bugün

dünya haritalarında kullanılan Mercator projeksiyonu gerçekte yüzölçümü daha büyük olan ülkelerin, yüzölçümü kendisinden daha küçük ülkelerden daha küçük görünmesinin sebebidir. yuvarlak dünyayı düz bir zemine aktarma zorluğunun yanı sıra ayrıca ülkelerin bunu bir propoganda kolu olarak kullanıldığını da düşünüyorum.

Merkator'ün yöntemiyle yapılan haritalarda sadece Ekvator çizgisine yakın olan bölgeler gerçek yüzölçümlerine yakın olarak çizilebilir. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulmaya başlar. Bu nedenle Rusya, Kanada gibi ülkeler haritada büyük yer kaplarken Afrika kıtası ekvator çizgisine yakınlığı nedeniyle bu ülkelerden daha geniş yüzölçümüne sahip olmasına rağmen daha küçük görünür.

https://www.cnnturk.com/t...daha-buyuk-gorunur?page=9
Öbür tarafta hesap verecek ülkelerdir. Zira kanatsız Karınca Kanatlı karıncadan hakkını alacaktır.

Edit: şaka sevmiyorsunuz anlaşılan.
Kanada, ABD, Rusya, izlanda, Finlandiya, isveç, Norveç, ingiltere gibi ülkeleri kapsamaktadır.
Çin, Kazakistan, Moğolistan, Polonya ve Ukrayna'da kısmen bu gruba dahil edilebilir.
Ancak Brezilya ve Avustralya gerçekten büyük oldukları halde dünya haritasındaki konumlarından dolayı gerçek boyutlarında çizilirler.
Ben en çok Arapların olmadığı bu haritayı beğendim.

görsel