1. 1.
  iyice incelenip, iyice analiz edildiğinde açığa çıkan gerçek. düşün bilim, yani felsefenin türkiyede hak ettiği değeri bulamaması ve bunun neticesine, düşün bilime karşı olan isteksizlik artmıştır. aileler kendi çocuları para kazanan bir birey olsun diye yönlendirdikleri yol bundan kaynaklanmaktadır. felsefeye uzak tutulan gençler. daha çok düşünmeyen ve daha çok hakklarını sorgulamayan bir birey olarak yollarına devam etmişlerdir. para düşükünü bir sistemin açığa çıkardığı sorundur. oysa ki düşün bilim çağlar boyunca medeniyetlerin en büyük bel kemiği olmuştur. düşünen ve üreten bir toplum için, düşün bilim yani felsefe en büyük değerdir.

  düşün bilime hak ettiği değeri vermek her zaman en asli amacamız olmalıdır.
  -2 ... efsane yazar
 2. 2.
  bu sebeptendir ki sorgulamayan, dogmatik ve konformist nesiller yetişmekte, kim olduğunu bilmeyen, neden orda olduğu hakkında hiç bir fikre sahip olmayan iş insanları etrafta cirit atmaktadır. bunun sebebi tabi ki eğitim sistemidir*.
  ... been there done that
 3. 3.
  ilkokul 1. sınıftan itibaren dayatılan "değer"lerin çatır çatır çökmesine yol açacağından olsa gerektir.
  ... eraserhead
 4. 4.
  düş ve bilim, zekayla doğru orantılı olarak gelişen kavramlar olduğundan, hala topraktan yaratıldığına inanan, hala fetoşun amerikan çanakçısı olduğunu bilmeyen, sanattan bihaber, cahil ve zekadan yoksun çoğu türk vatandaşını barındıran bir ülkede değerli olmaması gayet normal olan, değerli ve önemli kavramlardır.

  sanata ve bilime değer vermeyen toplumların süründüğü gerçeğini, başta geri kalmış ülkelerle, sonra da kendi ülkemizde gayet güzel örneklendirmekteyiz. akıldan üstün olarak, dini inançların, bilim karşıtlığının, sanatın anlaşılamaz olduğu görüşünün tutulması sonucu, sürekli geriye gitmemek, gelişmemek ve ilerlememekten kaçış mümkün değildir. yine ve yeniden sözü ustalara bırakıyorum:

  (bkz: eğitim)
  (bkz: zeka)
  (bkz: bilinç)
  (bkz: kültür)

  edit: entryim, başlığı açan sevgili kardeşimiz "efsane yazar"ın kastettiği ölçüde "düşün bilim" yani felsefe olarak algılanmamış, "düş'ün bilim'in" olarak algılanmış ve ona göre yazılmıştır. sonrasında ise, durum fark edildiğinde düzeltilmeye zahmet edilmemiş, olduğu gibi bırakılmıştır. yine de benim "düşün bilim" hakkındaki düşündüklerimi merak eden biri varsa, ona ayrıca açıklama yapabilirim.
  2 ... jaheira