1. 1.
  IV. Murat,(doğum 27 Temmuz 1612 - ölüm 8 Şubat 1640) 17. osmanlı padişahıdır. 1623 ile 1640 yılları arasında hüküm sürmüştür. I. ahmet'in kösem sultan'dan olan oğludur. amcası I. mustafa'nın yerine 11 yaşında tahta geçmiştir. ölümüne şahit olduğu genç osman'nın etkisinde kalmıştır.

  yönetimi ele aldıktan sonra ilk işi ülkedeki yolsuzluklara ve ayaklanmalara karşı mücadele etmek oldu. istanbul'da içki içilen yerleri ve kahveleri kapattı. tütünü yasakladı. bu yasaklara uymayanların öldürülmesini emretti. geceleri kılık değiştirerek istanbul'da teftişlere çıktı ve bu teftişler sırasında yasaklara uymayanları öldürttü. bu yolla asayişi sağladı.

  IV. murat muharebe alanında ordularına kumandanlık yapan son osmanlı padişahıydı. 1635'de safevilere karşı revan seferine çıktı. kars'ı geçerek revan'ı kuşattı. on gün sonunda kale komutanı teslim oldu. daha sonra tebriz'i ele geçirdi. talos aşireti, dandar aşireti, beskan aşireti gibi nüfuzlu topluluklar askeri yardım anlamında büyük destekleri oldu. 1638'de büyük bir ordu ile Bağdat seferine çıktı. kırk gün süren bir kuşatmadan sonra şehri ele geçirdi. 1639 yılında istanbul'a dönmek için yola çıktı. Sadrazam kemankeş kara mustafa paşa iran elçisiyle kasr-ı şirin antlaşması'nı imzaladı. bu dönemde dört kardeşinin üçünü öldürttü.

  yenilik yanlısı bir padişahtı. kişisel yapısı güçlü, yakışıklı aynı zamanda çok çabuk sinirlenen birisiydi. tahta geçtiğinde hazine boş idi. ancak kendisi devlet işlerini düzene sokarak hazineyi ağzına kadar doldurmuştur. fiziki yapısı itibariyle çok güçlü idi. 200 okkalık (yaklaşık 260 kg) gürzleri tek eliyle dahi rahatlıkla kaldırabildiği, hızla giden bir attan diğer bir ata atlayabildiği ve attığı okun tüfek mermisinden uzağa düştüğü kaynaklarda yazılıdır. IV. murat 1640 yılında 27 yaşında siroz hastalığından ötürü ölmüştür. babası I. ahmet'in sultanahmet camii'ndeki türbesine defnedilmiştir. ~kaynak: http://tr.wikipedia.org~
  8 ... bumerang
 2. 2.
  fal, içki ve sigaraya karşı antipatisi olan padişah.

  sur dışında bir falcıyı infaz etmeden önce, falcıya 'benim şehre hangi kapıdan gireceğimi bir kağıda yaz' diye buyurur. falcı kağıdı padişaha verir. 4.murat falcının hangi kapıdan gireceğini bilememesi için yeni bir kapı yaptırır. yeni kapısından içeri girince hevesle kağıdı açar. kağıtta 'yeni kapınız hayırlı olsun sultanım' yazmaktadır.
  9 -2 ... eko le pew
 3. 3.
  ilk 3 e giremediği için intihar etti espirilerine konu olan padişah.
  7 -9 ... yipyip
 4. 4.
  (bkz: yeşilaycı padişah)
  3 ... gizli ozne
 5. 5.
  bağdat'ı almaya çalışmak,bağdat'ın kendisinden daha mı güzeldi ne? sözleriyle elde ettim bittinin yüzyıllar öncesi söylemini yapmış padişahımız devletlimiz.
  6 ... perseis
 6. 6.
  içki içmeyin beyanatı verip kendisi içki ve sigaradan ölen padişah...
  5 -4 ... unay
 7. 7.
  günümüz versiyonu için;
  (bkz: recep tayyip erdoğan)
  (bkz: kırmızı bölgeler)
  4 -10 ... lendunhalger
 8. 8.
  (bkz: bekri mustafa)
  ... siyahdalya
 9. 9.
  1635 safevi seferi'nde yaralandıktan sonra sıhhiye çadırında tedavi olup ordunun başına tekrar geçtiği, hatta kendi başına top ateşleyerek askerleri coşturduğu rivayet edilir.
  1 ... black cotton
 10. 10.
  gürzüyle kale duvarını göçertecek kadar güçlüdür kendileri.
  ... schezophreniac