bugün

bir an önce namazı bitirip işine gücüne devam etmeye şartlanmış cemaattir. hutbe okunurken kafasında gununu planlamaya devam eder. peki nasıl eleştireceğiz bu cemaati hakkımız var mı ?

Hutbede ne anlatılır genelde ? geçen haftaki hutbe konusunu hatırlayan kaç kişi var aramızda ?

Çünkü hutbe; dinleyenler icinde hazırlayan içinde bir iletisim aracı olmaktan çıkmış bir formatileye dönüşmüş durumda.

bizde bir huy var; bir seyi ya sıradanlaştırır yada kutuplaştırırız. Hiç orta yolumuz yok böyle konularda.

çok değil yakın tarihimiz de her camide hutbe öncesinde imamın siyasi tercihine göre ateşli konuşmalar yapılırdı. giderdik camiye , kafir olarak çıkardık mazallah. neden ? imam demiştir hutbede x partisine oy vermeyen kafirdir. eee ben vermedim. kafirmişimde haberim yok.

ne yapardık o zaman camileri paylaşırdık. x partisi felan camiye, y partisi filan camiye. ne gerek vardı ? böylesi doğrumuydu ? hayır.

bunu kaldırıp hutbeyi tekel yaptılar, herkes eline aldığı metni okur oldu. hutbe öncesi konuşmaları tek merkezden ortak yayın haline soktular. ne oldu ?

hutbe konuları neler ? içeriği nasıl ? bu seferde hutbe amacından uzaklaştı.

peki bu doğrumu ? hayır.

hutbe hitabet işidir öncelikle, hutbe dediğini imam okurken öyle bir okuyacak ki, cemaat pür dikkat kesilecek. hutbe konusunu öyle bir sececeksin ki cemaat ilgi duyacak. işte yakında ramazana gireceğiz. TV ler de boy boy tartişmalar yaşanacak gene rating sevdasına. o orucu bozarmı, şu orucu bozarmı, ramazan ne zaman başlar ne zaman biter. Bunları ilgi ile izleyen bir kesim var ki bu programlar rating alıyor. çağrı filmini hep beraber bilmem kaçıncı kez izleyeceğiz.

işte sana ipucu. elinde koskoca bir veri tabanı var, her gün internet siten aracılığı ile soru soran cevap arayan bir sürü müslüman var. al eline bu soruları, oluştur istatistiğini, koy hutbene. camiye gelen adam hutbede dinlesin merak ettiği şeyin cevabını.

anlat insanlara Allah inancını, tevhidi, bidati, kuran ı kerimin ayetlerini. dinleyelim.

sıradanlaştırma, formalite haline sokma bu güzel iletişim aracını. siyasete uzak tut, imana yakın. çok mu zor ?

bizim mahallenin imamını severim. çoğu vakit namazını tek başına kılar camide. cuma kalabalığını görünce çok şey anlatmak ister ama yapamaz. elinde ki metnin dışına çıkamaz. yasak. o cemaati obur cumaya kadar görme sansi da yok. bööyle gelir gecer cumalar.

cumada gordugun kalabalığı , cuma dan sonra birileri "niye 2 rekat kılıp çıkıyorsun diyerek" , digerleri "aa yoksa sen halaa .. " diyerek didikler. her cuma biraz daha azalır cuma cemaati. farkında olmayız.
hutbe'de daha ciddileşiyor imamlar. ama bugün imam bir vaaz verdi. yemin ediyorum götümle güldüm. zırvalıyorlar resmen. vaaz vermesinler bence. o kısmı next yapalım. direk mevzuya girelim.
abdest tazelemesi gereken cemaattir.
nasıl bir genelleme. kaç milyon hutbe dinledi, kaç milyonu tespit ettin uyurken . bugün hutbede yetimlere şevkat gösterilmesi, onlara iyi davranılmasından bahsedildi. herşey iiye gidiyor, hutbeler buna dahil. iyi yönlerine bak, hep kötüyü arama elbet herşey mükemmel olmaz. uyuyan yorgundur yada imanı zayıftır hutbeler bu yüzden var. eleştirdiğin kadar dua et, yazdığın kadar aktif ol müslümanlara yardım et. önce kendini eleştir, sonra cemaati.
abdesti bozulmuştur.
(bkz: abdesti bozan şeyler)