bugün

kordon'da (bkz: izmir) atatürk'ün atının üzerinde denizi gösterdiği yerde bulunan meydan.

"1932 yılında Cumhuriyet Meydanı düzenlenmiş; 27 Temmuz 1932 tarihinde Başbakan ismet inönü'nün de katıldığı coşkulu bir törenle, Meydan'a, Gazi Heykeli konulmuştur. Gazi Heykeli, o zamana kadar yapılan Atatürk heykellerinin en güzelidir; izmir ile özdeşleşmiş ve Cumhuriyet döneminin simgesi haline gelmiştir."

http://www.izmir.gov.tr/t....aspx?mid2=119&mid1=2
hemen her şehirde bulunan meydanlardan biridir. diğeri için:

(bkz: atatürk meydanı)
samsunda olanı kocaman olan ve * 19 mayıs şenliklerinin yapıldığı meydan. *
antalyada da bulunan meydan.
antalya da deniz ve turist manzarasıyla güzel bir yerdir.
meydanın tam ortasında bir atatürk heykeli vardır.
oraya ilk defa gelen yurdum insanları heykelin üstüne çıkarak, turistler ise uzaktan manzarayı alarak fotoğraf çektirirler.
http://www.cafella.com/re...ntalya_statue_ataturk.jpg
yukarıda da görüldüğü gibi heykel tırmanışa müsaittir. yaşlı teyzelere ve özellikle ayaktaki amcaya dikkat...*
benim ufaklığımda zirve noktasına kadar tırmanışlarım olmasına rağmen şimdiki nesil atın bacaklarına kadar anca çıkabiliyor.
izmir'de deniz kıyısında olan ve ortasında ata binmiş halde denizi işaret eden bir atatürk heykeli yer alan bir meydan.

montrö, çankaya, konak ve alsancak'tan gelen yollar meydanda kesişir. konak'ın bitim, alsancak'ın başlangıç noktası gibi düşünülebilir (konak'tan meydana kadar da sahilde kafeler olmakla birlikte kordonboyu ifadesi genelde meydandan itibaren limana doğru devam eden deniz kenarı için kullanılır.). etrafında genelde içinde işyerleri bulunan binalar ile telekom binası yer alır. meydandan konak'a doğru sahilden yönelinince ilk önce kantar polis karakolu ve pasaport iskelesi ile karşılaşılır. sonra yol genelde kafeler ile konak pier'e doğru devam eder.
antalya, bakırköy, kayseri ve çanakkale'de de bulunan meydan. genelde cumhuriyet meydanı ülkemizde çoğu yerde kullanılır.
izmir'in Konak ilçesinin Alsancak ile Çankaya semtleri arasında yer alan, şehrin Konak Meydanı ve Gündoğdu Meydanı'yla birlikte en önemli meydanlarından biridir
her ilde var olan yerlerden biridir.
(bkz: atatürk iöo)
kastamonu da bilem olan meydan.