1. 1.
    aslında çok zeka gerektiren bir tespittir.

bu tespiti ilk duyduğumda hadi len kafanı kaldır aya bak onun üstüne düşen dünyanın gölgesine bak denizdeki geminin önce bacasının görünmesine bak gibi oldu ama bu fikir aklımın bir köşesinde kaldı, sonra şöyle sorular gelmeye başladı.

-dünyanın yuvarlak olduğunu videolar resimler fotoğraflar dışında canlı olarak gerçekten gördüm mü?
    -ayın yuvarlak olduğunu nereden biliyorum, belki de tepsi gibi bir daire şeklindedir.
    -ayın üzerine yansıyanın dünyanın gölgesi olduğunu nereden biliyorum? belkide oraya da tepsinin gölgesi düşüyordur.
    -geminin önce bacasının görünmesi de sadece bir yanılgı olabilir miydi? sonuçta dağın ardını da göremiyoruz, bu sadece bir eğim farkı olabilir mi?

biraz daha düşündüm sonra dedim ki bunlar aslında tamamen benim deneyimlediğim şeyler değiller bana öğretilen şeyler yani bana kardeşim bu böyle denmiş bende tamam aga demişim, daha geniş düşünmeye başlayınca da aslında herkesin başına gelen şeyin bu olduğunu anlamam fazla sürmedi.

peki dünya yuvarlak ya da geoit her neyse böyle bir şey değil ise ne şekilde olabilir yani benim deneyimlediğim tamamen bana ait bilgi ne olabilirdi?

evet aslında her insanın deneyimlediği dünya düz dünyadır.

dünya kesinlikle düz veya yuvarlak hatta kare üçgen diyemeyiz ama en yakın düz dünya deneyimi yaşıyor olmamız, yuvarlak dünyayı savunanlar sadece başkalarının onlara dayattığı orijinal olmayan bir düşünceyi savunuyorlar, düz dünyayı savunanlar ise kendilerine ait deneyim ve orijinal bir fikirden yola çıkıyorlar. bu durumda düz dünya daha mantıklı görünüyor.

hal böyle olunca acaba başka ne gibi bize ait olmayan fikirlerin veya düşüncelerin etkisi altındayız diye düşünmeden edemiyor insan. bu ayrı bir konu tabi.
    4 -8 ... luvi
  2. 2.
    Dünyanın küre değil de düz bir zemin olduğu açıklanırsa buna gerçekten çok şaşırmayacağım.
    3 ... kara deniz
  3. 3.
    Dunya yuvarlaktir diye seni kandiriyorlarsa sence bunun kime ne getirisi vardir ?
    4 -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
  4. 4.
    Dünya yuvarlak değil geoit.
    3 -1 ... birfincankahvem
  5. 5.
    Acilen deneyimlemeyi bırakmalısın

Önce ev ödevlerini bitir.
    1 -1 ... pitislarin hamcisi
  6. 6.
    21. yüzyılda görmek istemediğim başlık. geminin önce bacasinin görünmesini eğim farkına dayandırarak zaten dünya yuvarlak demiş oluyorsun. alansal eğimin su yüzeyi üzerinde etkisi yok çünkü. ayrıca gözlemlenebilir mikro ve makro dünyada yüzeysel olarak her şey yuvarlak ya da yuvarlaklardan oluşuyor iken bir insanin dünyanın düz olduğunu düşünmesi ve buna kendini inandırmasini "farklı düşüneyim farklı olayim" çabasından başka bir şeyle aciklayamiyorum.
    4 -1 ... pierced pink
  7. 7.
    erotosthenes halt etmis o kadar hesap yapmıs yuzyıllar once dunyanın capını nerdeyse hatasız bulmus hepsi bosunaymıs meger. vahh erotosthenes vahh bizimkiler 5 dakikada cozmus olayı meger dunya duzmus.
    6 -2 ... abaninaltindakisopa
  8. 8.
    Onu bunu bilmem de bu gemilerin ufukta kaybolması olayını adamlar teleskopla ve yüksek zoom özellikli kameralarla çözmüş. Aslında geminin kaybolduğu falan yok sadece insan gözünün kapasitesi ile ilgili bir yanılgı. Kayboldu sandığınız gemi, ekipmanla bakıldığında gayet net görülebiliyor.

Ayrıca suda eğim olmadığına dair bir dünyanın bir çok farklı bölgesinde yapılmış deneyler var. Deneylerin sonucunda Küre dünyanın matematiksel Eğim hesapları alt üst olmuş resmen.

Küre veya düz bilmiyorum, ancak körü körüne küredir veya düzdür dememek lazım bence. Sonuçta bizlere sunulanlara göre fikirlerimiz şekilleniyor. ve bu konuda insanların birbirini aşağılaması falan hiç hoş değil.
    3 ... tovbekar troll
  9. 9.
    o değil de paralel evren var bence ve hepimiz aynı anda farklı yüz yıllarda yaşıyoruz. hayat orada nasıl güzel mi.
    1 -2 ... doctorsleep
  10. 10.
    Dünya yuvarlak olsaydı üstünde duramazdık.
    ... buyukiskender