bugün

bunu gereklilik haline getirmiş imamın , kutsal sayılan ibadethanede bile ticaretini yapmasıdır.

arada sırada giderim cuma namazlarına namaz kılınır ve hutbeyi veren hoca 5 dakka konuşur akabinde x camisine yardım topluyoruz 3 5 bişey atın allah hepinizin yardımını kabul etsin gibisinden götten bir kelam eder. bütün senkronizasyonun bozulduğu, huşu ve şevk sona erdiği andır. tasvip etmediğim ve hala anlam vermediğim yardım talebidir. onun yeri orası mıdır lan? dinden imandan soğutursunuz adamı.
klişedir artık. diyanetin o camiye ayırdığı para hiç bi zaman yetmez ve o caminin eksikleri hiç bi zaman bitmez.
zorunlu değildir efendim Allah rızası içindir.isteyen para verebilir istemeyen çeker gider..
para toplayıcının sanki camiden çıkmanın önşartı o yardımı yapmakmış gibi suratına baktığı yardım toplama şeklidir. toplanan paranın çok olmasında o tarz bakış atabilen toplayıcı sayısı belirleyici ölçüttür.
vaazın, hutbenin ve namazın bütün o uhrevi havasının içine eden bir duyuru ile başlayan lanet süreç. camiye gitmeme sebebi.
oynamaya gönlü olmayan gelinin yerim dar demesi yani namazı terketmesi için mazeret olduğu iddia edilen durum. ayrıca hatalı bir tanım. hutbede değil namaz çıkışında para toplanır. istemeyen vermez. o camilerin bakımı, doğalgazı vs. gökten zembille inen paralarla karşılanmadığı için bu durumla karşı karşıya kaldığımız unutlmasın. vatandaş gönüllü olarak bu katkıyı yapıyor. namaza gitmemenize yeterli bir mazeret bulabilme hakkı için para vermeyeni camiden dışarı bırakmamaları lazım.
namaz sonrasında ele ayağa yapışan dilencilerde cabası.
efendim x camimizin yapımı için namaz sonrası yardımlarınızı bekliyoruz. allah hepimizden razı olsun. cümleleri ile başlatılan zorunluluktur. (!) ama yok lan zorunlu değildi bu istersen veriyordun.