bugün

an itibarı ile hanemizde üçüncü kez gerçekleşen,1 saat tavan silmeyi gerektiren durumdur.
insan vücudunun ne kadar muhteşem bir şey olduğunu anlamamıza yarayan hadise. şöyle ki,bu fani birkeresinde bu faciaya tanık oldu. tencerenin içinde kuru fasülye vardı.hem tencerenin basıncı,artı kuru fasülyenin gazı ortalığı savaş alanına çevirdi. düşünsenize biz hayatımızda kaç kere kuru fasülye yiyip,o basınca masur kalıp, tatlı tatlı osurabiliyoruz. ve bütün bu işlemler sırasında etten meydan gelmiş fani vücutlarımıza,çelik bir tencerenin aksine hiç bir şey olmuyor. ya böyle işte. bakmasını bilene bunlar hep ibret.
düdüklü tencerenin düdüğünü çalmayı abartması olayı dır saçmalıktır! neden kendini parçalıyorsun bre salak tencere. yoksa sen intahar komandosumusun manyak.
tavandan haşlanmış et parçalarının sallanması, annenin sinir krizi geçirmesi, hiç suçu olmayan çocuklara terlik fırlatması, çocukların olay mahalini kaçarak terketmesi.
gitti güzelim tefal clipso denilen durumdur.
Kaynamakta olan kuru fasülye çorbasının tencere kapağını ani bir hamle ile açma sonucunda inflak etmesi olayıdır. En iyi ihtimalle ortalığı batıran çorbayı temizlemek için bir kaç saat uğraştırır.
ekonomik açıdan iyi bir gelişmeyi de beraberinde getiren durum. herkesin aynı anda düdüklü tenceresi patlarsa ve herkes aynı anda düdüklü tencere almaya giderse talep yüksek olduğundan fiyatlar genel düzeyinde bir artış gerçekleşir ve kısa dönemde üretici rantı oluşur. bu da benim için yaklaşık olarak 850-900.00$ arasında ekstra kazanç demek.
kapak fırladığında bütün mutfağın kirlenmesiyle kalırsa şükretmeliyiz. temizleriz, biraz yoruluruz biter gider. çoğunlukla yanık vakalarıyla biter bu patlama olayı. kadınların ya da mutfakta annesinin eteğinin dibinde dolaşan çocuğun sıcak sıvı temasıyla yanması olasıdır.
sevgili anneciğim ile ölümden dönmemizle sonuçlanan feci durum. şöyle ki;

düdüklüde yemek pişiyor. üst tarafta duran dumanı çeken camlı şey sanırım adı davlumbaz, çekilmiş ışığı yakılmış cam öylece duruyor. kapak fırladı camı parçaladı. her tarafa cam parçaları dağıldı müthiş hızla. ben arkam dönük masada yemek yiyorum annem ise ocağın başımda. etrafımızdan onlarca cam kırıkları uçuşmasına rağmen bir tane bile çok şükür isabet etmedi. müthiş bir sesle patlıyor. tırstırıcı bir durum.
iki defa başıma gelen hadise. düdüklü olmadan da olmuyor.
Tam bir felaket.
canı sıkılmıştır.
(bkz: sıkıntıdan patlamak)
Gazının tammamen alınmamasi sonucu oluşur. Nitekim gaz boşaltılırken soğuk su ile muslukta soğutmalıdir.
tehlikelidir.
dikkat edin.
tüp patlamasıyla eşdeğer bir patlamadır, polise jandarmaya itfaiyeye can kurtarana aynı anda haber verilmesi gerekir, yoksa çok sakat var..
2016 gelirken gulduren patlamalardir.
fobilerimden biridir. düdüklü tencere ocakta ise o mutfağa sikseler girmem.

çok küçükken düdüklü tencere patlaması ile haşlanmış bir komşu ve kızını ziyarete gittiğimizi hatırlıyorum ailece. akraba filan da olabilir tam hatırlamıyorum. o hallerini gördükten sonra bu fobi yerleşti bende. aslında basit mantık, basıncı düşürülmeden açılırsa patlar veya basıncı ayarlayan düdük kapalı durumda ise artan basınç patlamasına neden olur, fizik kurallarını aşacak değil ya alet. ama yine de güvenemiyorum ve düdüklü tencere olan mutfağa giremiyorum. nohutumu, kurufasulyemi ılık suda bir gün iki gün bekletip öyle pişiriyorum, varsın doğalgaz çok tutsun.