1. 1.
  Sözlükte hakkında hiç entry bulunmamasına şaşırdığım country/rock grubu. CCR olarak da bilinir. The Big Lebowskide dude un en sevdiği gruptur.

  Diskografisi:
  ccr (68)
  bayou country (69)
  green river (69)
  willy and the poor boys (70)
  cosmo's factory (70)
  pendulum (70)
  mardi grass (72)
  live in europe (73)
  chronicles (76)

  lookin out my back door gibi insana neşe veren parçaları var.
  1 -1 ... neotrex
 2. 2.
  70lerin efsanevi country rock grubu.
  belki ki günümüzde pek ünlü değildirler ama haberdar olan kişilerinde kalbinde ayrı bir yeri olduğuna eminim çünkü who'll stop the rain,susie q,lodi,green river gibi şarkıları oluşturmuşlardır ki daha ne olsundur.*
  4 ... endland
 3. 3.
  eskilerden harika bir folk-rock grubu. john fogerty tarafından kurulmuştur. woodstock a katılmışlardır. 4-5 tane albüm yapıp sessizce dağılmışlardır. yeni jenerasyon pek bilmediği ve aman kimse bilmesin dedirten gruptur. albümlerini, bırakın albümlerini best of larını bile piyasada bulamazsınız. en ünlü şarkıları: have you ever seen the rain, who will stop the rain, hey tonight, bad moon rising, lodi, proud mary, down on the corner......diye devam eder bu.
  2 ... protohippi
 4. 4.
  bir southern rock grubudur. türünün kilometre taşlarından biridir.
  ... basri
 5. 5.
  ait olduğum jenerasyon tarafından ismi duyulduğunda,5 dakika mavi ekran görülmesine sebep olmasına rağmen,şarkılarını arabaların tavanlarında izler bırakarak dinlediğim harikulade grup.
  ... rockandroll
 6. 6.
  muhteşem grup. "memleket havaları" çalarlar. wim wenders gibi amerikan folk-rock'una aşık adamlarca da baş köşeye oturtulmuşlardır. "down on the corner olsun", "fortunate son" olsun tadından yenmez, hele yolda falansanız, ooo...
  ... salamander
 7. 7.
  (bkz: bad moon rising)
  1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 8. 8.
  bildiğimiz country-folk grubu. klasiklerdendirler. yeni bi hava taşıdıkları söylenemeyecek olsa da gitarları kuvvetlidir. 70' s sevenler için sıradan ama güzel bi yemektir.
  ... seybn
 9. 9.
  Bayou Country albümünün Bayou Country adındaki harika şarkısına Austin Scaggs der ki;
  "Sene 1968.Creedence Clearwater Revival,San Francisco'daki Avalon Ballroom'da çalıyor."Yedi grubun çıkacağı o gece ilk biz çalacaktık"diye anlatıyor John Fogerty."ilk grup biz olduğumuz için son soundcheck'i de biz aldık"Grup üyeleri hızla ses düzeyleri ayarlarken("Şimdi davullar:bum bum.Tamam,şimdi gitarlar:trın trın.Tamam' gibiydi.")Fogerty Rickanbacker gitarı ve tremelo efektiyle bir E7 akoru çalmaya başlamış."Bizimkilere bakıp 'Hey,buradan takılın!' dedim.Fogerty'nin Lead Belly ve Son House gibi Güneyli blues sanatçılara olan sevgisinin izlerini taşıyan(E7 akoru Delta blues'unun vazgeçilmezlerindendir)bu yaratıcı doğaçlama gitarist CCR'nin tınısını ve ilk büyük hitleri "Proud Mary"nin b-side'ını aynı anda ortaya çıkarmış oldu.Avalon'daki doğaçlama bir ses teknisyeni onlara durmalarını söyleyene kadar devam etmiş."Biz'Basıp gidin,zaten bir yere varacağınız da yok' dedi.Ona bakıp şöyle dediğimi hatırlıyorum:'Bize bir sene var ahbap,bakalım kim nereye varıyor.'"
  1 ... eulen
 10. 10.
  70'lerin havasını buram buram solutan enfes grup. enfestir soundları. nerede eski gruplar diye bir hayıflandırır şöyle. her dinleyişte bu adamları güven erkin erkal'ın ccr plaklarını sıkışıp satışından duyduğu üzüntüyü dile getirişi aklıma geliyor. eee haklılık payı var diye de düşünmeden yapamıyorsun. dinledikçe. değerli mi değerli çünkü yapıtları.
  o denli sıkı gruptur ccr. o denli...
  ... bachelorette