1. ?.
  daha dün 29 ekim cumhuriyet bayramı kutlamaları iptal oldu.

  bugün 19 mayıs atatürk'ü anma ve gençlik bayramı kutlamaları kısıtlandı.

  yarın 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı da isim değiştirip kutlu doğum bayramı olacak gibi..

  bakalım 10 senede değişen tablo, çoşku, umut, vumhuriyet yine eski haline kaç zamanda gelecek..

  ve bakalım şanlı, milli bayramlarımız ı eski çoşkuyla kutlama günümüz ne zaman gelecek.

  tüm kalelerin ardından milli olan herşey yıkılmıştı..

  bir milli bayramlar kalmıştı; onu da yok ediyorlar..
  25 -11 ... mo ni fe
 2. ?.
  bizim bayramları iptal ederler sonra da türkçe olimpiyatları diye gidip yavşak yavşak el çırparlar, ulan elin ugandalı zenci veleti gesi bağları türküsünü ezberlese ne olur ezberlemese ne olur, sen 20 milyonluk kendi genç nüfusunun, öğrencilerin için bişeyler yapsana bire dingil.
  22 -6 ... cmon
 3. ?.
  yavaş yavaş, alıştıra alıştıra, hissettirmeden öldüren katil gibi davranmaktadır birileri. dikkat ediniz efendim kanımız çekiliyor yavaş yavaş, hissettirmeden... dikkat buyurunuz, gençliğe gerekli nasihat 84 yıl önce verilmiş.
  4 -1 ... cryptic water
 4. ?.
  olması beklenen olaydır. zira bu devletin sadece adı türkiye. türkiye türklerindir sözü gazetelerin sloganın olmaktan öteye gidemiyor malesef.

  ''Türk milleti başına gecireceği insanlarin kanındaki cevher-i asliye dikkat etmelidir.'' mustafa kemal atatürk.
  1 -1 ... gaspirali
 5. ?.
  kemalist yalan değildir.

  şöyle ki;

  29 ekim iptal edildi, 19 mayıs kısıtlandı, 23 nisan ın da akibeti aynı olacak gibi. ifadeler iyer alıyor başlıkta..

  yani bir genelleme söz konusu değil belirsizlik ve olan eylem söz konusu..
  3 -2 ... mo ni fe
 6. 0.
  herşey yavaş yavaş olacak. yavaşça sindirilecek sonra bi bakmışsın bedeninden başka bişeyin kalmamış. benliğin yok olmakta.
  5 -1 ... radyasyon007
 7. 1.
  (bkz: iyi uykular)
  2 ... present tense
 8. 2.
  yok arkadaş kesinlikle şehir şebekelerinden verilen sulara şakirtlik hormonu atılıyor. aksi halde bu kadar kör olmak mümkün değil. madde madde gidelim;

  -madem 19 mayıs saçmalığın daniskasıydı, lan 10 yıldır bu iktidardasın şimdi mi geldi aklına çocuklar üşüyor bahanesiyle gösterileri iptal etmek? pek tabi ki hayır. her zaman aklındaydı ama önce müsait ortamın oluşmasını bekledin, sağladın. törenler okulda olacakmışmış. lan istiklal marşı okuyup geçecekler ne töreninden bahsediyorsun sen. sahip olduğun mirası gelecek nesillere aktarmanın en temel yolu bilfiil yaşatmaktır onu simgesel dahi olsa.

  -adamlar yasakları getiriyorlar önce en ağırından ki halkın tepkisini ölçelim sonra elimizde patlamasın, nasıl olsa değiştirmek yine bizim elimizde diye. dns değiştirmenin cezai müeyyidesi olacağı önce açıklanmış, akabinde yapılan bir değişiklik ile yok canım öyle birşey uydurmayın denmiş.yurtdışında da internet yasakları bol bol getiriliyor. ama genelde arkalarında telif haklarına ilişkin uyuşmazlıklar oluyor. yoksa bir site haber yapmış, muhalefet yapmış diye interneti engellemeye çalışanlar zaten sarkozy, berlusconi, putin, merkel gibi bizimkinin gavur versiyonları. ha orda bunu gerçekleştirmeye kalkınca yüz bin kişi toplanıyor protesto amaçlı. türkiye'de beş bin. 12 eylülün sonuçları bunlar.

  - en basitinden başka bir örnek daha, içki içmek için konulan sınırın 21'e yükseltildiği bir ülkede silah alma yaşının 18 olduğu, çoluk çocuğun polat alemdar gibi yollarda gezdiği fark edilince bu uygulamadan da geri adım atılmıştır.

  - osuruktan teyyare sebeplerle insanlar içeri alınırken, kpss'de kopya çektikleri ispatlanan kişiler hakkında hala hiçbir işlem yapılmamıştır. bunlara kopyaları sunan kişiler hakkında görevden alma maskesi altında yapılan işlemler hariç hiçbir işlem yapılmamıştır.

  -alzheimer hastalarının bulunduğu izmir'deki bir bakımevinden 11 haziran seçimlerinde hastalar çıkarılmak suretiyle fiili ehliyetleri olmadığı halde topluca oy vermeye götürülmüşlerdir.

