bugün

içinde dine aşırı sempati olan insandır. inandığı din adına pek birşey yapmadığını düşünür. onun için ise cuma günleri iyi bir fırsattır. bu fırsatı değerlendirmekten kaçınmaz.
diğer namazlar kur'an ı kerimde belirli vakitler olarak geçer. kaç vakit olduğunu da peygamber (s.a.v.) öğretmiştir. cuma namazı ise kur'an ı kerimde özel olarak bildirilmiştir. hakkında "ey iman edenler, cuma için nida (ezan) edildiği zaman alış verişi, işi gücü bırakın ve namaza koşun" diye başlayan cuma süresi vardır.

cuma namazı saati alışveriş haramdır. cumaya gitmeyip iş yerinde çalışan kişinin o saate kazandığı para (maaşı ay sonunda alıyor olsa bile) haramdır. bu sebeple cuma saati namaza gitmek örfümüze de yerleşmiştir. kimi bilerek, kimi de bilmeyerek cumaya gider. sonuçta kişi bilse de bilmese de haram kazançtan kurtuluyordur. cuma namazının önemi kur'an ı kerimde hususi olarak belirtildiği için asırlardır ayrı bir önemle kılınmaktadır.
cumartesi günü yahudi olup, pazar günü hristiyan olanları da vardır.
kendin icin konus denilesi baslik. sahsen cuma gunleri tek yaptigim sey disari cikip icmek.
nüfus kağıdın da dini islam yazıp da tek bir gün bile müslümanlık belirtisi göstermeyen müslümandan daha müslüman olan müslüman.

herkes işine baksın mümkünse, bu başlıkta bahsedilen kesim en azından ılımlı yaklaşmaya çalışmaktadır birşeylere... ha doğru mudur, tek günlük hiç birşey doğru değildir hele konu dinse kesinlikle yanlıştır. demek istediğim bu insanlara ihtiyaçlarının istikrar olduğunu anlatmak istiyorsanız böyle bir başlık açıp altına karalamalar yazılmasını sağlamaktan daha önemli icratlar yapmanız, yapmaya çalışmanız da büyük bir gerçek tartışmasız.
bazı kalın kafalı mahlukatların tanrıcılık oynamaya devam ettiği konudur aynı zamanda.

(bkz: KAFiRUN SURESi)

Bismil -lâ-hir- Rahmân-ir'Rahıym.
Kul yâa eyyühel kâafiruun
Lâa e'büdü mâa tebüdüün
Velâa entüm aabidüüne mâa a'büd
Velâa ene aabidüm mâa abed-tüm
Velâa entüm aabidüüne mâa e'büd
Leküm diynüküm veliye diyn

Meali ; Ey kâfirler! Tapmam o taptıklarınıza. Siz de tapanlardan değilsiniz benim Mabudum (Allah)'a. Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza. Hem de siz tapıcı değilsiniz benim ibâdet ettiğim (Allah)'a. Size dîniniz, bana da dînim.

(bkz: anladın sen)
(bkz: ramazanda müslüman olan yurdum insanı)
(#2094194)
illa neyzen tevfik ustadın dizeleriyle ayar yiyeceksiniz.
------
rakı şarap içiyorsam sanane
yoksa sana bir zararım içerim
ikimizde gelsek kıldan köprüye
ben dürüstsem sarhoşkende geçerim
------
cuma gününe has müslümanlık gibi çeşitli gün ve anlarda da müslümanlık, hristiyanlık, musevilik, satanistlik vs. diye de çoğaltabileceğiniz tanım.
önemli olan bu tanımı kimin, neye göre, hangi makamda oturup bu sıfatı dağıttığıdır. kıyas nedir? neden böyle bir sınıflandırma yapılır? neden insanlar diğer insanların inançlarını tartmak ve bu inançlara değer biçmek ister?
11 ay içkinin, sigaranın dibine vurup ramazanda imam kesilen yurdum insanıyla aynı kafadadır.
müslümanlığın tartışılması gereken son ortamda açılan fevkalade gereksiz hede. ayrıca: (bkz: bi siktir git iran a denilesi başlıklar) ayrıca (bkz: her koyun kendi bacağından asılır) ayrıca (bkz: sana ne oluyor)
(bkz: ramazan muslumanı)
melun insan söylemi. sana ne be bre melun!
yanlizca turkiye`de gozlemlenebilen; her ayin 13'unde mezarlikta kedi kesen ruhani satanist ve her dolunayda vampirik-gotik sekilde dolasan insanin bir baska cesididir. bu insanlar isleri surekli baska bir seye birakir, oyle takilir; ayrica agzi surekli havaya dogru acik gezer.
hepimiz milletimizi, ülkemizi severiz. Hem de çok severiz. Ancak her gün ellerimizde bayraklarla dolaşıp "türkiyem, türkiyem" diye bağırmayız. normali de budur zaten. ancak milli bayramlarımızda tüm aşk-u şevkimizle coşarız. milli birlik ve beraberliğimiz artar.

