bugün

ülkenin karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlike irticadır ve cumhuriyet gazetesi'nin duruşu hep aynıdır, değişmemiştir. komünizm bir siyasi görüştür, diğeri ise değildir. bu ikisini kıyaslamak bile abes ile iştigaldir..
deniz gezmiş 6. filo defol diye bağırırken devleti yıkmaya değil devletine gelecek zararı önlemeye çalışıyordu. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu olsa gerek.
(bkz: deniz gezmis)
cunhuriyet gazetesinin marksist bir tarafı yoktur. hatta tarihte nasyonal sosyalist parti'yi ve gıyabında hitler'i desteklediği söylenir. fakat diğer gazete ve medya unsurlarından farklı olarak nabza göre şerbet verip, hükümetine göre davranmaz.

bunun yanında türkiye'nin en güçlü kalemlerini içinde barındırır. bu yazarların çoğu sosyal demokrat ya da kendi yarattıkları sistemler * * * içinde olguları açıklarlar. ne tam öyledir ne tam böyledir kısacası.
adina celiski den(e)meyecek olay. zira tevfik fikret, deniz gezmis, cumhuriyet'e karsi olmamakla birlikte "sadece" vatani icin didinen, bu ugurda canini bile seve seve veren insan ustu insanlardir. cumhuriyet gazetesinin bunu yayinlamasi, el ustunde tutmasi normaldir.
hiç bir siyasi görüş demokratik düzen altında zararlı değildir.

cumhuriyet tarihi boyunca komünizmi ve şeriati kendisine tehdit olarak görmüştür. bunları destekler mahiyetteki tüm fikir ifadeleri bastırılmaya çalışılmıştır.

avrupa yolundaki türkiye'de bu tabular aşılacaktır.

islam hukukuna dayalı bir düzen kurulmasını istemek bir siyasi görüştür, komünizme dayalı bir düzen kurulmasını talep etmek de siyasi görüştür. bunların kötü siyasi görüşler olup olmadığı ayrı bir meseledir.

şimdiki mesele bu kötü! ve zararlı! diye adlandırılan bu görüşlerin ifade edilip edilemeyeceği yönündedir. yani cumhuriyete karşı kötü! fikirlerin özgürce ifade edilip edilemeyeceği noktasındayız henüz.

ha eğer bu noktayı aşar bu zararlı! fikirler ifade edilebilir hale gelirse o zaman bunların kötü ve zararlı olup olmadıklarını tartışırız her beraber.

cumhuriyet gazetesi, evet çelişkidedir, çünkü cumhuriyetin tarihi boyunca kendisine karşı en büyük düşmanı olarak gördüğü bu iki düşünce yapısından birisini destekler gibi görünüp * diğerine savaş açması anlamsızdır.

bu anlamsızlık ve çelişki o sebeptir ki bu gazete bugün artık basının en marjinal gazetesi haline gelmiştir.
çelişkinin görülemediği olaydır.
iki gazete var diyelim ki.
diyelim ki bunların ikiside beli bir görüşe hitap ediyor.
biri amerika'da yaşayan bir liderden bahsetmekten hoşlanıyor.
biri ise amerika'ya defol diyebilen diyen ve def eden bir liderden bahsetmek hoşlanıyor.
yorum sizin.******
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.