1. 1.
  tifo, tifüs, eşarşiya koli, kolera, veba, kuduz türü mikropların hezeyanıdır. osmanlı döneminde yozlaşan türk kültürü, cumhuriyetle birlikte rayına oturmaya başlamıştır.

  mikroplar gelinlik filan diyor... osmanlı döneminde kadınlar erkek geçerken yüzlerini duvara dönüp, yere çökerlerdi... nerede dede korkut hikayelerindeki eşiyle birlikte at süren, kılıç çalan türk kadını, nerede yobazların yozlaştırdığı kültürümüzdeki türk kadını...
  2 -1 ... rumeli71
 2. 2.
  Sohbet içerikli entry girenlerin çekemediğidir.

  Cevap niteliğinde olacak ama artık ne yapalım, bilgi içerikli entry gireceğiz devamında. Bazı Kemalist trollerin hemen savunmaya geçtiği konu. Esasında "osmanlı'da kültür yozlaşmaya uğramadı" diye bir söz geçmedi başlıkta. Ne kadar da seviyorsunuz hemen savunmaya geçerken bir taraftan da laf sokmaya çabalamayı. Sadece tartışılabilir, üzerine eklenebilir, bilgi alış verişinde bulunulabilir bir konudur.
  -1 ... tifobakteri
 3. 3.
  ciddi ciddi yaşanan yozlaşmadır. meselâ...

  yüzlerce ve hatta binlerce yıl, buna cumhuriyetin ilk 40-50 yılı da dahil, sokak hayvanları ve kuşlara gösterilen özen. bugün kuşlar konup da sıçmasınlar diye avm'lerin ve yüksek binaların çıkıntılarına cam kırığı konuyor. sokak hayvanları ise zaten ya zehirleniyor, ya çuvallara konup suya atılıyor ya da ormana götürülüp açlığa terk ediliyorlar.

  her kurban bayramı ayrı facia. kesilecek hayvanın korkutulmadan, incitilmeden öldürülmesini emreden dîne inandıklarını söyleyenler son otuz yılda kurbanlıkları yere devirmek için aşil tendonunu kesmekten tutun da tüfekle vurmaya kadar her haltı ediyorlar.

  bir yanda tek bir ağaç kesmek için şeyhülislamdan fetva isteyen ve alamayan osmanlı padişahı ile bugün yeni osmanlıcılık oynayan ve yurdun dört bir yanında orman katliamı yapan padişah özentisi.

  bunları ve çok daha fazlasını cumhuriyete ya da cumhuriyetin kurucularına mâl etmek mallık olur. yapanları, yapanlara yataklık edenleri, yataklık edenleri destekleyenleri hepimiz çok iyi biliriz.

  tabii bu tür yozlaşmalar yalnızca cumhuriyetimizin son döneminde görülmemiştir. osmanlı devleti döneminde, islamlaşma sırasında ve sonrasında da türk kültürü fazlasıyla yozlaşmıştır.
  1 -1 ... sadaeke
 4. 4.
  arap kulturu asimilasyonu altinda can cekisen turk kulturunun, osmanli sonrasinda kurtarilarak yasanan devre uyarlanmasi cabasidir cumhuriyet donemi. basliktaki bakis acisiyla elestirenlerin japon kulturune bakmasi yeterlidir. en eski kulturlerden olmasina ragmen bugun ve tarihte soz sahibi guc haline gelmeleri, kulturlerini caga uyarlamalari sayesindedir. osmanlidaki gibi matbaayi televizyonu reddetmek, lale devrinde kendini kandirmak sadece cokusu getirir.
  ... soulngelica
 5. 5.
  yozlaşma saçma sapan, harf devrimi ile başlamıştır.
  bir kültürü yok etmenin en iyi yolu, dili, kültürü, dini ile oynamaktır.
  ingilizlerin bir elemanı bunu yapmıştır.
  1 -3 ... goliaht
 6. 6.
  medeniyetin anlamını bilmeyen, beynini çalıştırmaya gerek duymadan cahil ebeveynler ne yaptıysa hâlâ aynısını yapmakta direnenlerin söylemidir.
  ... existenz