1. 1.
  sözlük yazarlarından birinin yaptığı tanım.

  bu yazıyı yazmamak için çok direndim ama özelden attığım mesaja cevap gelmeyince artık dayanamadım. küfür içerikli olmayan mesaj şu entrt hakkında idi;

  (bkz: #24738780)

  sevgili arkadaşımız sevgili terkedilme sebebi ile hidayete ermiş. başarılarının devamını dilerim ancak orda bilip bilmeden belki de terkedilmenin acısı ile eski sevgilisinin annesine sallamış, ayıp etmiş. hiç düşünmemiş bir alevi anne baba neden çocuklarının sünni biri ile neden evlenmesini istemez? bu insanlar bu toplum içinde neler görmüştür neler yaşamak zorunda kalmıştır, nasıl itelenip ötekileştirilmiştir.

  şimdi size bir örnek vereyim : diyelim ki ben şerefsiz köpeğin, art niyetli orospu çocuğunun sünniler için "onların namaz diye birşeyleri var, evde kadınlar kalçalarını belli olacak şekilde babalarına, abilerine eve gelen misafirlerine gösteriyorlar, birbirlerini kalçalarına bakarak beğeniyorlar" desem ne olur? ne olacağını söyliyim bu cümleyi kuran bu şerefsiz bedenimi ortadan saniyede kaldırırsınız ! bu yapılan götlük ötesidir ve kabul ederim ama bunu yapan hiç bir sünni yıllarca "mum söndü" palavraları ile alevileri nasıl hakaret ve aşağılama yaptıklarının farkında bile değildirler. kurduğum cümlenin bir değişiğini aleviler için kullanmkatan çekinmezler. toplumun yobaz kesimi demeyin ben bunları üniversitede bile gördüm, o çocuğun alkolik diye yaftalanan annesi muhtemelen köyden kente taşındığında komşularından alevi olduğunu saklamak zorunda kalmıştır çünkü bu ülkenin belli yerleşkelerinde 15-20 yıl öncesine kadar "alevilerin su içtiği çeşmeden su içilmez, onların dükkanlarından alışveriş yapılmaz, onların eli tutulmaz onlar hep cünüptür" laflarından tacizlerinden çekinirler. sen seccadeni saklamadan her yerde ezanlarla ibadetine giderken rahat rahat onlar bağlamalarını saklaya saklaya köyden köye gece yarısı seyahat ederek ibadet etmek zorunda kalırlar. ticarette kendilerini saklarlar, memuriyette kendilerini saklarlar (bakmayın son yıllarda ki rahatlamalara bunun öncesini herkes iyi bilir) , işportacilikta bile kendilerini saklarlar. çünkü aksi durumda işsiz, aşsız çoluk çocuklarla ortada kalırlar.

  hala eğitim seviyesi düşük yerlerde gidin bakın abaza abaza ortada dolanan erkeklerle konuşun alevi kızları hakkında düşünceleerini almaya çalışın çoğu "sikilip atılacak, kolay verecek" kız gözü ile bakarlar. bunlar adamı yerler alevi a.... bilmem nasıl olur derler. burda şahit olmadığım hiçbirşeyi yazmıyorum.

  bakmayın son yıllarda toplumda ki farkındalık olaylarına biz yeni nesiller bölge bölge, parça parça bazı şeyleri aştık ama bizim ailelerimizin bir geçmişleri ve yaşadıkları var. tecrübelerinin yansımalarından ve düşüncelerinden dolayı bu insanları ne kadar yargılayabilirsiniz?

  bir anneyi "ben sünniyim diye beni istemedi alkolik düğüncü bozuntusu" diye yaftalamadan önce biraz o annenin yerine koyun kendinizi, toplumsal yaraların farkında olmadan yapılan yüzeysel yorumlar pek aydınlatıcı olmuyor maalesef.
  2 -2 ... jadean
 2. 2.
  maalesef bazı sunnilerin zihniyeti sonucu yaftalanmis kadındır.
  düğünlerde içki içen sünni anne yok mudur? tabiiki var. önemli olan da zaten o değil. maksat sevmediğini bi şekilde yaftalamak.
  sünni bir türk olarak karşı çıktığım genelleme ve yaftalamalara maruz kalan bayandir.
  2 ... kotubocek
 3. 3.
  ticarette kendilerini saklarlar,memuriyette kendilerini saklarlar sözü beni bir hayli güldürdü. çok değil daha on beş sene öncesine kadar bu ülkede 28 şubat'ın en azılı iz sürücüleri değil miydi ? nasıl unutulur o meşhur darbe brifingi. oraya giden rıza zelyut ile erzurum alevisi faşist ertürk yöndem'in girişte yaptığı zafer işaretleri. mesut yılmaz denen adamın imam hatiplerin orta kısımlarının kapatılmasından sonra ilk ziyaretini hacıbektaş'a yapıp size bir hediye getirdim diyerek söze başlaması ve kopan alkış tufanı. rahmetli muhsin yazıcıoğlu'dan başka tehlikeyi açıkça dillendiren olmamıştı. türkiye iran olmasın evet ama türkiye suriye de olmasın demişti. ordudaki darbeci subayların bir kısmının alevi dedesi olduğu ve bunların klasik ast üst ilişkisi içerisinde değil mezhepçi hiyerarşi içinde birbiriyle ilişki kurdukları, bu durumun bir müslüman subay tarafından bizzat ihbar mektubuyla süleyman demirel'e iletildiği, demirel'in bu mektubu sümen altı edip, müslüman subayın ortadan atıldığı. alevi mahallelerinde sünni din kültürü öğretmenlerin provoke edilmek için öğrencilerce islami değerlere hakaret ve küfür ettirilmesi,akp'nin ilk yıllarında alevi derneklerinini sürekli başörtüsü ve imam hatip konusunda kendilerine söz hakkı düşüyormuşcasına görüş bildirdikleri. hala devlet dairelerinde birbirlerini korudukları sağ ve sünni görüşteki memurları işten attırmaya,ayaklarını kaydırmaya,düşük puan vermeye çalıştıkları. bir yere alevi bir amir gidince kısa bir süre içinde hemen yanını alevilerle doldurduğunu.bunlar yalan mı ? esas o sözde sünni gence acımalı ki böyle azgın bir topluluktan biriyle o haliyle evlenecekti.
  2 -1 ... zanli temiz