bugün

yeni sözlük fasafisosu. dünün dikkat çeken entrylerini tarihe gömmüş.

diğerleri için;

(bkz: dünün kötü entryleri)
(bkz: önceki günün beğenilen entryleri)
(bkz: önceki günün kötü entryleri)

(bkz: geçen yıl bu zamanların zikindirik entryleri)
adım gibi eminim;

dünün beğenilen entrylerine göz attıktan sonra zall ve moderasyonun "olum bu ne lan? Bence günün en seksi entryleri diye bi fasilite açalım lan yazık şu hale bak" dedikleri ve açılması için toplantı yapıp az sonra da hayata geçirecekleri bi fasilitemiz olacak abi aha yazdım şuraya.

Olması şart.

Vay anasına ya; 30 entry ve 20 si sevişken.

Bence o başlık sayısı 31 sayısına çıkartılsın. Günün anlam ve önemini, dünün beğenilenlerin gidişhatını da bozmamış olur sayısal olarak hem.

O değil de, dünün begenilen entrylerinin başlıklarını altalta okumak başlığı olsa baya bi anlam yüklü de oluyor lan.

6-Pipinin kalkış izni istemesi

7-Dünyanın en büyük gögüslü kadını

O gögüsleri görüp sahibinden kalkış izni istemeyen bi pipi düşün.. yeminle hayata küser olum.

Ahahah 4. entryden 13'e kadar olanlara dikkat! uyum muhteşem. 13. ten sonra uyum bozulmuş. 13. sayısı uğursuzdur diyene selam. Ahengi bile bozdu şeytanın rakamı.

oha lan 13 sayısının tersten okunuşu da 31. bi şey anlatmaya çalışıyor bu sayılar, tırsıyorum evet.

Aferin size ömer çelakıl'a bağlanıp şifre de çözer oldum.
beğenilip beğenilmediğini bilemem ama kesinlikle düne ait olmayan entryler.
bugün kendilerini gören tüm kutsal dinlerde aynı anda hacı oluyormuş.
birbirinden salak entrylerdir. sözlükteki kitlenin kalitesini gözler önüne serer. her zamanki gibi osuruktan entryler beğenilmiştir (şahsımınki de dahil).
bugün (dünden sonraki gün) eksilenecek entrylerdir.

biraz psikolojik bir durum. istatistikleri incelerken beğenilen entrylere de bakan yazar arkadaşlar özellikle ilk sırada hangi entry varmış diye bakar. açar okur. ulan bu entry benim entrylerimden çok mu güzel, nasıl en beğenilen olmuş diye basar eksiyi. aynı şekilde benim entrymin de bugün başına gelmiştir.

ha, sen nerden biliyosun bunu derseniz, müneccim değilim ben de yaptım, ordan biliyorum.
genellikle sonradan okunduklarında pek bi anlam ifade etmeyen entrylerdir.

ayrıca;

dünün beğenilen entrylerine bakıldığında kemal kılıçdaroğlu ve melih gökçek tartışmasının dışında bir entry olmadığı görülmekte.
çok mal bir istatistik olduğunu öğrendim. özgün entry bulmakta güçlük çektim. bulamadım şöyle adam gibi bir entry. beğenilen entrylerin hepsi troll yazarlara ayar verme gayesi güden entryler. troll'ler olmasa bir hiçsiniz yani. bu mesajı mı vermek istiyorsunuz? koskoca uludağsözlük'ün ulu yazarları troll'lere sazan olmuş adamları mı seçip beğeniyor? mal mal iş yapmaağn. kendi değerinizi düşürüyorsunuz gözümde. benim gibi özgün yazarlara yönelmenizde fayda görüyorum.
gündemi sıkı sıkıya takip eden sivri entrylerdir.
bugün % 82,9'unun dünkü davos zirvesiyle ilgili olduğu entry'lerdir. aynı performansı yarın ve önümüzdeki beş gün boyunca da bekliyoruz sözlük. gurban olurum sana.
sözlüğün içeriği hakkında bize engin bilgiler verir.
bu sözlüğün beğeni parametrelerini gözümüze sokan fasilite. o değil de, kişisel bir not nasıl bu sıralamaya dahil olabilir?

