1. 1.
  ilhan selçuk'un 1996'da çağdaş yayınları tarafından basılan kitabıdır.
  2 ... yallah tazzik
 2. 2.
  rene descartes kişisinin düşünüyorum öyleyse varım aforizmasını kıvrak zeka ile harf oyunlu cin laflar kategorisine sokan deyiş. patenti ilhan selçuk a mı, aziz nesin e mi yoksa başka bir kıvrak zekaya mı aittir bilinmemektedir. zira aziz nesin e ait olduğu hakkında bir şehir efsanesi dolaşmaktadır. ama her kim söyledi ise saygımı yollamayı borç bildiğim zeka ürünü. işin kötüsü bunu duyanların lafı doğrulamak hatta kanıtlamak istercesine aydın insanları vurması.

  (bkz: ironiden anlamayan yobazlığa aşina değiliz)*
  ayrıca
  (bkz: hem hayvanım hem de düşünmüyorum var mı)
  3 ... ee caylar kimden
 3. 3.
  yallah tazyik'e ek olarak belirtilebilir ki, çeşitli denemelerden oluşan kitaptır.

  özellikle tam hatırlamamakla beraber adı 'gölgesini arayan adam' gibisinden bir şey olan kitabın başlarındaki büyük iskenderle alakalı deneme kesinlikle okunasıdır.

  Buna ek olarak bir de 'soytarı/dalkavuk farkı'nı anlatan başka bir deneme de gözden kaçırılmaması gereken yazılarındandır kitabın.
  1 ... fena halde leman
 4. 4.
  descartes'ın düşünüyorum öyleyse varım sözünün evrim gecirerek türkiyede uygulanan halidir.
  1 ... gkhn
 5. 5.
  ergenekon operasyonu adı altında, ilhan selçuk'un sabaha karşı apar topar tutuklanmasından sonra bir nevi gerçek olan olay.
  1 -1 ... ben hep 17 yasindayim
 6. 6.
  üç hafta önce edebiyat öğretmenim tarafından okumam için verilmiş olan ve dün bitirmiş olduğum kitap. ilk baskısı nisan 1984 de yapılmış, şu an elimde bulunan 17 baskısı ise kasım 1988 de yapılmıstır.Denemelerden oluşan kitabın 'Galileo dan Günümüze' adlı en sondaki denemenin en son parçası türk halkı için mükemmel bir tanım yapmıştır . Virgülüne dokunmadan aktarırsak :
  ^^Türk halkı nasıl bir halk? Yeryüzünde bütün halklar gibi geçmişten geleceğe doğru değer yargıları değişen bir halk ; dün =padişahım çok yaşa= diye bağırıyordu , bugün =yaşasın cumhuriyet= diye bağırıyor ; dün dünyanın öküzün boynuzunda durduğuna inanıyordu, bugün Galileo Galileigibi düşünüyor. ^^
  ... paler
 7. 7.
  (bkz: düşünene yılan bile dokunmaz)
  (bkz: yalan a q)
  3 -1 ... karga
 8. 8.
  kitaptan kısa bir kesit:

  "Türk halkı nasıl bir halk?

  Yeryüzündeki bütün halklar gibi geçmişten geleceğe doğru değer yargıları değişen bir halk; dün "padişahım çok yaşa" diye bağırıyordu, bugün "yaşasın cumhuriyet" diye bağırıyor; dün dünyanın öküzün boynuzunda durduğuna inanıyordu, bugün Galileo Galileigibi düşünüyor.
  Türk halkının bir bölümü sağcı partilere oy veriyor, bir bölümü solcu partilere oy veriyor. Sol fikirler sapıksa, sakıncalıysa, tehlikeliyse bu tür partilere oy veren milyonlarca yurttaşın adını devletin nüfus kütüklerinden silelim.

  O zaman aydınlardan da kurtulmuş olur muyuz?""
  2 ... aura
 9. 9.
  altını çize çize bir hal olduğum güzel kitap.. sıkmadan düşünmenizi sağlıyor.
  1980li yılların ortalarındaki yazılardan oluşmakta olan kitap her kütüphanede bulunması gerekenlerden.
  ... mo ni fe