1. 1.
  Zaten Öyle.
  6 ... dawalkingummybear
 2. 2.
  Ve işin ilginç tarafı ekstra vaat de yok. Şarap dersen burada da var, bal dersen alası var, karı kız zaten gani.
  5 -3 ... xyclonb
 3. 3.
  Yok öyle bir şey. Size ne anlattılarsa artık.
  2 -2 ... kendinesizofren
 4. 4.
  Orada ödül olanları burada deneyeceksin.

  Kim bilir belki hoşuna gitmez, yıllarca boşa sevap yazdırıldı sevmediğin şey için.
  1 ... lipsos
 5. 5.
  ebedi hayat kavramı yalnızca zamansal bir kavram değildir.

  dünyada ömür 80 sene, orada bilmem şu kadar sene durumunun yanı sıra, dünya hayatının oyun ve eğlenceden ibaret olduğu yazar kuran'da.

  bu bize neyi işaret ediyor? dünya hayatının bir fiksiyon olduğunu.

  bu fiksiyonda insanlar bir imtihana tabi. haram olarak nitelendirilen şeyler bireye verdiği zararlar bir yana toplumsal düzeni de etkileyen hususlar.

  alkol mü aldın, dopamin coştu, büyük haz. hemen ardından o dopaminin kandan yavaş yavaş çekilmesi, hangover durumu büyük bir keyifsizlik.
  vücuda verdiği zarar da cabası. insana yapmayacağı şeyleri yaptırma konusunda teşvik verir. yahut insan uzun saatler boyu somut hayattan kopar. kendisine emredilen hususları uygulayamaz.

  en pragmatist bakış açısıyla dahi alkol aldığı ve sonrasındaki birkaç saatlik vakit üretim hayatından uzaklaşır, verimi düşer.

  mesele bu fiksiyonu oluşturan yapıtaşlarına aykırı hareketler.

  bunu alkolle sınırlandırmayalım, oburluk örneği verelim. dünya üzerine bu kadar aç insan varken aksırana tıksırana kadar yiyip sağlık sorunlarıyla uğraşmak da yasaktır.

  görüldüğü gibi mesele yemek değil, bunun arka planındaki sağlık sorunları ve dünya üzerinde bulunan açlık sıkıntısı.

  işte bu oyun ve eğlenceden ibaret olmayan bir düzende bu kurgudaki negatif ögelerin de olmadığı bir yapılanma söz konusu.

  islam dininde haram kılınmış şeylerin, dünya üzerinde bireye ve topluma verdiği zararların ortadan kalktığı, imtihanın olmadığı bir alemde haram kılınması için bir sebep kalmıyor.

  ben diğer tarafta içki içeceksem, bu tarafta neden içmeyeyim düşüncesi çok yüzeysel kalıyor. zira diğer taraf dediğimz yer, içkinin haram kılınma sebeplerinin olmadığı, menfi etkilerinin de olmadığı bir yer. aslında mükafat kısmı bu kısım, salt eylem kısmı değil.
  5 -2 ... raduyev
 6. 6.
  Mesela?
  Cennette zina var mı? Yok. Cennet insanlarıyla evlendirilme var. O da zina değil. Sarhoş eden içki var mı? Yok. içeni sarhoş etmeyen ve hoş bir koku bırakan şarap mevcut. O da dünyada bile haram sayılmaz. Adam öldürme var mı? Yok. Tecavüz var mı? Yok. Hırsızlık var mı? Yok. Yalan ve iftira var mı? Yok. Cennette ödül olup dünyada günah olan ne var anlamadım.
  8 -2 ... yazar x
 7. 7.
  Tam olarak öyle denemez başlığı. Dünyada zina alkol hak yeme vs gibi durumlar cennete giren insanın yapmadığı şeyler.cennette de böyle bir durum yok demek oluyor bu.
  ... irradiance
 8. 8.
  hep derim, bu milletin dindarı ayrı cahil ateisti ayrı cahil.

  dünyada günah olanın ahirette ödül olduğu hiç bir şey yok. #39402393 yazmış arkadaş detaya inmiyorum.

  kuranda geçen şarap bizim bildiğimiz üzümden yapılan alkollü içki değil. huri de bildiğiniz anlamda hatun kişi değil canlar, robot gibi düşünün. ok?
  -1 ... tuckleberry
 9. 9.
  inan ya da inanma ama düzgün bir hayat sürmek için genel geçer kurallar vardır ve onlara uyarsan nispeten rahat bir ömür geçirirsin.
  2 şık var.
  günahlar ya da zararlı şeyler ya tanrı tarafından bildirilmiştir ya da insanların 1000 yıllar boyu edindikleri tecrübelerdir.
  her iki şıkta da bu kurallara uymamanı gerektirecek bi durum yoktur.
  yani nispeten düzgün bir hayat için.
  4 ... pilotmont 1