1. 1.
    dünya haritalarında kullanılan Mercator projeksiyonu gerçekte yüzölçümü daha büyük olan ülkelerin, yüzölçümü kendisinden daha küçük ülkelerden daha küçük görünmesinin sebebidir. yuvarlak dünyayı düz bir zemine aktarma zorluğunun yanı sıra ayrıca ülkelerin bunu bir propoganda kolu olarak kullanıldığını da düşünüyorum.

Merkator'ün yöntemiyle yapılan haritalarda sadece Ekvator çizgisine yakın olan bölgeler gerçek yüzölçümlerine yakın olarak çizilebilir. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulmaya başlar. Bu nedenle Rusya, Kanada gibi ülkeler haritada büyük yer kaplarken Afrika kıtası ekvator çizgisine yakınlığı nedeniyle bu ülkelerden daha geniş yüzölçümüne sahip olmasına rağmen daha küçük görünür.

https://www.cnnturk.com/t...daha-buyuk-gorunur?page=9
    5 ... manyak olmaya karar verdim
  2. 2.
    Küçük bir detay Amerika kasıtlı büyütülmeye ihtiyacı yok saat dilimlerini inceler iseniz Amerika'nın bir çok noktasında saat farkı olduğunu görürsünüz. Gerçekten büyük bir yüz ölçümü var.

Afrika'nın 3/1 i kadar. Kanada da 3/1 i kadar. Çin de.

Rusya ise tüm Afrika'nın yarısından biraz daha büyük.

Türkiye ise Afrika'nın 30/1 inden daha küçük.

Edit: Bu arada Grönland ise afrika kıtasının 15/1 i kadar.

Edit2: eksi veren mahlukatlar bu ülkelerin yüz ölçümlerine bakmaz ise adam değildir. Veri sunuyoruz.
    2 -3 ... uzay muhtari
  3. 3.
    Öbür tarafta hesap verecek ülkelerdir. Zira kanatsız Karınca Kanatlı karıncadan hakkını alacaktır.

Edit: şaka sevmiyorsunuz anlaşılan.
    4 -2 ... serdarsl06
  4. 4.
    Düz a4'e sığdırma sorunundan dolayı kanada, rusya ve çin gibi ülkeler kabartılır aslında haritadakinden çok daha küçük kara parçalarıdır bu ülkeler.
    1 -1 ... nightmare king
  5. 5.
    Kanada, ABD, Rusya, izlanda, Finlandiya, isveç, Norveç, ingiltere gibi ülkeleri kapsamaktadır.
    Çin, Kazakistan, Moğolistan, Polonya ve Ukrayna'da kısmen bu gruba dahil edilebilir.
    Ancak Brezilya ve Avustralya gerçekten büyük oldukları halde dünya haritasındaki konumlarından dolayı gerçek boyutlarında çizilirler.
    -1 ... notafter12
  6. 6.
    Ben en çok Arapların olmadığı bu haritayı beğendim.

https://galeri.uludagsozluk.com/r/2132662/+
    -1 ... yani herhalde sanirim galiba