bugün

yazarin kisi, olay ve ya durum tasvir etmesi gerektiginde, cumle kurarak anlatmak yerine sadece bkz'la yetinmesidir.

ornek olarak;

baslik: durduk yere tokat atan insan

1. luzumsuzluklarin kralidir, insanlara deger vermiyordur. x

2. (bkz: kisiliksiz)
(bkz: luzumsuzluk)
(bkz: ayip) y

3. kisiliksiz, nerde nasil davranmasini gerektigini bilmeyen, ayip etmis insandir. z

goruldugu gibi y kisisi, ne kendini kasmis, ne beynini kullanmis ne de cumle kurmustur. bkz verip gecmistir. durumu ana sifatlariyla tanimlamistir ancak yeterli midir, bence degildir.
(bkz: sürüşüme yollar)
(bkz: bkz ma kızlar hasta)
cümle kuramayanların hep yazar olmasıyla alakalı örgüt üyesi. . bunlardan çok olduğunun bir kanıtı.
pratiktir,akıllıdır,söylemek istediğini sadece bir kelime ile anlatabilendir.
(bkz: hiç bir sikim anlamadım)***
alakaya maydonoz dedirtecek cümledir. bu tanımın doğruluğunu kanıtlamak için yazarın neden bkz verdiğini öncelikle bilmek gerekir. eğer yazar bkzyi cümle kuramadığı için veriyorsa zaten yazar değildir...

Kendimden örnek vermek istiyorum, eğer ben bir bkz vermişsem onun daha ilgi çekici olduğunu düşündüğümden bkz vermişimdir. fakat, elbette yazarın bkz vermeden direk cümle kurup düşüncelerini aktarması daha da güzeldir....
yazarin okuyucu kitlesine gore hareket etmesi durumudur. okuyucu kitlesinin anlama kapasitesi ne kadar dusukse yazilanlar da o kadar kisa tutulur. o kadar kisalmistir ki sadece kelimelerle, bkz'larla bile is goturulebilir. bu durum bunu yapan kisinin (bkz: embesil) oldugu anlamina gelmemekle birlikte, cikarci davranisinin bir sonucudur.
(bkz: cümle kuramıyorum)
zamanla durumu düzelecek okuduğunu anlayıp yorumalayabilcek kapasiteye geldiğinde bkz larını azaltacaktır.
güncel Önemli Başlıklar