1. 1.
  Cumhuriyet döneminde kurulmuş, yoksul halka, tüm engel ve zorluklara rağmen yurdun gelişmesi için dört bir koldan icra edilmiş milletin ve memleketin geçim kaynağı olarak bizzat devletin kendisine ve halka ait olan şeker fabrikalarından 14 şeker fabrikasının yabancı şirketlere satılması meselesidir. Bu ahlak düşüklüğü hareket meydana gelecek olursa en başta bizzat memleket adına, bu millet ve devlet adına, şahsen türk milletinin bir ferdi olarak benim adıma da büyük bir utanç kaynağıdır. Bunu yapmaya kalkanların, yapma fikrini ortaya dahi atabilenlerin hareket menfumunun en kötü sonuçları getireceğinden bir an kuşkunuz olmasın. Aynı zamanda devlete ve millete ait üretim kaynağı olarak ekonominin temel dayanaklarından biri olan şeker fabrikalarının bu millet ve ülke için çalıştığı sırada, bundan böyle tüm üretim emeğini ve gelirini dış ülkelere aktaracak olan özelleştirme işleminin, ülkenin fabrikalarının yabancı ellere satılmasının altındaki maksat ve mana nedir?
  Ben bu ülkenin geleceğini düşünmekle zorunlu biri ve bu milletin bir ferdi olarak, Bunu yapanların vatani duygularını ve milli şuurunu en samimi ve hakikatli biçimde sorgularım.
  3 -1 ... elvis presley
 2. 2.
  Çok yerinde bir icraattır. Bu milletin şeker neyine, veriyorlar nişasta bazlı glikoz şurubunu, onu tüketsinler. O bile çok ya, neyse...

  Büyük Kürt büyüğü ibo tatlíses ne demişti? Bir gün Allah herkesin cezasını verecek...

  Aynen geçerli tespittir... Sen yüzyıllarca bir tane bile şeker fabrikası kurmayan Osmanlı dirilsin diye götünü yırt, yok imkanlarla sana fabrikalar kuran Atamıza nankörlük et ama nankörlüğünün bir cezası olmasın öyle mi? Yok öyle yağma...
  1 ... rumeli71
 3. 2.
  Liberalizmi yanlış anlamaktan kaynaklı yapılan gereksiz özelleştirme. Ben özelleştirmeden çok kapatılmasından yanayım şeker fabrikalarının. Şeker pancarı topraktaki suyu çok hızlı bir biçimde içine çeker. Zamanla toprağın verimi düşer ve başka ekin ekildiğinde istenilen rekolte elde edilemez. Çünkü en derindeki suyu bile hacılamıştır köftehor pancar. Ayrıca çölleşmeye sebep olur ki Konya ovasındaki derin çukurlar da toprağın altındaki su kütlesinin çekilmesiyle oluştu.
  ... tony soprano