1. 1.
  Özellikle kadınlarda adet öncesi dönemde (bkz: premenstrual) görülen alışveriş hastalığı.
  1 ... okky
 2. 2.
  kısaca, kendine veya başkasına zarar verebileceke bir dürtüyü/isteği kontrol etmekte zorlanmak/kontrol edememek olarak tanımlanabilir. kontrol edilemeyen dürtü doğrultusunda yapılan eylemler, insana haz verse de eylem tamamlandıktan sonra kişi içinde pişmanlık duygusu hissedebilir. kleptomani*, trikotillomani* ve alkol/madde/kumar bağımlılığı en yaygın dürtü kontrolü bozuklukları alt sınıflarıdır.

  depresyon, şizofreni gibi vücut kimyasallarıyla alakalı bir psikolojik patoloji olmadığı için de ilaçla ya da psikolojik telkinle tedavisi oldukça zordur. hatta tedavisi yoktur mına koyim, öyle diyeyim. bu noktada kişiye kendisinden başkası pek yardım edemez. kişiye ne kadar ilaç dayarsanız dayayın, o yine kendini gergin hissettiği bir anda bu gerginlikten kurtulabilmek adına ya saçlarını yolacaktır, ya alkol/madde kullanıp kendini gevşetme/uyuşturma yolunu seçecektir, ya da hastalığın başka belirtilerini yaşamaya devam edecektir. kişi dürtülerine yenildikçe pişman olacak, pişman oldukça gerginlik ve semptomlarda artış görülecektir. her psikolojik rahatsızlık gibi, bu da bir ömür törpüsü.
  1 ... rabbime sordum olur oyle dedi
 3. 3.
  mensup olduğum rahatsızlık. bazen öyle bir an geliyor ve öyle bir çılgınlık yapmak istiyorsun ki, beynin adeta sana işkence ediyor, aslında sende istiyorsun çok fazla hemde! yapmalısın, yapacaksın! yapıyorsun, saçmada olsa yapıyorsun ve sanki dünyalar senin oluyor sonra, çok mutlusun onu yaptığın için... ama bir dakika! neden bunu yaptım ben diyorsun, yapmasaydım da olurdu sanki, neyse boşver diyorsun üzgün ve pişman şekilde. *
  sırf bu nedenle bir olaydan dolayı askeri hastane raporuyla silahım alınmıştı. oysa çok uysal birisiyim. * *
  1 ... sigara icmiyorum
 4. 4.
  (bkz: yaran yanlış okumalar)
  Dübür kontrol bozukluğu.
  1 -1 ... mbks
 5. 5.
  iyi psikiyatra gidilerek çözülecek durumdur.
  ... obsesif winnar