bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  her türk asker doğarsa, olması doğal önermedir.
  1 -2 ... scarface
 2. 0.
  sivil bir vatandaşın ağzından çıkacak en aciz cümle. yarın savaş çıksa memleket işgal edilse kendisine silah yönelten bir düşman askerine

  "abi ben sivilim, ben masumum*, suçlu olan da bu memleketin sahibi de ordudur"

  diyecektir. emin olun bundan diyecektir. kalıbım üzerine yemin diyorum ki diyecektir.
  5 -3 ... palta
 3. 1.
  3 tane darbe yapan bir grubun dile getirmekten kaçındığı gerçektir. kendilerinin kabul etmediği en ufak bir şey de bile krizlere yol açmaktan kaçınmayan bir kuruluşun söylemesi çok doğal olan sözdür. bu hakkı elde etmişlerdir bir kere ve vermeye niyetleri de yoktur
  1 -2 ... fewzi1907
 4. 2.
  Tek kelimeyle hezeyan.Demokrasi yoksunluğu.Yorum yapmaya bile gerek yok.Aynı zihniyet bunu da meşru gördü.
  (bkz: darbe)
  (bkz: darbeci zihniyet)
  2 -4 ... italiano
 5. 3.
  ordu, milleti ile bütündür.
  2 ... coincidental magic
 6. 4.
  cumhuriyet halkın kendi kendisini yönetmesidir, dolayısıyla cumhuriyetin asıl sahibi "cumhur" yani halktır, şeklinde cevaplanarak çürütülebilecek önermedir..
  3 -1 ... insomniac
 7. 5.
  Cumhuriyet tabiki halkındır ancak Türkiye Cumhuriyeti'ni Büyük ve Şanlı Türk Ordusunun kurduğu da bir geçekliktir. Bir mimar düşünün, yaptığı esere zarar gelmesini nasıl istemezse, Türk Ordusu da Türkiye Cumhuriyeti'ne zerre zarar gelmesini istemez. Ayrca Cumhuriyet'i son derece sahiplenmiştir ki bu sahiplenme "cumhuriyet benimdir, bana aittir"den öte, bu Cumhuriyet'i her türlü iç ve dış tehdite, vatan hainine, bölücüye karşı korur, kanımın son damlasına kadar savaşırım anlayışıdır, böyle bir sahiplenmedir. Bu sebeple "cumhuriyetin sahibi ordudur" hadiiinn buna karşı çıkalım ne demek ordu, çağdaş olalım; halktır bunun sahibi, yaşasın demokrasi, insan hakları gibi söylemlerle varılmak istenen nokta çok açıktır.
  1 -1 ... dahii
 8. 6.
  biri din milletin çimentosudur der , öteki cumhuriyetin sahibi ordudur der. tamam da sizler kimsiniz biz kimiz? sorularına kapalı insanların yaptığı polemik dolu laf öbeğidir. nutuk kitabını okuyun cumhuriyet nasıl kuruldu, müslüman komünistler de mi vardı, ne yapmaya çalışıyorlar da böyle tantan yapıyorlar yorumu yapılması muhtemel sinir bozucu işlerdir.
  (bkz: ne mutlu türküm diyene)
  2 -1 ... scarface
 9. 7.
  (bkz: militarist sözler)
  3 -1 ... mosquito
 10. 8.
  bu cumhuriyeti kuran türk halkı olduğu için başkalarının kuruculuğunu sahiplenmesi yanlış olan olaydır. halkını bir bütün gibi görmeyen, devleti perde arkasında yönetme eyiliminde olan, israfın bini bi para olduğu bir kuruluşun halkın kendisine verdiği bir yetkiyi kötüye kullanmasıdır.
  2 -2 ... fewzi1907