1. 1.
  başkanlık sistemi için geçerli olmayan durum. zira reyizi cumhur artık ak partili. yani tarafı belli.
  tarafsız cumhurbaşkanı parlamenter sistemde kaldı.

  cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır diyen bazı yazarlar var, onlara duyrulur.

  ak partili olduğu için ak partiyi destekleyecek haliyle. gidip cehaape mitingi yapcak değil. herkesin cumhurbaşkanı olması ayrı akpartili olması ayrı.
  4 -2 ... kazangap
 2. 2.
  eski sisteme ait boş beleş iddia.
  ... mahmut sezar
 3. 3.
  Tarafsızlığını geçtik, “herkesin cumhurbaşkanıyım” diyor ama sadece akp afişlerinde fotosu var o da niyeyse yerel seçimlerde.
  2 -2 ... flat head
 4. 4.
  siz ülkeyi bölme derdindesiniz aq. bir ülkede bir cb olur.

  açın anayasayı okuyun tarafsızdır kelimesi kaldırıldı.
  ... kazangap
 5. 5.
  Ülkemiz için Nostaljik bir deyimdir ve kelimenin başındaki "cumhur" ibaresi kaldırılmalıdır.

  ideoloji, parti, mezhep, şu bu her unsuru yok farzederek, tüm ülke vatandaşlarına hitap eden, hepsine aynı mesafede duran, tarafsız olmayı gerektiren bir mevkidir.

  Beldiye seçimleri için bile, il il gezip, partisine oy isteyen bir cumhurbaşkanı, tüm ülkenin cumhurbaşkanı sayılır mı, bi düşünün bakalım?

  Devlet ana, devlet baba nedir?
  Ebeveynlik ögesi kullanılarak, çocukları arasında ayırım yapmadan hepsine kol kanat gerip, aynı sevgiyi ve anlayîşı gòstermek demektir ve bu içerik devlet büyüklerini kapsayan bir özellik olmalıdır.

  Bir ülkede, ebeveynin sevip okşadığı, dizinden ayırmadığı çocukların, mutlu ve halı motifi seyrettiği, üvey evlât muamelesi gòren çocukların da, huzursuz, sitemli ve kaygılı oldukları su götürmez bir gerçektir.

  Hoş değildir. Üzücüdür.
  13 -7 ... zeytinyagli dolma kalem
 6. 6.
  bu erdoğan'a has bir durum değildir. türkiye'de hiçbir cumhurbaşkanı tarafsız olmamıştır şimdiye kadar.

  edit: eksi atanlar tarafsız cumhurbaşkanları listesini göndersin bakalım kimlermiş.

  2. edit: eksi nefretinden başka cevap gelmiyor.
  2 -10 ... masklavi
 7. 7.
  Denenmişi denemeye pek meraklıyız. Oraya zamanında cumhurbaşkanı tarafsız olmalı yazılmış vardır bir sebebi diyeceğimiz yerde baştan tecrübe ediyoruz onun niye orda yazıldığını. Sonra dönüp yine aynı yere geleceğiz. Tıpkı kurduğumuz osmanlı hülyaları gibi.
  Denenmişi denemek vakit kaybıdır. Almanlar da denedi zamanında kurdukları kutsal roma Germen imparatorluğunu yeniden kurmayı iki kez göt üstü oturdular şimdi hala en yüksek endüstriyel donanım kendilerinde ama artık denemiyorlar. .
  1 -1 ... vigilante8
 8. 8.
  Eski sistem olmasaydı yani türkiye cumhuriyeti kurulduğu gün parlamenter sistem değil de partili cumhurbaşkanı başkanlığında seçilmiş bir yürütme olmuş olsaydı durum daha farklı olurdu.

  Adil bir seçim ortamında partiler yarışır ve halkın seçtiği partinin cumhurbaşkanı da yürütmenin başına geçerdi.

  Bu şekilde olsaydı başbakanlık başkanlığında mı yoksa başkan başkanlığında mı daha iyi hükümet olduğunu veya başkanın partili mı partisiz mı daha iyi olduğunu tartışırdık.

  Bizim güncel sorunumuz bana göre şu, uzun zaman devlet aygıtını hakim şekilde kullanan bir partinin , devletin tüm imkanlarını kullanarak seçime gitmesinin eşitsiz bir ortam yaratması.

  Yoksa her şey normal olduğunda ve partili cumhurbaşkanı adil bir şekilde seçilip halkın teveccühüne mazhar olduğunda hakkı olarak seçim kampanyası da yürütür.

  Asıl olarak belediye seçimlerini konuşuyorsak, türkiyenin idari sisteminde merkez ve idare ilişkilerini konuşmalıyız. Merkez tarafından afaroz edilen belediyenin hizmet etme imkanı neden azalıyor veya neden kayyum atanıyor bunu konuşmalı. Genel seçim olunca millet iradesi her şeyin üstündedir diyenler belediye seçiminde bunu neden kabul etmiyor.
  3 -1 ... ali candan
 9. 9.
  rte döneminde yalan olmuş durumdur.

  şu anda cumhurbaşkanı, ak parti sözcüsü durumundadır.
  2 -1 ... abhartach lynch
 10. 10.
  Tayyip efendi hayatının hiçbir alanında tarafsız olamadığından bu mevkiyi de mundar etti.
  -2 ... portatif