aynı şekilde de Allah (c.c.) da kullarına özel "an" lar bahşetmiştir. bu anlarda kullarına daha çok sevap vereceğini, onları bağışlayacağını söylemiştir. bunlar kandiller, bayramlar vs.'dir. cuma namazı da bu anlardan birisidir. öyle ki kadir gecesinin bilinmeyen bir gündeki feyz ve bereketi olduğu gibi cuma namazında da öyle bir an vardır ki lütf-u ilahi'dendir ve yukarıdaki özelliklere haizdir. *

peygamber efendimizin çeşitli hadis-i şeriflerinde cuma namazının önemine değinmiş, asr-ı saadette de cuma namazı önemli bir olgu olmuştur.

ayrıca cuma namazının bir anlamı da "cem" yani toplanmadır. geçmişten beri cuma namazlarında bütün müslümanlar toplanmış, devlet meseleleri, dini meseleler hakkında görüşmeler yapmışlardır. böyle bir sosyal olgudur aynı zamanda.

tanıma gelince; milletimizin her ne yaparsa yapsın Rahman-u Rahim'in hediyesi olan o mubarek andaki vazifesini yerine getirmesidir.

(bkz: neyleyim gidecek kimim var)

(bkz: cürmüm ile geldim sana) *
cuma namazinin özelliklerinden birisi de cemaat halinde ve mutlak suretle camide kilinmasidir. eger devletin maasli olarak görevlendirdigi bir imam yoksa mescit, tekke, dergah gibi yerlerde dahi kilinan cuma namazi usulüne uygun olmaz. * belki de normal zamanda isinden dolayi camiye gelemeyen insanlarin gelmesinden dolayi kalabalik oluyordur.
cuma gününe kadar yapabilecegi tüm zina ,hırsızlık,dedikoduyu yapıp af dilemek için namaza giden müslümanlar......
(bkz: çaktırmaaaa)
ulan sen kılmıyorsun bari kılana bok atma durumu söz konusudur. ister sağda ister solda sürter, isterse de zina yapar. cuma günü gider namazını kılar kime ne? Yok yok ben anladım bu cuma namazlarını kabul eden farklı bir merci var. Allah(c. c.) bu yetkiyi, bu konu ile ilgili sınıflandırma yapan şahsiyetlere vermiş.

-Senin kıldığın cuma kabul değil beklaağğğeee
-Senin ki kabul sen geyyçç.
+abi ben?
-sen dün içmişsin kabul değil.

(bkz: ybsg)

gelelim kandil de içmiyorum meselesine. dini duygular insanın maneviyatındandır. kimileri alışkanlıktan kimileri ise farzdan dolayı bazı dini vecibelerini yerine getirir. ama bunun sınıflandırmasını yapmak kimseye düşmez. 335 gün 6 saat içki içiyorum, ramazan ayında da orucumu tutuyorum. kabul edilir mi zekeriya hocam ? *
elinde teleskop, dürbün sırça köşkünün balkonundan müslüman ahaliyi gözetleyen kişilerin tespitidir.
herkesin ibadeti kendinedir durumu.buna vicdanen rahatlam durumuda denilebilir.
(bkz: hiç olmamasından iyidir) insanı.
KURAN' A GÖRE TAKVA KUL iLE ALLAH ARASINDADIR. iSLAMDA RUHBANLIK YOKTUR Ki BU NEDENLE BiR iNSANIN DinSEL iBADETiNi BU ŞEKiLDE YARGILAMAK BAŞTA iSLAM OLMAK ÜZERE iNSAN HAKLARINA DA HAKARETTiR.
cumadan cumaya camiye uğrayan ve her türlü naneyi yiyip cuma namazını kılan çok az bir kesimdir . kalkıpta bu arkadaşlara 5 vakit namazını neden camiide kılmıyorsunuz diye soracak değiliz, niyetlerini yüce allah(c.c.) bilir.

amma velakin yurdum insanı ve hepimizin bildiği üzere cuma namazı camii'de bir topluluk ile kılınır. 5 vakit namaz hususunda illa camiide kılın buyrulmamıştır. 5 vakit namazı cemaat ile kılmak ayrı bir sevaptır.

cuma günleri yurdum insanının elinde halılar ile sağda solda, bayırda, yolda namaz kılması kadar güzel hiç bir şey yoktur kanımca. düşünsenize bi, cuma günü tüm camiilerin bomboş olduğunu...
güncel Önemli Başlıklar