bugün

Oynamaya devam ediyorum fakat, yapay zekanın bu kepazeliğini bilseydim alır mıydım? almazdım. Neyse gidip bf5 girip sniper oynayayım biraz.
2-3 güncelleme sonrasında oyun düzelir biraz keyif alın girin şehri gezin adam öldürün vs.

çok agresif gamerlar var ya :D
oynanılırlığından anlamam ama nina kraviz'in setini başarılı bulduğum oyun...
Oyun nihayet tamamlanıp son kullanıcıya sunuldu derken karşımıza 1001 çeşit bug içeren, bok gibi, ruhsuz, yavan, oyunumsu bir şey çıktı. ulan insanda utanma arlanma olur. bu oyunu 2012'den beri geliştiriyorsunuz. Dile kolay tam 8 sene. hatta neredeyse 9 sene. bak rockstar ofisinde çalışan çaycılara 8 sene ver eğer bundan daha sorunsuz oyun yapmazlarsa gelin yüzüme tükürün. olum bu ne lan? bu ne amına koyayım? ulan insan betayı geçtim bunu alpha olarak bile kullanıcıya sunmaz. oyunu neresinden tutarsak tut elimizde kalıyor. yukarda zaten bazı arkadaşlar belli başlı bugları saymış. ben de ekşiden direkt link vereyim de bu oyunu satın almış olanlar nasıl dolandırıldıklarını daha iyi kavrasınlar: https://eksisozluk.com/entry/116867925

oyunun buglarla dolu olduğunu söyledik. hadi bugları patch üstüne patch çıkarıp bir şekilde düzelttiğinizi varsayalım. ulan o diyaloglar ne öyle? diyalogların algoritması rezalet. sizi hiçbir şekilde farklı sonuca götürmüyor. aynı şekilde ha silahla bam güm tarayarak görevi geçmişsiniz ha hackleyerek görevi geçmişsiniz hiçbir fark yok. oyun dallanıp budaklanmıyor. texture renderlar rezaletin ötesinde. bak yemin ederim şu klavyenin tuşlarına basarken sarfettiğim efora yazık. şuradaki inceleme her şeyi anlatıyor: https://www.youtube.com/w...amp;ab_channel=LoremIpsum

gelelim grafiklere. bu oyunun optimizasyonunun ne kadar rezalet olduğunu tam anlamıyla karşılayacak kelime hiçbir dilin lugatında yoktur. ulan ultrada gtx 1650 super ve rx 580 diyorsunuz ama ben ultrada rx 580 ile 30 fps alıyorum. her şeyi low'a çekiyorum fps 40 oluyor. rdr 2'de high ayarlarda ekran kartımı sorunsuz besleyen i5 6600k işlemcim bu oyunun low'unda dahi darboğaz manyağı oluyor. resmen rezalet kepazelik. başka bir şey değil.

oyun olmamış. bok gibi olmuş. elon musk bile oyunun twitter hesabına yorum yazarak taşak geçmiş yapımcılarla. internette cdpr'ın özür dileyip iadeleri kabul ettiğine dair şeyler görüyorum. adamların borsadaki hisseleri bile düştü. hayır bi de bu firmayı rockstar ile kıyaslayan mallar vardı. ulan rockstarın kafasına silah daya yine de bi oyunu bu şekilde release etmez. benim gibi bu oyun patlayacak diyenleri rockstar fanboyluğu ile suçlayan geri zekalılar şimdi ne düşünüyordur acaba? adamlar yapıyor ki fanboyuyuz anasını satayım. cdpr da yapsaydı onun da fanboyu olsaydık. rockstar rdr 2'nin finalinde ben de dahil milyonları ağlatmış bir firmadır. bak rdr 2 çıkalı 2 yıl oldu. bug olmamasını geçtim, senaryonun güzelliğini geçtim, oyunda halen daha kimsenin bilmediği yeni yeni ayrıntılar keşfediliyor. cdpr'a witcher'dan dolayı saygım vardı. ancak bundan sonra imajlarını düzeltmeleri çok zor. adamlar resmen hayran kitlesini tamamlanmamış bir oyunla alenen dolandırdı. bu rezaletten sonra bu firmaya artık kimse güvenmez. sözde rockstar seviyesine çıkacaklardı. kendilerine tavsiyem oyunun adını cyberjunk 2077 olarak değiştirmeleridir.

