1. 1.
  5 vakit namazdan farklı olarak cuma günleri öğle namazı vakti kılınan, kazası olmayan namazdır. ülkemizde erkeklerin namazı olarak algılanır. genelde gidilmeye riayet edilir.
  12 -1 ... pedaliza
 2. 2.
  islam'da (bkz: darul islam) yani islami kuralların hüküm sürdüğü topraklarda kılınması farz olan (bkz: resulullah)'ın da mediye hicretinden sonra kıldırmaya başladığı erkeklere farz olan cuma günleri öğle namazına müteakiben kılınan

  -2 rekat namaz
  -cuma hutbesini dinlemek

  gibi iki farzı olan özellikle çok temiz ve hoş kokulu gidilmesi istenen namaz..

  (bkz: islamda kardeşlik) düsturunun yapıtaşlarından..
  12 -1 ... rasko
 3. 3.
  uygulama olarak hutbeyle beraber 6 rekat kılınır*. genelde işi olanlar farzdan sonra camiyi terk ederler. devam edenler *10 rekat daha kılarlar. **.
  3 -1 ... zero95
 4. 4.
  Mazeretsiz bu namazı terketmenin vebali çok büyüktür.Hatta 3 kez üst üste terkedenin imanından şüphe edilir.
  6 -8 ... italiano
 5. 5.
  Dinimize göre Cuma haftanın en önemli günüdür. Şartlarını taşıyan Müslümanların bu günde bir araya gelerek Cuma namazı kılmaları farzdır.Cuma namazı, Müslümanların kaynaşmalarını sağlamak açısından, büyük önem arz etmektedir.

  Bu namaz sayesinde, zengin-fakir, amir-memur, işçi-işveren, güçlü-güçsüz, genç-ihtiyar aynı safta yer alırlar. Böylece Yüce Allahın huzurunda; herkesin eşit olduğu gerçeği tezahür etmiş olur.

  O halde kılınan Cuma namazı ile, duaların kabul edileceği mübarek saatiyle; çeşitli konuların Müslümanlara duyurulduğu hutbesiyle; ve daha nice maddi ve manevi güzellikleri ile, Müslümanlar için bugün müstesna bir gündür. Müslümanlar olarak bu mübarek Cuma gününe özel önem vermeliyiz. Bunca özellik ve güzelliğin kendisinde toplandığı Cuma namazına iştirak etmek için, azami gayret sarfetmeli, büyük bir titizlik göstermeliyiz.

  Cuma gününde öyle bir zaman dilimi vardır ki, ona denk gelen Müslümana, Allah istediğini verir.
  9 -1 ... white pages
 6. 6.
  birazdan kılınacak olan namaz.bazıları 6 rekat kılıp çıkar bazıları ise 16 rekata kadar ulaşabilirler.
  3 -1 ... 007
 7. 7.
  aynı anda binlerce kişinin allah'ın huzuruna çıkmasıyla sevginin,kardeşliğin en yücesinin yaşandığı namaz.gencin,yaşlının,zenginin,fakirin,hocanın ,öğrencinin birlikte saf tuttuğu ve makamın mevkinin dünyaya ait herşeyin anlamsızlaştığı an.
  4 -1 ... lumpiya
 8. 8.
  bir zamanlar lisede okul dışına çıkmaya hiçbir şekilde izin verilmezken okulumuzun imamla karışık güzide müdürü tarafından öğrencilerin kapıdaki bekçiyi atlatmalarının tek yolu olarak gösterilmiştir..ne var ki perşembe günü okulun kapısına dayanıp bekçiye "cumaya gidiyoz abi açıver kapıyı" diyen beyinsiz insan topluluğu tarafından foyası ortaya çıkan eylem.
  3 ... echidna
 9. 9.
  cuma günleri erkeklere farz olunan namaz... kılındığı zaman öğlen namazı kılmaya gerek yoktur. sanıldığının aksine sondaki 10 rekat öğlen namazı deildir. daha önce kılınmamıs olan namazların yerine gecer...
  3 ... imitasyon
 10. 10.
  en dindarından en kafirine ulkemizde herkesin gittiği ve bayram namazlarıyla birlikte camilerin en kalabalık günlerinin yaşandığı bir ibadet.
  1 ... darken