1. 1.
    benimde önceden çok korktuğum hengamedir. ancak beklediğim kadar kötü olmadı. bu organizasyonlardaki bazı görevleri güvendiğiniz insanlara bırakırsanız kafanız daha rahat olacaktır. örneğin ben salon, yemek, pasta gibi işleri güvendiği birine emanet ettim bir daha düşünmedim. birde gerekli alışverişleri müstakbel eşiniz ile beraber yapın. kalabalık alışverişler hengameyi artırır. davetli işini de ailenize bırakın onlar hayatları boyunca kaç düğüne gittiklerini, sizin tanımadığınız akrabalarınızı, her şeyi düşünürler. şunu çağırma bunu çağırma diye karışmayın ailenize. bırakın çağırsınlar ki düğün günü zaten hiçbirini hatırlamayacaksınız. düğün günü hiç bir aksiliği kafanıza takmayın, kendinizi düğünün akışına bırakın, eğlenin. sonuç olarak düğündeki takı olayı yapılan masrafları neredeyse karşılıyor. ona da çok kafayı takmayın. bu hengameden en az hasarla çıkmanı yolları arayın. anın keyfini çıkarın.
    2 ... yalniz kedinin cenaze marsi
  2. 2.
    düğün ailelerin olayıdır, damat ve gelini zerre kadar ilgilendirmez.

çok önemli: harcanak parayı önceden, evet önceden ortaya koyun, ve herkese ilan edin bu kadarla ne olabilirse o olacak diye.

sonra bırakın ailelerde bu işe kim heves ediyorsa onlar uğraşsın düğün işleriyle.
    ... monk of monkmountain
  3. 3.
    Ben de gereksiz bulurdum. Herkesin icinde oyna, gul, falan. Kameralar her yerde, herkes sana, daha çok da karina bakmakta vs. Çok zor gececek, ne yapsam diye kara kara düşünürken, cok da kötü olmadi. Düğün alkolluydu zaten, guzelce ictim, kafa guzelken daha rahat geçti her sey. Yaslilardan uzak durun ki suratinizin ph'i yasli tükürük ph'ina esit olmasin, kiz tarafına da cok yanasmayin, genelde kendi arkdaslarinizin yaninda takilin.

Yapacak bir sey yok beyler. Kadinlar istiyor dugun. Esek gibi orada olacaksınız.

Edit: para olayina deginmedim tabii. Simdi şöyle, kiz tarafına da erkek tarafına da is dusuyor bu durumda. Herkes uzerune duseni yapacak. Ama soyle bir sey de var ki, biz esimle bu konuda bir tik daha avantajlıydik. Ailelerin yardimi elbette oldu, ama ikimiz de guzel para kazandigimiz icin, alisverisler vs. Cogunu biz halletmistik. Evimizi babam aldi ki bu zaten en buyuk seydir, esyalarin bir kismini esimin ailesi halletti, ama pek cogunu da biz kendi maaslarimizla aldik.

Kisacasi ben sansliydim. Para pul, esya, alisveris cok da zor gecmedi. Haklisiniz, para cok onemli. Ona hicbir sey diyemem gençler. O yuzden atalarimiz hakli. isiniz saglam olmadan evlenmeyin.
    1 ... kahve seven adam
  4. 4.
    haklı ve yerinde bir korkudur.
    resmen deveye hendek atlatıyorsunuz azizim. külliyen eziyet ve angarya başka birşey değil. hiç sevmediğim akrabalarla tanımadığım komşular gerdan kıracak diye bir dünya masraf ve zahmete girdim. ayrıca artık düğünlere de isteye isteye canı gönülden gidilmiyor. gidenlerin tek arzusu tak-kaç. eskiden düğünler özellikle kırsalda insanların tek eğlencesiydi. şimdi insanlar eğlenmenin türlü türlü yolunu bulmuş düğünlere ihtiyaç kalmamış.
    1 ... dis guclerin oyunu
  5. 5.
    (bkz: bunlar güzel yorgunluklar)
    1 ... salvatoreadamo
  6. 6.
    iki kişi sikişecek diye çekilen çileye bak aq.
    1 -1 ... kibariye canavari
  7. 7.
    Paradan değil de aileler evlenmiyor diye düşünüyorum. Sanırım evleneceğim kişi de ailemle alakasız birisi olacak. O yüzden doğru bulmuyorum kendim için 10 kişilik bir hazırlık yeter.
    ... tecrubekonusuyor