ayrıca türkçe çeviride ''daemon'' kelimesini kim ''yazılım'' yerine ''iblis'' olarak çevirdiyse onun da amına ayrıca koyayım.
gülmenin garanti olduğu tonlarca hatalardan ufak videolar / kesitler:

mutant palme ağacı - https://reddit.com/r/cybe...e_sentient_and_they_seek/
olukça güzel bir boss - https://reddit.com/r/cybe..._how_to_defeat_this_boss/
arabaların 2boyut olması - https://reddit.com/r/cybe..._you_are_far_enough_away/
yoktan var olan polisler - https://reddit.com/r/cybe...tem_ever_put_into_a_game/
araba çalmak - https://reddit.com/r/cybe...bug_ive_ever_encountered/
beğenilmeyen arabayı değiştirmek - https://reddit.com/r/cybe...ch_car_i_wanted_to_steal/

türkçe ve bölgesel fiyatlandırmalı oyun.
motosiklet ile kamyona çarpıp uçurabildiğiniz, ancak motorunuzda bir çizik bile meydana gelmeyen oyun.
polislerin bir anda yoktan var olduğu oyun. *
30 saniyelik. video https://www.reddit.com/r/...he_cop_spawning_issue_is/

karakter tasarımı kısmında, ana karakterimizin penisini sünnetli ve sünnetsiz olarak ayarlayabildiğimiz oyun.*

gereğinden çok fazla şiddet, çıplaklık, küfür vb. ögelerin kullanıldığını düşünüyorum.
oyun sonuçta eğlenmek ve oynanmak için oynanır.
herkes çıplak adam gördüğünde eğlenmiyor maalesef.

oynanılabilirlik bakımından da zayıf, tonlarca hata var.
kullanıcı deneyimi kötü.

not: oyunun sahibi değilim, oynamış ta değilim.
almayı da düşünmüyorum.

edit: 1. paragrafın tamamı eklendi.
( oyun hataları ve video linkleri )
başyapıtı bırakın, benim gözümde ortalama dahi olmayan, duyurulduğu günden itibaren hiçbir şekilde heyecanlanmadığım, tamamen yanlış bir konseptte yanlış bir türde olan gelecekte geçen bir açık dünya rpg oyunu.
buglar bir yana öyle kötü bir yapay zeka var ki, oyun, oyuncuyu adeta 2002ye falan ışınlıyor.o kadar hantal, eski. kesinlikle tamamlanmamış bir oyun cyberpunk 2077.
iyi tarafı ise hikaye merak uyandırıyor. cyberpunk olsun isterse çamurdan olsun diyenlere, inanılmaz güzel mekan tasarımları sunuyor. eğlenceli bir tarafı da var oyunun. fakat kesinlikle başyapıt falan da değil.
Olumlu yanlar;

-Oyundaki o isyan havası çok güzel yansıtılmış, karakterlerin sesleri ve first person görüş kamerası çok iyi.
-Karakter yaratma ekranı güzel.
-Yan görevler oldukça detaylı
-Level atlama sistemi ve skill sistemi güzel

Olumsuz yanlar

-Npcler ruh gibi içinden geçiyorsun tepki yok, konusma ekranı yok valla ölü gibiler aq. hitman 2\'deki npcler daha iyi.
-Oyunun ilk başında şehiri gezme yok, bethesda gibi seni acık dünyaya bırakmıyor.
-Rpg öğeleri var ama seçim tercihinin bir önemi yok

Grafikler fena değil beyler, ama şöyle diyeyim oynanır yani zamanınızı alır ama rpg ve open world oyunlarda en çok sevdiğim şey olan Npc ve etkileşim olayı zayıf kalmış :/
muhtemelen en büyük hataları ps4, xboxone, ps4pro platformlarında da çıkarmaları. çünkü bu konsolların hardware donanımları bu oyunu kaldırmıyor. kaldırsın diye bir çok şeyden ödün verilmiş. sağlam bir pc'de oyanırsa aslında güzel bir oyun.
bilgisayarda çökme raporlarını gönderince "sağ ol kanka" diye mesaj belirir.

ps4, xbox one ve bilgisayarda çökebilen; özellikle konsol* sürümünde bir çok hata barındıran oyun.
ps4 ve xbox one'da 15-20 fps lere kadar düşebildiği gibi, figüran niteliğinde npc sayısı oldukça az.

aynı zamanda türkçe dil desteği içeren büyük oyunlardan birisidir.

--spoiler--
içindeki haberlerin birisinde "türkiye bu yıl ikinci bir radyoaktif kum fırtınasına hazırlanıyor" diye cümle ve harita geçen oyundur.
eğer herhangi bir başka ülke için de haber yapılmadıysa, varılabilecek en mantıklı sonuç türkiye'ye nükleer başlık atıldığıdır, veya yakınında bir yerde nükleer savaş ya da kaza vb. olduğudur.
en baskın olan ilki.

ayrıca "perlous future"'ı türkçe'ye "istiklal götlerdedir" diye çevirmiş, daha sonra çeviri ekibi hata olduğunu söyleyip özür dilemiştir.
--spoiler--
insanları aşırı yükselten oyun.

güzel ama çok hata var be.

