bugün

Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ve öncesinde kimse padişah kimdir Sultan kimdir prens prenses kimdir veliaht kimdir bilmezdi. Osmanlı hanedanı o kadar yüksek görüyordu ki kendisini yüzyıllarca ne özbe öz Türk çalıştırdılar sarayda ya da devlet işlerinde ne de türk milletinin içine karışıp ülkeleri hakkında bilgilendirme yaptılar.varsa yoksa oooo şuranın karıları güzelmiş yüce milletim hadi orayı işgal edelim.
halka sorulsa yüzde 90 ı istemezdi denilen olmayan zorbalıktır. hangi halka soruyorsun ;

on yıllardır savaşlar içerisinde perişan olmuş, her evdeki 2-3 erkekten en az 1 tanesinin savaşlarda kaybedildiği ve son kertede ülkesi işgal altına girmiş halk. tecavüzler cinayetler zulümler. sonra bir adam çıkıyor yanındaki komutanlar ile beraber halkı organize edip ülkesini işgalden, tecavüzlerden ve zulümlerden kurtarıyor. padişah bu arada ülkeden topuklayıp kaçmış çoktan. hatta milli mücadeleye karşı çıkmış engel olmaya çalışmış. şimdi bu halk padişahlık sistemi devam etsin mi derdi yoksa hepiniz özgür olacaksınız ve söz sahibi olacaksınız denilerek önlerine konan cumhuriyet sistemini mi ? iyi güzel niyet okuyorsunuz ama bu okumayı da cumhuriyetin size verdiği özgürlük ile rahatça yapıyorsunuz bunu unutmayın hiçbir zaman.
--spoiler--
cumhuriyeti kurduklarında ülkenin %50si de osmanlının yıkılmasını istemiyorlardı.
--spoiler--

Kaynak götü galiba.
manda altına girip himaye ile mikilmeyi arzulayanların başlığı.

zevkle takip ediyorum : )
Bazılarının gözünde badelenme özlemi görüyorum.
Kurulan Cumhuriyet değil. Yeni bir devlet. Cumhuriyet o yeni kurulan devletin yönetim şekli. Aslolan devlettir bizde. Önemli olan ortada bir devletin olmasıdır. Gerekirse devlet için yönetim de değişir gerekirse varolmak için taviz de verilir lozanda olduğu gibi. Fakat Zorbalık tabiri maksadını aşan ve belkide dış mihrakların işine yarayan bir tabir. Elbetteki bir takım doğum sancıları yaşandı ve bu olağan. Olması gereken bir durumdu. Diriliş ertuğrulu seyrettiniz, görmediniz mi orada da selçuklunun yıkılışını, osmanlının kuruluşunda yaşanan zorlukları hengameyi kargaşayı. Aynısı türkiye cumhuriyeti kurulurken de yaşandı. Bu devlet kolay kurulmadı çok acılar çok sıkıntılar çok çileler çekildi. Ağır bedeller ödendi ve neticede yeniden doğduk yeniden varolduk. Küllerimizden doğduk yine yeni yeniden. Metehandan beri varolan devlet yenilendi. Oturduğu yerden eleştirip ahkam kesmek kolay. Çok değil Sadece 1 hafta 10 tane adamı topla desen toplayamayacak adamlar gelmiş devleti eleştiriyor. Güler misin ağlar mısın, te allahım ya..
cumhuriyet kurulduğunda osmanlı'nın çoktan yıkılmış durumda olduğunu bilmeyen, biliyor ise de bilmemezlikten gelmeyi tercih eden, sonuç olarak her iki durumda da bilinçsizlik ifade eden söylemdir.
Böyle zorbalığa can kurban...
Saltanat referandum ile gelmişti zaten.
güncel Önemli Başlıklar