bugün

Sözlükte hakkında hiç entry bulunmamasına şaşırdığım country/rock grubu. CCR olarak da bilinir. The Big Lebowskide dude un en sevdiği gruptur.

Diskografisi:
ccr (68)
bayou country (69)
green river (69)
willy and the poor boys (70)
cosmo's factory (70)
pendulum (70)
mardi grass (72)
live in europe (73)
chronicles (76)

lookin out my back door gibi insana neşe veren parçaları var.
70lerin efsanevi country rock grubu.
belki ki günümüzde pek ünlü değildirler ama haberdar olan kişilerinde kalbinde ayrı bir yeri olduğuna eminim çünkü who'll stop the rain,susie q,lodi,green river gibi şarkıları oluşturmuşlardır ki daha ne olsundur.*
eskilerden harika bir folk-rock grubu. john fogerty tarafından kurulmuştur. woodstock a katılmışlardır. 4-5 tane albüm yapıp sessizce dağılmışlardır. yeni jenerasyon pek bilmediği ve aman kimse bilmesin dedirten gruptur. albümlerini, bırakın albümlerini best of larını bile piyasada bulamazsınız. en ünlü şarkıları: have you ever seen the rain, who will stop the rain, hey tonight, bad moon rising, lodi, proud mary, down on the corner......diye devam eder bu.
bir southern rock grubudur. türünün kilometre taşlarından biridir.
ait olduğum jenerasyon tarafından ismi duyulduğunda,5 dakika mavi ekran görülmesine sebep olmasına rağmen,şarkılarını arabaların tavanlarında izler bırakarak dinlediğim harikulade grup.
(bkz: bad moon rising)
bildiğimiz country-folk grubu. klasiklerdendirler. yeni bi hava taşıdıkları söylenemeyecek olsa da gitarları kuvvetlidir. 70' s sevenler için sıradan ama güzel bi yemektir.
Bayou Country albümünün Bayou Country adındaki harika şarkısına Austin Scaggs der ki;
"Sene 1968.Creedence Clearwater Revival,San Francisco'daki Avalon Ballroom'da çalıyor."Yedi grubun çıkacağı o gece ilk biz çalacaktık"diye anlatıyor John Fogerty."ilk grup biz olduğumuz için son soundcheck'i de biz aldık"Grup üyeleri hızla ses düzeyleri ayarlarken("Şimdi davullar:bum bum.Tamam,şimdi gitarlar:trın trın.Tamam' gibiydi.")Fogerty Rickanbacker gitarı ve tremelo efektiyle bir E7 akoru çalmaya başlamış."Bizimkilere bakıp 'Hey,buradan takılın!' dedim.Fogerty'nin Lead Belly ve Son House gibi Güneyli blues sanatçılara olan sevgisinin izlerini taşıyan(E7 akoru Delta blues'unun vazgeçilmezlerindendir)bu yaratıcı doğaçlama gitarist CCR'nin tınısını ve ilk büyük hitleri "Proud Mary"nin b-side'ını aynı anda ortaya çıkarmış oldu.Avalon'daki doğaçlama bir ses teknisyeni onlara durmalarını söyleyene kadar devam etmiş."Biz'Basıp gidin,zaten bir yere varacağınız da yok' dedi.Ona bakıp şöyle dediğimi hatırlıyorum:'Bize bir sene var ahbap,bakalım kim nereye varıyor.'"
70'lerin havasını buram buram solutan enfes grup. enfestir soundları. nerede eski gruplar diye bir hayıflandırır şöyle. her dinleyişte bu adamları güven erkin erkal'ın ccr plaklarını sıkışıp satışından duyduğu üzüntüyü dile getirişi aklıma geliyor. eee haklılık payı var diye de düşünmeden yapamıyorsun. dinledikçe. değerli mi değerli çünkü yapıtları.
o denli sıkı gruptur ccr. o denli...
fortunate son ile yardıran gruptur.
tarzının folk rock, country arası olarak nitelendirilmesi uygun, sıkı bir 70'ler grubu.
(bkz: john fogerty)
tarzının* swamp rock olarak nitelendirilmesi en uygun ve isabetli olan, 70'lerin en popüler ve başarılı amerikalı müzik gruplarından biridir.

şarkıları filmlerde çok sık kullanılır.
gene akşam akşam yerimde durmamama, işletmeyi (müşteri yokken) sağlam bir rock bara çevirmeme vesile olmuş aşmış,yarmış insanlar topluluğu. oh my god!
the big lebowski deki the dude un en sevdiği gruptur ayrıca.
country müziğin hakkını veren eğlenceli gruptur.
(bkz: fortunate son)
i put a spell on you coverıyla beni bir kez daha kendilerine aşık eden folk grubu.
edit: şarkı nina simone'a mı yoksa bunlara mı ait o konuda tam bilgim bulunmamakta. yanlış yaptıysam affola.

yazar notu: elinde viski bardağı ile estetik hazzını doyurabilecek bir kadın karşında dans ederken gökyüzüne uçmanı sağlayabilecek bir şarkı-imiş bu.
eh, viskinin etkisiyle gece denize girmende olası bi durum tabii.
o adam olsaydı yanımda, eşlik de ederdim: i put a spell on you, 'cause you're mine..
ve devamında derdim ki: 'cause i'm yours, yours, yours.. yea!

belki, izmir'e gider yatağına bile kıvrılırdım usulca.
şarkıları sevilesi 70 li yılların rock gruplarından biri. hala dinlemeyenler için;

fortunate son, the midnight special, born on the bayou şarkıları önerilir.
have you ever seen the rain klasiğine imza atmış grup.

http://goldstarson45.blog...ter-revival-have-you.html
who'll stop the rain ve heard it through the grapevine şarkıları mütiştir.
kötüyü geçtim vasat şarkısı bile olmayan müzik grubudur.
green river ile coşturan grup.
70'lerde genc olmak isteginin en kuvvetli halkasi olan grup. i put a spell on you coveri diger tum coverlari burusturup bir kagit parcasi gibi cope atabilir oyle de guzeldir.
have you ever seen the rain? şarkıları belki de bugüne kadar yapılmış en kaliteli şarkıdır. özellikle sözleri insanın içini bir tuhaf yapar, insana dinlerken ne hissedeceğini şaşırtır. ayrıca
(bkz: who ll stop the rain)
have you ever seen the rain http://www.youtube.com/watch?v=TS9_ipu9GKw

i put a spell on you http://www.youtube.com/watch?v=4R6nmKjcSeU
o kadar dipsiz müzik grubu keşfeden ben, üstüne country türe bayılan insan, bunca zamandır böyle usta bir grubu nasıl kaçırmışım, aklım almıyor. bundan sonrasında bağımlısıyım zaten.

(bkz: long as i can see the light)