bugün

evet yanlış duymadınız. henüz saatler öncesinde sınıf arkadaşım, bir üniversite öğrencisi, " cumhuriyetten öncesi daha iyiydi her şey, hak hukuk vardı" dedi. gaflet, dalalet ve hatta hıyanet dolu bu sözler kanımızı donduran cinstendir.
suç cumhuritte değil, onu kendi çıkarları doğrultusunda yönetemeyenlerde.
cumhuriyet te doğup yetiştiği için bunu söyleyebildiğini farketmeyen kişidir.

libya da kaddafiyi sevmiyorum
iran da humeyni yi sevmiyorum diyebilirler miydi acaba?
ya da şeriatla yönetilen yerlerde şeriata karşıyım?
bu kadar cumhuriyet kurulmuş. kadınlar dahil herkese demokrasi eşitlik ve vatandaşlık hakkı verilmiş.

ama hala bazıları ısrarla bu tarihte kalmış monarşik hakimiyete olan ezikçe bağlılığından bahsetmektedir.

yazıktır.
molla torunudur. dedesine yaranmak birinci amacıdır. ya da cemaatteki abilerine.
(bkz: şanlı geçmiş ütopyaları)

cumhuriyetin kıymetini ve getirilerini idrak edememiş ve genelde gaza gelmiş ve de genelde hayat tecrübesi az kişi.
cahildir o..
kendi başını yemesi gereken atatürk devrimlerini hala hazmedememiş osmanlı özentisi bir mahlukattır...
(bkz: monarşinin ve totaliter rejimlerin kötü yönleri)
kesin abdülhamitle kankadır .

(bkz: abdülhamit düşerken donunu görmek)

edit: adam nerde görmüş cumhuriyet öncesini abdülhamitle kankamıymış demek istedim , seri eksiciler .
tuzu kuru insan söylemi. çok sıkıysa bu söylemi cumhuriyet öncesinde dene yavrum benim. o zaman dünyanın kaç bucak olduğunu görürsün sürgünler sayesinde.
eski sistem olsaydı cumhuriyet daha iyi bir rejim diyebilirmiydi ya da dedittirirlermiydi acaba? hangi sistemin daha iyi olduğunu sadece bu soruyla anlayabiliriz diye karşılık verilecek insandır.
bir önceki ve ondan önceki ve de 7 nesil boyunca ailesinin sonra da kendisinin yanlış fikirlerle doldurulduğu çocuktur. henüz aklı yatmadığı için, çocuktur evet.
büyük ihtimalle cemaatçidir.
nasıl bir gözükaralıktır bu anlayamıyorum.aklı var ama fikri yok cinsten bu adamlar..sana orda o sözü söyleme hakkı veren sistem osmanlıdanmı miras kaldı bize sandınnn.
kendiyle çelişen insandır. iran ı över ama iş orda yaşamaya gelince hep bi kıvırma yolu bulur. kısacası ironik bir vakadır.
benim bir tanesi de.

(bkz: cumhuriyet gazetesi)

peşin edit: yönetim biçiminden bahsetmiyorum. asla da bahsetmem.
eskiden kasıt 17.yy öncesi ise anlam bulan bir sözcüktür. O esnada dünyanın en gelişmiş en modern devletinde yaşıyor olurduk. Osmanlı denildiğinde ürkmek, cumhuriyet denildiğinde darbeleri hatırlayarak ürkmek gibidir.
Cumhuriyetin öncesinde kalmış asla da ordan çıkamayarak karanlık dünyasında yaşayacak insandır.
güncel Önemli Başlıklar