(bkz: salca/#5365100)

yoksa salça mehmet topal mı?
listesindeki 30 entry'nin 12'si bu hayattan göçmüş insanlar için yazılmıştır. çok vefalıymışız lan sözlük. ya ertesi gün ?
çok büyük haksızlıkların döndüğü, gülünesi istatistik. (#5620874) no'lu muhteşem bilgilendirici entrynin hakkı yenmiş, (#5620899) no'lu entry kendisine daha üst sırada yer bulmuştur.
bugün eksilenmeye mahkum entrylerdir. üzülüyor insan.
ilginç bir drama sahne olmuştur.

xelamony adlı şahıs, aynı başlığa aynı şeyleri yazan yazarlar başlığını açan arkadaşımız saipsiz'in entrysini kopyala yapıştır yaparak girdiği entry ile orjinalini geçmiştir. neymiş, boynuz kulağı geçermiş. *
8. aynı başlığa aynı şeyleri yazan yazarlar/#5763782 xelamony
9. aynı başlığa aynı şeyleri yazan yazarlar/#5763777 Saipsiz
dünkü listede en beğenilen 30 entrynin 9'u yetenek sizsiniz ve oylaması hakkında. ilginç.
listenin çoğunluğunun uzun entry'lerden oluşması; son zamanlarda oylama da ve kalitede ki yükselişin göstergesidir. yarısı din, siyaset, futbol entry'lerinden oluşan bir listeye göre tercih edilendir.
garip bir liste.

call center ında dandanakan savaşını soran banka
3g kavramını ilk olarak türklerin bulduğu gerçeği başlıklarını 3. kez listede görüyorum aynı hafta içinde.(bir tanesini birinci şuanda diğer 3.) önceden "yazarlar bir hata görüp, silip tekrar mı açtılar acep?" diyordum da galiba bir sözlük hatası. yani öyle temenni ediyorum.

ulan bir bu zevkimiz kalmıştı sözlükte o da gidiyor.

ekleme: 2. yazdığım başlık garip görünüyor lan, başlık açma tarihi 22.02.2010 diye geçiyor alttaki entryler 21.02.2010'dan başlıyor ehe.
bugün ilk defa girdiğim liste. Yalnız şöyle birşey var ki en çok şükela alan entry değil de, en az eksi alıp, çok şükela alan entrylerdir.
gün itibariyle 30 entrysinin 22 si 5 mayıs 2010 trabzonspor fenerbahçe maçı ile ilgilidir.
nasıl oluyor merak ediyorum, 30 entry'den 19 tanesi aynı başlıktan çıkıyor. 4 başlık yine onunla ilgili.

1. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003133 gobekli kel adam
2. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8005791 literaturefilan
3. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003693 kalbini de kirarim seni de
4. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8004489 beysar
5. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003434 146taksim1
6. vakit gazetesi nin göz zinasına sebep olması/#8007372 demeteren
7. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003033 paftdunk
8. güler zere/#8008356 pwin
9. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003086 cornelia
10. uludağ merkez akıllı olsun herkez/#8008860 objebi
11. güler zere/#8008353 gun ay yil ney lan
12. deniz baykal/#8003212 sudokumadokunma
13. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003174 objebi
14. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003057 ILIMLI ALKOLiK
15. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8006449 feldispat
16. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003135 dargelirli
17. güzel kızların çirkin kızlardan daha kolay vermesi/#8002492 hung ray
18. herkesin entrysine kimse karışamaz/#8009144 Saipsiz
19. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003123 barkod
20. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003208 sudokumadokunma
21. hüseyin üzmez li gazetenin ahlak dersi vermesi/#8005699 the she
22. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8004603 aklidengegorecelibikavramdir
23. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8009312 fucker fuckara
24. kankanın sevdiği insanın kişiye aşık olması/#8009451 geceninbiyarisi
25. güler zere/#8008771 bugun variz yarin yokuz
26. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003175 en zayif halka
27. rusya ya vizenin kalkması/#8010202 malzeme
28. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8003353 levon
29. aşk ı memnu/#8004506 mirgun
30. deniz baykal ın seks kaçamağı/#8007198 delaki

dün baykal'a çalışmışız.
(#8459444) ben de kürdüm size mi kaldı hakkımızı savunmak erjivan
(#8454983) doğu da görev yapan bir doktorun mektubu cyqne
(#8457290) istanbul tıp fakültesi acil kan ihtiyacı sekizinci henrynin baldizi

öncelikle acil şifalar diliyorum sekizinci henrynin baldizinin annesine.

sonrasında ise durum bu. en beğenilen ilk üç.
biri bir beyanın aktarımı.
diğeri bi mailin aktarımı.
öbürü de acil kan duyurusu.

yeni ve farklı ve özgün bir şey yok sözlükte, varsa da beğenilmiyor.
umarım sadece dün için geçerlidir bu durum.
sözlügün yazar komponentlerinin seviyesini gösteren bir bulgudur.

