1. 1.
  insanlar düşünmekte özgür yaratıklar. Herhangi bir engellemeleri yok, olamaz da zaten. Çünkü insanın ne düşündüğünü kimse bilemez. En azından henüz öyle bir teknoloji gelişmedi. Peki düşünme özgürlüğü varsa bunu neden ifade edemiyoruz. Sonuçta doğal yaratıklarız. Yani bir insan, insan olup olmamasını seçemiyor ve dünyaya geliyor. Zamanın geçmesiyle de yine seçmediği düşünme olayı ile karşılaşıyor. Ya da düşünmek zorunda kalıyor diyelim. Düşünmese bile düşünmediğini düşünüyor. Peki bu düşünme konusunda özgür veya zorunlu isek, ifade etme konusunda neden aynı şekilde doğal davranamıyoruz. Ya da bu bir suç veya linç sebebi oluyor. sonuçta sesler (konuşma sesi) insana fiziksel zarar vermiyor diye biliyorum.
  1 -1 ... hicin evladi
 2. 2.
  Paronayak biri de takip edildigini düşünüyor. Bunu düşünme hakkı var ama ben onun arkasından yürümek istemezdim.
  ... ali candan
 3. 3.
  ifade ozgurlugunun de bir sınırı olmalı gibi bir eleştiri var. Bu elestiriye getirilecek itiraz bana göre ; ifade özgürlügünün sınırını belirlemenin zor oldugu seklindedir. Bu sınırı belirlerken hangi kriterleri ele alacağız ?

  Toplumsal/kültürel degerleri mi ?

  Birey bazlı degerleri mi ?

  Toplum-kültür degerlerini ele alirsak ornegin akademik çalisma yapan x bilim adami toplum ve kültürel degerlere ters dusen sonuclara ulaşırsa ve bunlari makalede yayinlarsa yargilanmali mi ? Ornek muazzez ilmiye çığ. Basortusu ve sumer rahibeleri ile ilgili açıklaması malumunuz. Veya aynı toplumda farkli kültürlerin birbirine zıt uygulamalari, gelenekleri,söylemleri olabilir. Bu farkli kulturler bu zıt durumlari ifade ederken nasil tepki gosterecek karsi taraf ? Baskin bir kulturse, diger kulturu sindirecek mi ?

  Bireyleri baz alirsak herkesin hassasiyet noktasi degisebilir.bizler her birey icin hassas olmaya calisirsak nasil ifade hurriyetinden bahsedebiliriz.hassasiyetleri gözetip Konuşmaya çalışırken kendimizi kasmaktan dolayı fikir bile belirtemeyebiliriz.

  Bu sorunlardan dolayi ifade özgürlügüne sınır koymanın zor olacagini düşünüyorum.
  1 ... hubel
 4. 4.
  ifade etmesini bilmeyenlerin hakkı biter. Düşünmekle yetinirler.
  ... furkancalavera