1. 1.
  iki olasılık vardır.
  çözülme olayından ziyade aslında kişinin dengesizliği yüzünden anlaşılamaması sorunsalıdır. anlatılmak istenen anlatılır ruh halini rahatça dışarıya yansıtır ama belli bir zaman sınırlaması yoktur bu dışarıya yansıtışların, kişinin bu değişik ruh halleri sayesinde anlaşılmaz olduğu tespit edilir ve onun çözülemeyeceği kanısına varılır. kimisi içinde uğraşılmayacak sorunlu insanlardan biri damgasını yer çıkar. (bkz: dengesiz)
  diğer ihtimal ise kişinin içerisine kapanık olup dışarıya hiç bir şey yansıtmaması hayata tepki vermemesi durumundan kaynaklanır. değil bu insanları çözebilmek haklarında bir şey öğrenilmez.sorunları ve ona ait bir dünyası olan bu insanı kendi haline bırakmak en iyisidir. zamanla konuşmaya ihtiyaç duyar ve bilinmesi gerekenler ufak bir ihtimal etrafa dökülebilir.
  çözülmesi zor olmak aslında seçici olmak, herkesle her şeyi paylaşmamak demektir, insanın kendisini özel hissetmesi için yaptığı ekstra bir davranıştır.
  4 ... zuvvar
 2. 2.
  aslında, söz kendini tamamlıyor.
  "çözülmesi zor" yani imkansız değil.
  "zor" yani, zorlukla çözülmeyi bekliyor.

  demek istediğim, herhangi biri için "öldürülmesi zor biri" demezsiniz. neden? çünkü aklınızdan geçmez o kişiyi öldürmek. çözülmesi zor, dediğiniz zaman, karşıdakini çözme niyeti vardır ortada.
  yok eğer ki kendinizden bahsediyorsanız, "çözülmesi zor bir insanım" diyorsanız da, aynı ima söz konusu. kendini ağırdan satmak gibi. çözülme derecesini niye ölçer ki bir insan.
  üstelik kime göre, neye göre zor. nice işler bilirim, bana göre zordur, başkasına göre kolay. göreceli zorluklarla çözülmemiş olmayı yüceltemeyiz kardeşim. daha kolay ol, çözül. yoksa hiiç dırdır etme bana *
  1 ... lovemyself
 3. 3.
  kendini çözememek yada yaptığın işlere akıl sır erdirememe, ağzından çıkanı kulağın duymama gibi can sıkıntısı durum tablosunda ilk 5 te yerını alan ruh hali durumu!.. aslen cözülmesi zor bir insan yoktur. olmaz, olamaz. orası ayrı mesele tabi. ha nasılmı olunur.. olunmaz.* sadece çözülmesi zor bır ınsan olarak hayatı yaşayan ınsandır o. hem sormazlar mı adama ne s.kime kapalı kutu gibi dolanıyorsun ortalıkta deyu.. kapalı filan değil işte sadece kafa dengi adam arıyordur kesinlikle!.. yaş b.ka şiş gibi dalmakla açılmaz o!.. açsan bi dert açmasan bir dert kıvamında insan olarak da, tabiri caiz bir şekilde yorumlayabılır ki kendilerini, ben tasvir etmem! hatta fazla yaklasmayın bu ınsanlara, bu arkadaslar bı acıldımmı da kapanmaz. o kadar konusacak konusu olurki varın düşünün..
  ... vladurakul
 4. 4.
  başarının sırrıdır. çözülmekte zorlanan insanlar her zaman üst mevkilerde bulmuşlardır kendilerini. belki de kişilikleri aramıştır o üst mevkileri. por çöz gibi olan insanlar ezilmeye mahkumdur. bir nevi doğanın kanunu gibi. hem kendini çözdürmeyip hem de hayatı çözenler çengelin kralıdır. ateş böceği değil alev böceği olmuşlardır.
  ... butun sifatlari tamlarim
 5. 5.
  bir insani cozmeye calismak, onu tanimlayip sabit bir baslik altinda inceleyebilme ihtiyacidir.

  onu aptal, zararli, komik, ibne, tembel, bizden, onlardan, neseli, deli, duygusal, vb. isimli bir direge baglayip, her aradiginda orada bulma cabasidir.

  ote yandan, baskasini boyle cozmeyi amaclayan ve anlayamadiginda kizan hic bir insan konu kendisine geldigi zaman kolayca cozulebilen bir insan olma fikrine dayanamaz.

  bir insani anlamaya calismanin en kestirme yolu onu uzaktan izleyip yargilara varmak degil, onunla ayni duzlemde iletisim kurmaktir. onun da seni anlamaya calismasindan korkmamaktir.
  1 ... penguen pertev
 6. 6.
  kördüğüm olduğunuza dalalettir.
  ... silindirella
 7. 7.
  (bkz: kasma kendini ya rahat ol)
  (bkz: kasıntı)
  ... vincentvega
 8. 8.
  çözülmesi zor bir insan yoktur, gün gelipte kişi yelkenleri indirdiği anda zaten dünyanın en yüzeysel insanı olur.
  -1 ... pinki floyki
 9. 9.
  (bkz: bir fantezi olarak yataga baglanmak)
  2 ... ucuzkenar ucgen
 10. 10.
  tüm yapmacıklıktan ve insanları etkileme telaşından uzakta, her istediğini ve düşündüğünü yapan, kendi gibi bir insan olmaktır.
  2 ... legend of the stranger