bugün

insanlara saygısı olmayan, musteri kavramını anlayamamıs esnaftır,
cuma namazına gitmedigi halde cuma namazında kazanılan paranın haram oldugu gibi bir düşünceye kapılmış, dukkan acık bir sekilde bekleyen fakat gelen müsteriye satış yok diyebilecek kadar da yüzsüzdür

edit : bahsedilen esnaf cuma namazını kılmaya giden, ya da bu sırada dukkanını kilitleyen insan degildir, bu sırada dukkan açık ve içeride oturan gelen müşteriye de "satış yapmıyoruz" diyen esnaftır
şahsen bu yaşıma kadar böyle bi esnafa rastlamadım da neyse..
rastlanması zor olan, ancak küçük ve de mutaassıp yerleşimlerde görülebilen esnaf olabilir.
ikinci iş olarak tüccarlık yapan cami imamıdır.
imamlar için cüppe satmaktadır.
-olm hadi gelsene maça gidiyoruz
-yok olm hem cuma vakti hem de dükkanda başka kimse yok. ben gelmem siz gidin
-ulan ne ibne adamsın hemen sattın lan
-tamam lan tamam geliyorum. aklıma girdin pezevenk..

gibi.
o vakitte yapılan alış verişin haram olduğunu bilen, ve bilmekle kalmayan esnaftır.
(bkz: zall in sozlugu cuma namazi nedeniyle kapamasi)
son zamanlarda sayıları iyice artan esnaftır.belkide bu yolla birilerinin gözüne girmeye uğraşıyordur..
(bkz: huzur giyim)
(bkz: tekbir giyim)
dinin emri olan satış yapmama işini uygulayan, ama yine dinin emri olan cuma namazını kılmaya gitmeyen esnaftır.

burada ki tezattan dolayı kendisine antalya dolaylarından (bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu) türküsünü armağan ediyoruz. güle güle dinlesin insanıdır.
cum'a suresinin 9. ayetini bilen ancak eksik uygulayan insandır:
9."Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır."

alışverişi bırakmış, ancak cuma namazının eda şartlarından biri olan "Cuma namazı cemaatle kılınır, tek başına kılınmaz" i bir şekilde sallamayan inanandır.

zaten başlık ve ilk entry'de bu hususa dikkat çekilmek istenmiştir zannımca.

(bkz: tribunlere oynamak)
inanca göre cuma saati yapilmasi gereken tek isin ibadet oldugunu düsünen ve böyle düsünmeyen insanlari hizmet/ürün den yoksun kalmasina sebep olan esnaf grubu.
doğru yolda insandır.
eğer amacı birilerinin gözüne girmek olsaydı namaza gitmek yerine müşterilere yalakalık yapıp
bir şekilde gözlerine girerdi.
güncel Önemli Başlıklar