bugün

Akıllı uslu vatandaşlar bu soruyu abes buluyorlar, ne yani, hem cumhuriyetçi hem demokrat olunamaz mı?

ilginçtir bizim coğrafyanın inşası buna benzer bir ikilemle 1936 yılında karşı karşıya kalmıştı;

ispanya'da "cumhuriyetçilerle milliyetçiler" kapışmışlar, birbirlerini öldürmeye koyulmuşlardı... Allah Allah! Bu nasıl işti? Biz hem cumhuriyetçi hem de milliyetçi değil miydik? ikisi birbirinden ayrılabilir miydi? Peki bu durumda bunlardan hangisini tutacaktık?

Tavşan boku politikası uyguladığımız için hiçbirini tutmayacaktık, karışmayacaktık tabii de, bu soru uzun süre babamın kuşağını şaşırtan bir soru oldu.

Cumhuriyetçi misin, demokrat mı? Bu soru, sanıldığı kadar anlamsız değildir.

Çünkü insan cumhuriyetçi olup demokrat olmayabilir... Stalin de Hitler de cumhuriyetçiydi.

Fakat Mussolini değildi örneğin, italya Kralı bütün faşizm dönemi boyunca Roma'da süs bitkisi gibi oturmuştu.

Demokrat olup cumhuriyetçi olmayabilir... ingiliz partilerinin bütün liderleri, bütün milletvekilleri, bütün görevlileri, bütün seçmenleri gibi... David Cameron, ya da onun yerine gelen Theresa Mary May demokrattırlar, hem de sosyal-demokrattırlar, fakat cumhuriyetçi değillerdir.

Osmanlı Sosyalist Fırkası, öyledir. Cumhuriyet Halk Fırkası da, ötekinden!

Hem cumhuriyetçi hem demokrat olabilir... Örnek, Süleyman Demirel... Örnek, Turgut Özal...

Ne cumhuriyetçi ne de demokrat olabilir... Örnek, Enver Paşa, Talat Paşa, daha bir sürü ittihatçı.

Türk basınının büyük kahramanlarından biri, bundan on yıl kadar önce, "cumhuriyetle demokrasi aynı şeydir" deyip çıkmıştı. Gençliğinde hukuk asistanlığı yapmıştı ama en basit siyasi tarih bilincinden, ortaokul düzeyinde "yurttaşlık bilgisinden" yoksundu (sizin gibi). Ya da bile bile yalan söylüyordu ki, o daha korkunçtu.

Şimdi çok şükür maskeler çıkarıldı, kimin ne halt olduğu da kabak gibi ortaya döküldü, "cumhuriyetçi misin demokrat mı" sorusu artık gerçek kimliğine kavuştu; o dönem için halkın seçtiği devleti yöneten hükümetin tarafında mısın yoksa darbe mi istersin?

Daha da açık konuşabilse birileri, "alaturka faşizm mi seversin alafranga faşizm mi" de diyecekler... Seni katırlara bağlayıp mı parçalayalım, yoksa satırla mı doğrayalım?

Günümüzde Türkiye'de cumhuriyetçi olmayan yoktur. Osmanoğlu ailesi bile tahtı istemez, bu konu açılırsa da çok tedirgin olur.

Fakat demokrat olmayan çok, hem de çok kişi vardır. (en başta hükümet ve cumhurbaşkanı)

Ben artık "hem cumhuriyetçiyim hem de demokrat, olamaz mıyım ulaaan" demeye vallahi utanır oldum.

Çünkü birincisi sağlam ama ikincisinden çok çabuk vazgeçebiliyor bu ülkede insanlar ve ben de bu acıklı güldürüde oynamak istemiyorum.
abd derin devleti, belirli dönemler için daha agresif ve saldırgan cumhuriyetçileri seçerek dış politikada, ekonomide agresif ve saldırgan bir süreç yürütürler. elbette böylesi süreçler imaj konusunda belirli bir aşınmayı beraberinde getirir. bu nedenle bu politik yönelimin hedeflerine dönemsel olarak ulaşıldığında bu kez demokratlar ile imaj tazelenir ve soft power stratejisi devreye sokularak, cumhuriyetçiler döneminde askeri/disipliner yollarla elde edilen kazanımlar sağlam bir zemine oturtulur.
börniciyim ben.
(bkz: müslüman)
abede cumhuriyetçisi sağcı, muhafazakar ve ulusçu; abd demokratı daha seküler-özgürlükçü-liberal ve enternasyonal-küreselcidir. cumhuriyetçiler daha saldırgan gözükse de demokratlar özde daha ikiyüzlü ve riyakardır. müslümanlarla dost geçinen demokratlar, müslüman ülkelere en çok zararı veren yine demokratlar olur.
güncel Önemli Başlıklar