1. 1.
  Rodin'in Paris'teki, günümüzde müze olarak kullanılan evinde bulunan heykel. bir kopyası da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesindedir. Heykelin yapımını biri ressam diğeri mimar olan iki hasta gerçekleştirmiştir. bir hasta yarım bırakmış diğeri devam ederek bitirmiştir.
  2 ... atipik
 2. 2.
  an itibariyle sakıp sabancı müzesinde -atlı köşk- olan heykeldir. rodin in diğer eserleriyle birlikte, ve hala düşünmekte, 3 ekime kadar.
  1 ... don kişot
 3. 3.
  düşünürken birgün o bileğinin kırılacağına inandığım heykeldir.
  ... eldaina
 4. 4.
  auguste rodin'in cehennem kapıları
  isimli tamamlanmamış eserinin üstündeki ufak figür..

  orjinal kopyaları dünyanın birçok yerinde sergilenmiştir..
  dedikodulara göre sanatçı bu heykelinde
  dante'yi tasvir etmiştir..

  bir kopyası columbia üniversitesi gazetecilik okulunun önünde,
  bir kopyası ise bilindiği ve * yazıldığı üzre
  istanbul bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin bahçesindedir..
  2 ... piano-forte
 5. 5.
  yurtdışında üniversite bahçelerinde,bilim enstitülerinde bulunurken türkiyede ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde bulunan heykeldir
  ... 3 cay biri acik
 6. 6.
  Ünlü heykel traş rodin tarafından yapılmış, ünlü şair dantenin tasvir edildiği eli çenesinde oturan adam heykeli.
  ... swalyangoz
 7. 7.
  istanbul'da bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi'nin bahçesinde bulunan heykel.

  bu heykel üzerinde aslında bizim de düşünmemiz gerek. mesela bu heykel neden çıplak? acaba bize bir şeyler mi anlatmak istiyor?

  şahsi kanaatim, çıplaklıkla vurgulanmak istenen; düşüncelerinin belirli kalıplarla kaplı olmaması gerektiği olabilir. mesela günlük yaşantımızda bir kişi hakkında biz de bir kara verecekken giysilerimizin içinde karar vermiyor muyuz? bu giysiler neler olabilir; ilk olarak aklıma gelen ve en kötüsü önyargıdır. biz biri hakkında bir düşünceye sahip olurken bu önyargı giysimiz bedenimizde ve bizi sıkı sıkı sarmaktadır.

  temenni olur ki; herkes birbiri hakkında bir görüşe sahip olacakken giysilerinden bir süreliğine uzaklaşsın, bir süreliğine çıplak, tarafsız, önyargısız bir tutumla yargılasın karşısındakini.
  1 ... yett
 8. 8.
  düşündüğüne göre varlığı kesin olan heykeldir.
  -1 ... rainfall
 9. 9.
  sadece türkiye de akıl hastalıkları hastanesinin bahçesine konan heykeldir.artık nasıl bir mesaj verilmeye çalışılıyorsa(!)
  ... ulusaseslenis
 10. 10.
  türkiye'de düşünen adamların ya hapishaneye ya da akıl hastanesine kapatıldığının göstergesi gibidir. düşündükçe iç acıtır.
  2 ... paranoia