7 yıldır beklenen oyun tabii eleştiri yağmuruna tutulur. gram hatasız olması gerekmekte.
balon gibi patladı leş oyun.
görsel
Ps 2m de canavar gibi oynuyorum.

görsel
görsel
görsel
görsel
aşağıdaki sahne yaşanmıyorsa kendisini oynamak gereksizdir.

görsel
Başımı deli döndüren oyun.

Birisi first person rpg mi olur demiş, haklı. Tamam hadi yaptın, her haltı da fps yapmana gerek yok, diyaloglarda yapılan hareketler şunlar bunlar çok fazla oynatıyor kamerayı, başım dönüyor dönüyor dönüyor... Çaktım iadeyi. Zaten adam olmaz bu oyun bu kadar bugla.

Tamam cyberpunk falan da atmosfer çok fazla karanlık, renkler çok kötü, gözüm kanıyor...

Ya bi kere bile açıp oynamadınız mı sevgili developerlar? ilk defa vr olmayan bir oyunda motion sickness yaşıyorum.
senaryosu, grafikleri, dinamikler neredeyse her konuda çöp oyun. birde utanmadan ırkçılık yapmışlar.
görsel

bu nedir abi? oyun içi görüntü bu, zenci bir kadın beyaz bir adama tasma takmış. şu görüntüyü görür görmek oyunu direkt iade ettim. siz sjw lerin egosunu tatmin edeceksiniz diye alenen ırkçılığa mı maruz kalacağım? bu saatten sonra cd projectin oyunlarına para harcamam.

bu oyuna para veren net dolandırılıyordur. bu oyunu öven net harcadığı parayı hazmedemeyenlerdir.
Eyy CDPR oyunu götüm götüm erteleyeceğine direkt 1, 1.5 yıl erteleseydin de düzgün çıkarsaydın şu oyunu. Hayır o kadar crunchlar ve ertelemeler de ne yaptınız siz? PS4 ve Xbox One kullanıcıları oyunu yerden yere vuruyor şuan, defalarca optimizasyon, bug/glitch sorunlarını halledeceğinizi söylediniz bu mu yani? PS4 gameplayine bakayım dedim oyun aşırı bulanık, grafikler çok kötü vs. 8 yıl emek verip şu haliyle nasıl çıkardınız bu oyunu? Potansiyeline yazık etmiş halbuki düzgün çıksa 93-95 arası bir puan alıp kullanıcılar da büyük ölçüde övecekti oyunu. Yazık olmuş.
fps lakin çok yakında zannımca tps yama gibi bir şey gelebilir. ayrıntılar hazır. modun gelmesi içten bile değil. birkaç haftaya gelir diye düşünüyorum, kullanıcılarında bu yönde baskısı olacaktır zaten.
Birinci gözden RPG oyunu mu olur. izometrik olmasın da bari 3. Göz olsaydı.

RPG severler, ilk günün gazıyla oynar ama 2 gün sonra sıkılır. Demedi, demeyin.
10 ay önce;
Gün gelecek bilgisayar oyunlarında gerçek adamları oynatacağız.

Bugün;

Bu muydu lan gerçek adam. Vir paramı Allah kahretmesin yazık be...

T:bir hüsran oyun.
Hayal kırıklığı, iadesini yaptım. Yıllardır bunu mu beklemişiz biz?
Kalitesizliği buram buram akan oyun, 8 yıl karakter oluşturmada kadın oluşturup 31 çektiklerini düşünüyorum.
rtx 3090 da 4k full ayarlar da bile 60 fps veremeyen oyun.
oyunla ilgili incelemelere göz gezdirdim. bu göt veren sjw tayfasının yatacak yeri yok. Karının biri oyuna düşük puan vermiş. Neden? oyunda yeteri kadar trans birey yokmuş. Hay ben sizin ananızı sikeyim. oyunda yeteri kadar trans birey olup olmaması oyun derecelendirmelerinde kriter haline gelmiş de haberimiz yok. sjw tayfası oyunu bokluyorsa hiç değilse ''hikaye anlamında'' bizi güzel bir oyun bekliyor demektir.

edit: kötümser olmayayım diyorum ancak oynadıktan sonra muhtemelen şu entry'de yazılanların aynısını düşüneceğim: (bkz: #44204302)