bugün

görsel
=>Halkın yönetimde söz hakkı vardır.
=>Milli egemenlik esastır.
=>Eşitlik ilkesi prensibi benimsenir.
=>Temel hak ve özgürlükler bu yönetim biçiminde korunur.
=>Çok partili sistemler bulunur.
=>Bir anayasa meclisi yer alır.
29 ekim 2023'te 100 yaşını kutlayacaktır inşallah.
kimi zaman tehlikeli olduğunu düşündüğüm yönetim şekli. öncelikle osmanlı'da yönetim hanedan üyelerinde oldugu icin çok fazla el deģistirememiş ve başa gelen yöneticilerin kökenleri belli imiş. ancak demokratik sistemde özellikle günümüzde hile hurda ile sürekli yönetici değiştirilebiliyor ve kökeni belli olmayan ne idüğü belirsiz kişiler yönetime geçebiliyor. bunu kendi ülkemiz için yazmıyorum. en basitinden ukrayna. basında ki adam zelensky yahudi. ne düsündü belli değil, koca ülkeyi düşünmeden savaşa soktu. adamın umrunda bile değil. mısır'ın başında sisi var, libyada kaddafiyi devirdiler, pakistan'da imran khan'ı devirdiler. yani sonuç olarak birileri kimi isterse başa onu geçirip kukla gibi kullanıyor ve bunu halk eliyle yapılıyormus gibi gösteriyorlar. adı da demokrasi oluyor.

(#43413288)
“... cumhuriyet serbesti-i efkâr taraftarıdır.
samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.
her kanaat bizce muhteremdir.”

4 aralık 1923
cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.
Yobazları şeriatçıları daha bilumum aşırı tarikatları skip öldürmeme garantisi altına almış bi sistem aslına bakarsanız. Düşünsenize padişahlık hasbelkader bana geçmiş olsaydı o zaman hepsi yraklara gelmiş olacaktı. Hayatları iki dudağımın arasında falan. O yüzden herkesi kapsayıcı herkesi kucaklayıcı bi sistem sevininiz.
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi Burak Pehlivan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim gününü iftihar ile kutladıklarını kaydeden Pehlivan, 100. yaşına giren Cumhuriyet’in bu yıl daha da anlamlı hale geldiğini belirtti. Tarih boyunca karşılaştığı her türlü zorluk ve sıkıntıyı birlik ve beraberlik anlayışı ve taviz vermediği bağımsızlık ve özgürlük duygusu ile aşan bu aziz milletin en önemli milli değerlerinden biri olan Cumhuriyet’in ilelebet yaşayacağına inandığını belirten Pehlivan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şeref ile kıyamete kadar ulaşmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Milletimizin birlik ve beraberliğinin en önemli tezahürü olan Cumhuriyet’in ilanı Türk milletinin, tarihte eşine ender rastlanan bir azim ve irade ile yapılan Kurtuluş Savaşı sonunda kazandığı, tarihindeki en büyük zaferidir. Cumhuriyet, Türk Milletinin tarih sahnesinde yeniden var oluşunun adıdır. Ve Allah’ın izniyle kıyamete kadar var olacaktır. Cumhuriyet’imiz ülkemizin, milletimizin ve devletimizin birliğinin en büyük tezahürü, bu topraklardaki ilelebet varlığımızın teminatıdır" dedi.
görsel
doğrusu budur.
Cumhuriyetimizin 100.Yılı Kutlu Olsun.
29 Ekim 2023 Diyanet Takvimi Yaprağı:

''CUMHURiYET, ERDEMLiLER REJiMiDiR

Cumhuriyet, çoğunluk anlamına gelir. Bir toplumu yönetme yetkisinin, seçimle halktan alınması demektir. Cumhuriyet, toplumu yönetecek olanların, halk tarafından seçilmesidir. Cumhuriyet, halkın seçtiklerinin yönetimde olduğu sistemin adıdır. 29 Ekim 1923 günü, Atatürk önderliğinde ülkemizde Cumhuriyet yönetimi, ilan edilmiştir. 19 Nisan 1925'te TBMM'de yapılan görüşmeler neticesinde 29 Ekim günü milli bayram olarak kabul edilmiştir. O yıldan itibaren 29 Ekim, yeni devletin kuruluş günü olarak coşkulu törenlerle ülkemizde her sene resmi bayram olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet bayramı Türk toplumunun milli kimliğini korumasında önemli bir rol oynar. Her yıl yapılan kutlamalarda özellikle bu güne özgü yazılan şiirler ve yapılan konuşmalar sayesinde milli şuurumuz canlanmakta, bu ulusal bilinç aynı canlılıkta bir sonraki nesle aktarılmaktadır.''
Asıl manası ile 11 eylül öncesi abd dir!
Senatosu vardır! Başkan hesap verir, ikna etmek zorundadır vs.
Halk ve vatandaş merkezli kısa bir anayasası vardır ve her türlü bürokrat ve dahi başkan bununla yargılanır.

Ve hatta bir gün hükümet yozlaşırsa diye halk kendini yoz bir hükümete karşı savunabilsin diye silah taşıma hakkı bile vardır aq.

Bizimki gibiler demokrasidir.