1. 1.
  cumhuriyet kadınları cumhuriyeti anlatıyor

  Cumhuriyet ilan edildiğinde 3 yaşında olan Hatice Sertdemir, şimdi 100 yaşında. Ulu önder Atatürk’ü iki kez görme şansına sahip olan Hatice Teyze, Balkan Savaşları ile beraber Bulgaristan’dan göçen bir ailenin çocuğu. 8 yaşındayken Atatürk’ün kendisini okutmak istediğini anlatan Hatice Teyze, “Babam yoktu, savaşta ölmüştü. Ata’ya ‘Annemi, küçük kardeşimi bırakamam ki çok özlerim’ dedim. Kız çocuklarının okumasına merakı her zaman vardı. Cumhuriyetin kurulması ve kalkınmasında kadınların rolünün ne denli büyük olduğunu bize o günlerde söylüyordu” diyor. 

  Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk, sizler yaşatacaksınız” sözlerini hiç unutamadığını da söyleyen Hatice Teyze, gençlere “Atatürk masal değildi, gerçek bir kahramandı” diyerek şu mesajı iletiyor: “Atatürk’ün yolunda gidin. O bize gelecek verdi. Onun aleyhinde söylenenlere inanmayın.” Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Hatice Sertdemir şunları söylüyor:

  https://www.cumhuriyet.co...mhuriyeti-anlatti-1786832
  6 -2 ... traveler of secret moments
 2. 2.
  Atatürk eğitimin ailede başladığının, kadınları eğitmenin, toplumu eğitmek olduğunun farkındaydı. yaşadığı dönem itibariyle dünya ülkeleri kadınlara ikinci sınıf insan gözüyle bakarken Atatürk Türk kadınlarına o dönem için Eşi benzeri bulunmayan haklar vermiştir. Hiç uğraşmadan, çabalamadan bu haklara sahip olduğu halde Atatürk’ün arkasından atıp tutan zır cahil kadınlarımız için ne desek boş lakin her şeyin farkında olan, aklı hür, vicdanı hür cumhuriyet kadınlarının başımızın üstünde yeri var.
  ... temirata