  - "bıkbıkbık lan çocuk yapmış ya bunu ne dangozsunuz hemen herşeyi inanıyorsunuz" kadar derin analizler içeren görüşlerin, lan ben bugün bir suç işlesem ve köpek gibi gücüm olsa, gider üç kuruş paraya (üç kuruş valla bildiğin) benim yerime o suçu üstlenecek onbinlerce vatandaş bulurum bu ülkede önermesi kadar basit bir analizi yapmaktan aciz olduklarını da görmüş olduk ayrıca.

  bunlar her hükümet döneminde olabilecek şeyler inkar etmiyorum. görülmesi gereken bu ülkede m. kemal ve onun mirasıyla mücadele eden, yaşadıkları kuyruk acısı 88 yıldır geçmeyen, sayısı da maalesef günden güne artan bir güruh bulunmaktadır. velhasıllah sorun bu gürühla olmayıp, çağdaşlık yerine din temelli geriliği benimseyen zihniyetledir.
  2 ... law will find a way
 9. 3.
  19 Mayıs kutlamalarının uzun süreden beri özellikle liselerde okuyan gençlerimizin çoğu abuk subuk hareketlerle kutlanmasına ben de karşıydım. Bu gösterilere lise 2. sınıfta ben de dahil olmuştum ve Karşıyaka Gazi Lisesi'nde okuyan o sarışını saymazsak işkence haline gelmişti. Bununla birlikte uygulamada bir yanlışlık ya da tek düzeliğin olması o uygulamanın tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelmiyor. Aksine 19 Mayıs'lar gençlik bayramı olarak anılsa bile aslında tüm yurtça kutlanmalı kanımca... Dünyada milli günlerini bizim gibi kutlayan daha doğrusu kutlayamayan bir ülke yoktur herhalde.

  Bugünkü gazete manşetlerinde ufacık bir alanda yer alıyor ve gerekçe olarak da "statlar için 200 bin öğrenci eğitimden uzak kalıyor. Motivasyon azalıyor, kutlamalar eziyet oluyor" bahanesi gelmiş. Ne kadar da samimiyetsiz. Bunun altında ideolojik bir anlam olmadığını görmemek için gerizekalı olmak gerekiyor. Zaten 19 mayıs'larla ilgili ilk açıklamayı geçen sene bir akp milletvekili yapmıştı. Bunun için ilk adımı çok daha önce gösterilere katılan kız öğrencilerin etek boylarına takarak belli etmişlerdi zaten. Çok geçmeden de bu karar çıkıyor.

  19 mayıs gösterilerine hazırlanmak için gerçekten de haftalar öncesinden çalışılmaya başlanıyor. Ama o zamana kadar bir araya gelmemiş büyük bir kitle bir araya gelerek ortak bir eyleme imza atıyorlar. Bence bu motivasyonu oldukça yükseltecek bir şey. Kaldı ki madem böyle deniyor ve haklı olduklarını varsayalım - bu kutlamaların tümüyle kaldırılmasını gerektirmez ki. Aksine çok daha çoşkulu bir hale getirerek yapılır. 19 Mayıs'lar aslında tüm yurtça kutlanması gereken bir olgu. Ama zaman içinde öyle bir hale getirdiler ki milli bayramları sadece o gün tatil olduğu için sever hale geldik.

  Oysa yılbaşı milli bir bayramımız olmamasına rağmen çok daha çoşkulu geçiyor. Neden 23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos'larda bu şevkle kutlanmaz ki... Öyle bir hale gelsin ki yurtdışından bile gelenler olsun bu şenlikleri izlemeye.

  Ama hükümet ideolojisi milli mücadele ile ilgili terimlerin üstünü ezmek istiyor. Bunu da çok fazla saklamaya gerek duymadan neredeyse açık açık yapıyor. Çocukların motivasyonunu düşünen zihniyet öğrencilere zarar vermesin diye oruç tutmayı yasaklayabilir mi? Dini bayramlarda okulların açık kalmasını zorunlu kılar mı? Daha bugün ilkokul çocuklarının diyanetçe umreye götürüleceği yazıyordu. Yani motivasyon başka yöne çekilmek isteniyor açık açık. 10 yıldır sokaklarda kurbanların katledilircesine kesilmesini engelleyemeyen zihniyet o görüntülerle de çocukların ve gençlerin psikolojisini bozacaklarını düşünmüyorlar mı?

  Amaç farklı nihayetinde... Nasıl ki 29 Ekim'de Van Depremi'ni bahane edip kutlama yapmadılar ama aynı gün 3 ayrı düğüne katılıp kendi kendileriyle çeliştilerse burada da aynı olur. 19 Mayıs' ı kısıtlarlar ama 29 Mayıs'ta ya fetih ya da kutlu doğum haftası adında kutlamalar yaparlar.
  2 ... rick blaine
 10. 4.
  adamlar bayramları seviyor ama başında dini olanları.
  3 -1 ... atikus