bilgi icerikli entry girdigimiz zaman, o yazdiklarimiz sundan dolayi okunmaz ;

-) sözlük yazarlarinin herbirinin ilgi alani cok farklidir, ama genel baglamda sanatsal entryler - mesela beethoven in bir piyano sonatiyla ilgili bir entry- ya da cezanne in empresyonist döneminden önceki tablolariyla ilgili bir analiz, genellikle ilgi cekmez.

ama mesela lionel messi isimli futbolcuyu öven - mesela yeren analiz yapsan da olmaz, övceksin, ve orada da fazla detaya girmeyeceksin, hangi variantlar da hangi alan futbolunun oynandigina, messi´nin oradaki katkisina falan girdin mi, o zaman da eksi yersin. karman düser.

sözlük yazari herhalde yasi cok genc oldugundan "sensasyon" pesinde kosuyor. bir tür "en" meraki... "en büyük futbolcu"," en büyük aktör" ,"en hizli ucak" falan seklinde.

bir seyi "en" lerle sundugun zaman ilgi cekiyor, bu asiri sensasyon meraki yüzünden. mesela sol frame´üst baslik olarak "wilhelm gustloff´un vurulmasi" yazdin mi, kimse okumaz onu. ama ayni seyi "tarihin en kanli deniz kazasi" olarak lanse ettin mi, cok okuyan olur. bu da sensasyon merakina iyi bir örnektir.

bunun disinda ideolojik saldirilar da cok prim yapiyor. gerci ben de sucluyum, ben de kendimi bazen tutamadim, ama genellikle gülüp geciyorum. ama mesela somut birtakim ideolojik konulara, etraflica degindigin zaman da okunmuyor. demek ki bu sözlükte "fazla teferruata girmeden " minibüs söförünün anlayip gülecegi bir seviye de takilmak gerekiyor.kafalardaki "renk sayisi" az. cogunda siyah ve beyaz var. bazilarinda daha birkac renk daha var. bir seye inaniyor, onun yanlis oldugunu, sundan sundan dolayi yanlis oldugunu söylüyorsun, gene de eksi yiyorsun, demek ki girmiyceksin öyle konulara. yani adami ilgilendirmiyor senin ne söyledigin...sen onun tarafinda misin, onun karsisinda misin, onu bir tek o ilgilendiriyor. yani sen "beyaz" misin yoksa " siyah" misin. sen "yesil" falansan siyaha daha yakin addedilip, sevilmeyen adam oluyorsun.

yani simdiye kadar yazdigimiz hicbir sey eb begenilen entry olmadi....haaa bir de su var...uzun yazi yazmiycaksin.ben bir kere obama nin secim sonuclariyla ilgili bir yazi yazdim 6000 den fazla karakter tuttu. ne eksi ne de arti aldim, kimsenin okumadigi kanisina vardim, ve yaziyi buradan sildim- ama ben de duruyo yazi hala....diyorlar ki "yogun cümle kurup, kisa entry yazacaksin"....ne demekse "yogun cümle"....

yani sensasyonel bir tarzda yazcaksin, beylik konulardan baska konularda yazmiycaksin. "en" konularina takilacaksin. basligi "kara mamba" diye degil "en zehirli yilan" diye acacaksin. bu sözlükte is yaparsin. yoksa, kimse iplemez seni.

ve tabii- kesinlikle, futbol bile olsa konu, derin bilgi iceren yazi yazmayacaksin, teferruatlardan, derin tartismalardan kacacaksin...sözlügün istedigi budur. yani sözlügün degilde yazarlarin. hepsi degil tabii, bir kismini ayri tutuyorum.

sözlük bu. ne zaman ki bu sözlükte notr dame kilisesinin mimari yapisi hakkinda yapilan bir analiz en cok okunan entry olur, o zaman, bu sözlük gercek mana da sözlük olur. yoksa, yani....su haliyle bu sözlük bir cesit dedikodu sayfasi.....hoc gerci arada saglam bikac entry oluyor, ama yazar sayisina bölersen, yüzdesi cok düsük öyle entrylerin.
sözlüğün espri seviyesini göstermesi açısından çok iyi hem de çok güzel iyi olan aparat.
dünün en beğenilen entrysi işte bu ; bi dakka... (bkz: #8527658).
neye gülüyorsunuz ben anlayamıyorum ki aq.

o entryde bi link vardı linkte de çay fotografı ve bsg yazısı.
peh...