1. 1.
  Her gece yatmadan önce şahsıma kafayı yedirtecek sorulardır ve çoğuna büyük ihtimalle hiçbir zaman doğru cevap bulunamayacaktır; en azından dünya hayatı dahilinde! kendimce sıralayacak olursam;
  1-) hiçbir şey evrende yokken ve hatta evren dahi yokken her şeyi başlatan veya var eden şey nedir ve bu şey bilinçli bir sebep mi yoksa evrenin kendisi midir? ve mekan olarak evren sonlu mudur yoksa sonsuz mudur? eğer sonluysa sınırdan öte ne var ve sonsuzsa eğer sonsuz olduğu nasıl bilinebilir?
  2-) ya da hiçlik hiçbir zaman yoktu da her şey ezelden beri var mıyd?
  3-) eğer varlık sebepler zinciri sayesinde oluştuysa bile bu sebepler zincirinin ilki hangisidir ve onun da bir sebebinin olmadığı veya kendisinin sebebi olduğu nasıl ispat edilebilir?
  4-) hiçbir şey yokken neden bunca canlının, galaksinin ve varlığın yaratılması gerekiyordu?
  5-) her şeyin özü madde midi, fizik midir bilim midir yoksa gerçekten bunların varlığı metafizik ve doğaüstü bir nedenden mi kaynaklanıyor ve Eğer ikinci durum geçerliyse neden bu doğaüstü güçlere şahit olunamıyor ve gerçekse bile neden insanların çoğu hayatını maddi dünyanın gerçeklerine göre idame ettiriyorlar?
  6-) iyi ve kötü tarih boyunca deneyimlerle mi kategorize edildi yani sınıflandırıldı Yoksa doğuştan mı insanoğlu bunu belirleyebilme güdüsüne sahip ve eğer böyle ise bile neden dünyada haksızlık, adaletsizlikler, zulüm, yıkımlar, savaşlar ve bölünmüşlükler bilimin ilerleyişine rağmen bu kadar apaçık artıyor?
  7-) ve en önemlisi de simülasyon teorisine ithafen sormak gerekirse; ya Hepimiz bir oyunun içindeysek ve bu oyun zinciri var mıdır, yok mudur ya da belki de bu maddi dünyayla sınırlıyız hepimiz ve bu evrende yalnız mıyız acaba?
  ... komunist musluman
 2. 2.
  ben neden varım?
  2 ... prikonch
 3. 3.
  zaman geçtikçe rahatlatıcı yanıtların bulunabilmesi için, önce rahatsız edici cevapsız soruların sorulması gerekir.
  1 ... monk of monkmountain