bugün

her türk asker doğarsa, olması doğal önermedir.
sivil bir vatandaşın ağzından çıkacak en aciz cümle. yarın savaş çıksa memleket işgal edilse kendisine silah yönelten bir düşman askerine

"abi ben sivilim, ben masumum*, suçlu olan da bu memleketin sahibi de ordudur"

diyecektir. emin olun bundan diyecektir. kalıbım üzerine yemin diyorum ki diyecektir.
3 tane darbe yapan bir grubun dile getirmekten kaçındığı gerçektir. kendilerinin kabul etmediği en ufak bir şey de bile krizlere yol açmaktan kaçınmayan bir kuruluşun söylemesi çok doğal olan sözdür. bu hakkı elde etmişlerdir bir kere ve vermeye niyetleri de yoktur
Tek kelimeyle hezeyan.Demokrasi yoksunluğu.Yorum yapmaya bile gerek yok.Aynı zihniyet bunu da meşru gördü.
(bkz: darbe)
(bkz: darbeci zihniyet)
ordu, milleti ile bütündür.
cumhuriyet halkın kendi kendisini yönetmesidir, dolayısıyla cumhuriyetin asıl sahibi "cumhur" yani halktır, şeklinde cevaplanarak çürütülebilecek önermedir..
Cumhuriyet tabiki halkındır ancak Türkiye Cumhuriyeti'ni Büyük ve Şanlı Türk Ordusunun kurduğu da bir geçekliktir. Bir mimar düşünün, yaptığı esere zarar gelmesini nasıl istemezse, Türk Ordusu da Türkiye Cumhuriyeti'ne zerre zarar gelmesini istemez. Ayrca Cumhuriyet'i son derece sahiplenmiştir ki bu sahiplenme "cumhuriyet benimdir, bana aittir"den öte, bu Cumhuriyet'i her türlü iç ve dış tehdite, vatan hainine, bölücüye karşı korur, kanımın son damlasına kadar savaşırım anlayışıdır, böyle bir sahiplenmedir. Bu sebeple "cumhuriyetin sahibi ordudur" hadiiinn buna karşı çıkalım ne demek ordu, çağdaş olalım; halktır bunun sahibi, yaşasın demokrasi, insan hakları gibi söylemlerle varılmak istenen nokta çok açıktır.
biri din milletin çimentosudur der , öteki cumhuriyetin sahibi ordudur der. tamam da sizler kimsiniz biz kimiz? sorularına kapalı insanların yaptığı polemik dolu laf öbeğidir. nutuk kitabını okuyun cumhuriyet nasıl kuruldu, müslüman komünistler de mi vardı, ne yapmaya çalışıyorlar da böyle tantan yapıyorlar yorumu yapılması muhtemel sinir bozucu işlerdir.
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
bu cumhuriyeti kuran türk halkı olduğu için başkalarının kuruculuğunu sahiplenmesi yanlış olan olaydır. halkını bir bütün gibi görmeyen, devleti perde arkasında yönetme eyiliminde olan, israfın bini bi para olduğu bir kuruluşun halkın kendisine verdiği bir yetkiyi kötüye kullanmasıdır.
devletin sahibi ordudur cümlesi ile oldukça farklı anlam içeren önermedir;cumhuriyetten kastedilen rejimdir,dile getiren de her normal insan beyninin anlayabileceği gibi sahibi kelimesini koruyucusu anlamında kullanmıştır.lafı farklı yerlere çekenlere de eminim kendisi oradan selam ediyordur.
tartışmaya gerek herşey insan için olduğu gibi bu devlet ordu herşey de bizim için.sahibi de biziz, kuranda.bu milletin içinde müslüman hristiyan yahudi dinden saymıyor olsam da atesitler var.herkes kardeş kardeş yaşıyo.peki bu kimin işine gelmiyo.* alet olmayalım.herkes yaşamak istediğini yaşıyor.o zaman bize biraz daha hoşgörülü ve diğer insanların haklarına saygı duymak düşüyor dememe neden olan entry..