eder.

  "http://tr.wikipedia.org/w...Czg%C3%BCn_Baba"'dan alındı
  6 ... haydee
 2. 2.
  dersimlilerin düzgün'e emanet ol,düzgün yardımcın olsun dedeiği ulu insan
  4 -1 ... haydee
 3. 3.
  (bkz: duzgin bava)
  3 ... a la folie
 4. 4.
  o bir ruhtur. ölmez.

  http://www.youtube.com/watch?v=SBaa4bNISzM+
  1 ... cymbeline
 5. 5.
  alevilerin ziyaret adı altındaki türbe ziyaretlerini gerçekleştirip kutsallaştıkları mekan. bir alevi olarak, insan ruh hali ve psikolojik olarak gerçekten motive olunan bir yer. gidilip görülesi yer.
  2 -1 ... similadon
 6. 6.
  tunceli'nin nazımiye ilçesindeki, panaromik görüntüler sunan kayalık bir dağdır. nöbet sıraları ben ona o bana bakardı, bakışırdık...
  -1 ... blackrainbow
 7. 7.
  seyyid soyundan gelir ve seyyid mahmud hayrani nin ogludur. Asıl ismi şah haydar dır.
  ... karsisav
 8. 8.
  https://video.uludagsozluk.com/v/metin-kemal-kahraman-68771/  Burdan bilirim kendisini.
  1 ... sembuseklicorba